021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesajde Joy » 05 Oct 2019, 21:09

Buna seara Lal si bine ai venit pe Forum!👍
Asa cum ai scris , povestea ta, asa am inceput si eu, si incet incet, de suparare sau de bucurie, in timp totul s-a agravat...🤔Ma bucur mult ca esti constienta si esti sincera cu tine si vrei sa te ajuti si tare mult mi-as fi dorit sa pot gasi si eu acest Forum mai devreme...🤔 Dar cum toate nu sunt intimplatoare in viata, eu imi spun ca mi s-au intimplat toate pentru a putea pretui ceea ce am acum iar abstinenta nu se poate cumpara cu bani deoarece netrezindu-ne la timp, incet si sigur ne autodistrugem...🤔😉😓

Exceptional mesajul despre tatal tau si m-a miscat profund si ai toatala dreptate...!!!🙏🤗
Tine aproape si daca noi am putut de buna seama ca poti si tu!🙂👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Lal
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Lal » 05 Oct 2019, 23:19

Buna Joy, cand am intat prima oara pe forum am citit conversatia ta ai sprijinul tau pentru Florin.
Si desi la inceput nici nu am vrut sa sriu, cred ca de rusine, dupa ce am citit ca si tu te-ai ascuns am inteles ca si eu fac acelasi lucru si atunci am stiut sigur ca am o problema.
Si eu vreau sa si sper sa pot renunt.

Din pacate tatal meu, care pt mine este un exemplu( cu exceptia bauturii) a renunțat prea târziu( dupa accidentul vascular a ramas cu pareza si abia daca se duce la toaleta).
Dupa accidentul vascular nu a mai pus nici bautura nici tigara in gura dar ce folos, raulul a fost produs deja.
Eu sper ca noi cei aici sa ne oprim la timp.
Vreau sa pot si desi stiu de pe acum ca voi cadea, stiu ca voi avea sprijinul sa ma ridic(voi).
Toate bune

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Oct 2019, 23:45

Daaa, Lal, eu scriu la Florin si la toti cei care scriu pe Forum deoarece odata asa am inceput si eu si nu am stiut sa ma ajut, nestiind ceea ce stiu acum de pe acest Forum...🤔 Sunt recunoscatoare si voi fi mereu, pt ca asa cum scriu eu si prietenii care au devenit abstinenti(unii nu mai scriu aici dar ajuta alti oameni care au nevoie de ajutor in alt mod in alta parte, eu stiu...👍) asa imi scriau si ei mie si asa am invatat ceea ce stiu azi...🤔 Abstinenta se spune, se mentine , dind gratis la rindul tau ceea ce ai primit gratis...🤔👍

De multe ori m-am gindit si eu cum de oameni super inteligenti nu reusesc sa inteleaga ca se autodistrug si ca sa facem si lectii, alcolul distruge oamenii la fel, indiferent daca esti inteligent sau mai putin inteligent, bogat sau sarac, nu tine cont de religie, politica, etc, distruge in toti la fel...😞
Imi pare rau pt tatal tau si nu-ti induce ca este ceva genetic deoarece iti cladesti o lupta pierduta in creier asa cum nu incerca sa-ti cladesti deja bautul, pt ca ceea ce ne dorim se cam indeplineste, asadar, ai grija de ceea ce-ti doresti , asa imi spunea mie dragul meu prieten, Tudor pe acest Forum cind am poposit acum vre-o 8 ani de zile...🙂👍 Cladeste-ti in creier ideea de ASTAZI NU BEAU, atit si respecta asta zilnic, pt ca daca iti propui sa nu mai bei toata viata, vei claca...🤔😞
Noapte buna si tine aproape!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 08 Oct 2019, 09:57

Dragelor, ca sa reusiti sa renuntati la alcool, trebuie pus ceva in loc. Sa va gasiti ceva de facut in acel timp, eu asa am facut. Am constatat dupa aceea, ca aveam mult timp sa fac diverse lucruri. Incet, incet o sa reusiti daca asta va doriti. Viata e foarte frumoasa si fara alcool. Daca simtiti nevoia sa cereti ajutor, cereti, nu e rusine, eu am reusit singura.
Va imbratisez cu drag, Maria.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 09 Oct 2019, 08:17

Buna Maria,
Merci mult pentru Tipps, asta incerc si eu sa fac.
Sper sa reusesc, deocamdata e bine.
Sunt free de 5 zile si vad ca merge.
Stiu 5 zile e nimic dar cu fiecare zi ce trece ma bucur si mai mult.
Va multumesc tuturor pt sustinere.

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 13 Oct 2019, 19:26

Primul Tel, 7 zile. Am reusit.
Incepe al-ll-lea, inca 7zile.

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 13 Oct 2019, 19:48

Felicitări!
La cât mai multe !
E pur si muove!

Lal
Boboc
Boboc

Mesajde Lal » 13 Oct 2019, 20:50

Merci mult.
Doar noi stim cat de mult inseamna 24 de ore.
Va îmbrățișez cu drag.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 13 Oct 2019, 20:56

Felicitări!
Continuă! Fiecare zi contează.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 13 Oct 2019, 21:16

Ma bucur pentru tine!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”