021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Aici puteti povesti experientele personale.

paparuda
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesajde paparuda » 05 Oct 2019, 15:26

Va salut.
Si eu sunt in aceeasi situatie cum ati descris mai sus. Am baut aproape zilnic bere (exceptie zile de rau fizic) in ultimii ani, cantitatea a crescut cu timpul, situatia s-a agravat, sambata a devenit zi de recuperare, zi de disperare atat din cauza raului fizic, cat si din cauza sentimentului de vinovatie. Atunci mi-am dat seama ca problema este mai serioasa decat am crezut si nu "trece de la sine", asa cum speram. Cand eram intrebata "si ce planuri ai pe weekend", eu stiam ca "planul" pe sambata e sa zac chinuita in pat si sa recuperez cu mancatul, ca-n timpul saptamanii seara n-aveam timp sa mananc, trebuia sa-mi iau "doza".

Nu am reusit sa stau departe de bautura nici saptamana asta de cand sunt pe forum, dar nu ma las, nu am de ales decat sa incerc iar - nu vreau sa ma distruga, vreau sa traiesc. Vreau sa fac lucruri frumoase.
Lala, tu deja ti-ai dat seama de gravitate, altfel nu ai fi scris aici. Ramane sa facem ceva pentru noi si abandonam acest "sport".
Aici pe forum sunt oameni prietenosi care sprijina "colegii de suferinta" in vindecare.
Apoi, cum a scris si Speranta16, exista si varianta de ajutor specializat - psihoterapeut. La varianta asta ma gandesc eu pentru mine.

Sunt autorul acestui subiect
Lal
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 15:42

Ai asa mare dreptate Speranta, exact asa gandesc si cred.

Cea mai mare problema e ca sunt singură si traiesc intr-o tara in care bautura e normala si faptul ca bei in fiecare zi 2-3 beri sau ca in giecare weekend te imbeti cu prietenii nu e considerat alcoolism.

Dar eu nu vreau sa fiu ca ei., ma vreau pe mine inapoi. Inca nu stiu ce si cum o sa fac dar o sa reusesc. Trebuie sa reusesc si tu la fel.

Nu mi-a fost niciodata usor, am luptat pt tot ce am relizat si crede-ma ca am rezealizat multe in viata mea.

Si eu pe tine si sper din tot sufletul sa reusim împreună.

Nu ne cunoastem dar sunt convinsa ca avem foarte multe in comun.

Experinta, sinceritatea si povestea ta ma fac fericita ca nu sunt singura. Intotdeauna am crezut ca sunt foarte putine femei cu problema asta si imi e rusine de mine si cu mine

Cu mult drag te imbratisez si multa multa bafta.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 15:43

Buna.
Cat am incercat si eu, iar si iar, pana in prezent. Nu mai incerc, trebuie sa fac ceva sa ma las! Sunt 10 ani de cand am inceput sa beau, 10 ani in care nu am avut decat de pierdut. Sanatate, frumusete, stima de sine, respectul familiei si al celorlalte persoane, posibilitati de a avansa, job-uri, bani etc. Am pierdut cam tot ce se poate pierde si nu am castigat nimic. Am ajuns ca un zombie, beau si vegetez prin casa. Cred ca diavolul are si el mai multi subalterni...Diavolul alcool e cam cel mai parsiv si nenorocit din toti!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 15:54

Lal, multumesc pentru cuvintele frumoase. Singura sunt si eu, am terminat o relatie care era prea toxica. Crede-ma, ca si in tara, respectiv in Bucuresti, se consuma foarte mult alcool, cred ca am ajuns, undeva, la nivelul Londrei. Daca te uiti la topicul meu, cand am intrat pe forum, ma credeam cea mai rea, cea mai betiva si murdara femeie din lume, dar mi-am dat seama ca nu e chiar asa. Suntem multe femei frumoase, destepte, cu cariera care trecem prin iadul asta si asta mi-a dat o satisfactie linistitoare. Dar nu ajuta la nimic. Si eu ma vreau inapoi, mi-e dor de mine, activa, frumoasa, spontana....

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 16:26

M-ai facut sa plang si sa ma abitionez si mai tare. Nu se poate ca din noi, femeii frumoase si destepte sa se aleaga praful din cauza dragei noaste Berici.
Bucureștiul e minciuna pe langa Germania. Aici beau adolescentii cu parintii de mana si parintilor li se pare amuzant cand copii vin acasa ametiti.
Eu am inceput sa beau din disperare dupa ce mi-am pierdut job-ul apoi din fericire ca mi-am gasit altul si mai bun si continuat din singuratate si plictiseala. Motive pt a bea am gasit dar pt nu a bea nu gasesc. Trebuie sa gasim si pt asta un motiv.
Si nu imi mulțumi, eu sunt cea care tb sa multumeasca.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 16:33

Draga Paparuda,
da mi-am dat seama ca nu e normal ce fac si ca am o problema dar nu am crezut ca sunt alcoolica.
Sper ca problema mea e la inceput de drum si daca fac ceva acum o sa reusesc.
Multa bafta iti doresc si tie

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 16:38

Ma bucur ca te ambitionez, cu toate ca sunt o alcoolica si in acelasi timp, ma bucur ca ai plans, pentru ca te descarci. Eu foarte rar plang si mi-as dori sa plang mai mult, sa ma pot descarca. Eu am baut din orice motiv, cam pe la 25 m-am apucat asa mai serios. Sunt constienta ca bautul meu nu a fost aleatoriu, e genetic, e cauza a efectului traumelor din copilarie. Lasand asta la o parte, mai cred in sansa mea si ca intr-o zi voi deveni femeia la care visez. Daca as prinde pestisorul de aur azi si mi-ar spune ca pot face schimb cu orice femeie din lume, as spunea nu! As vrea doar sa fiu eu, si sa renunt la alcool definitiv!

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 16:54

Si eu cred ca la mine bautul e ereditar. Tata a facut accident vascular pt ca a a baut in timp ce facea tratament pt arterica, fratele tatei are un picior ampuat pt ca ca a baut, bunicul avea prolecla " Mos Rachiu".
Eu te vad o persoana foarte realista si ambitioasa si cred ca vei reusi. Ai spus ca reusit 2-3 saptamani fara sa bei, ce n-as da si eu sa reusesc 2 saptamani. De ce te apoci din nou dupa 3 saptamani?

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 05 Oct 2019, 17:05

Ultima oara cand am reusit eram plecata in concediu cu gasca mare. Era dupa o perioada in care mi-a fost rau din cauza alcoolului si am si promis ca nu mai beau si am dat tot ce am avut din mine sa ma abtin. A fost foarte greu, zilnic restul consumau langa mine, ma uitam la paharele alea mai cu pofta decat la friptura din farfurie. Dupa 2 saptamani, cand am ajuns acasa, am facut un maraton de 3 zile, dupa care am iesit foarte sifonata. Iar m-am abtinut cateva zile si am ajuns la mare, unde oriunde mergeam vedeam doar alcool, berea era regina pe plaja. Am cedat a doua zi si am baut. De ce m-am apucat? Pentru ca sunt slaba in fata berii/alcoolului. In cazul meu a trecut prea mult timp sa reusesc singura. Daca constientizam asta acum cativa ani si realizam gravitatea situatiei nu ajungeam aici. De vreun an asa am inceput sa realizez ca am o problema grava, dar m-am amagit de la luna, la luna. Asa ca, te rog, din cate am inteles, esti cam la inceput cu problema ta. Nu lasa sa treaca ani sa faci ceva.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 17:34

Of Doamne cat de mult semanam.
Ma ingrozesc la gandul asta, eu am sperat ca sunt singura cu problema asta si am sperat sa primesc un șut in fund de la toti de aici.
Dar ma bucur pe de alta parte ca aici nu tb sa ascund si sa rusinez de mine.
Da sunt la inceput dar cred ca inceputul e cel mai greu si ca la inceput e si mai greu sa renunti.
Sincer imi doresc sa reusim amandoua si sa ne intalnim peste cativa ani la o bere fara alcool. ;)
Eu mi-am propus ca de azi incep schimbarea, cu pasi mici.
7 zile fara alcool.
Multa bafta si tie in ce ti-ai propus.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”