021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Me too!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
brainstorm
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Me too!

Mesajde brainstorm » 09 Oct 2019, 13:59

Salut dragi forumisti! V-am descoperit intamplator, cautand pe Google subiecte despre alcoolism. Cand? In ziua urmatoare zilei in care am avut ultima iesire monstru pe fond de bautura, meteahna de care crezusem ca am scapat. Mai precis, ieri. Nu este prima oara cand, dupa o "pozna" de care imi este rusine, dau buzna pe net incercand sa gasesc remedii, cu credinta ferma ca "de data asta, gata!". De fiecare data minunea a tinut cateva zile si am revenit la metehnele vechi. Sper ca de data asta sa mearga.

Sunt brainstorm si sunt alcoolic. O sa imi folosesc pseudonimul, am un prenume destul de rar si cine stie cine mai citeste. Am citit cateva povesti de pe forum, nu pe toate, sunt multe. Nu cred ca a mea este mult diferita de altele.

Primul contact cu alcoolul l-am avut pe la 3-4 ani cred. Traiam la tara intr-o comuna si aveam rude si in satele din jur. Ai mei nu produceau alcool decat in cantitati moderate, nu prea bea nimeni in familia mea. Dar aveam un unchi intr-un sat care producea mult vin. Om cu frica de Dumnezeu, el nu bea si nici in familia lui nu se bea, era pentru vanzare. Un pahar la masa, da, dar nu probleme cu alcoolul. Doar ca, bunicul ii mai facea vizite si ma lua si pe mine. Nu se ducea sa bea ci sa stea de vorba. Erau cam 3-4 de kilometri de mers si mergeam pe jos. Pentru ca bunicul mergea foarte incet, in baston, eu nu aveam rabdare si o luam inainte. Odata, l-am gasit pe unghiul in pivnita, tragea niste vin din butoi. Nu mai tin minte cum, dar mi-a dat si mie jumatate de pahar "sa gust". Probabil mi-a placut senzatia asa ca de fiecare data de atunci cand bunicul pleca in vizita eu eram "scai". Si mereu gaseam motiv sa il las in urma si sa ajung cu 20 de minute mai devreme, sa mai "gust" un pic.

Prima betie, pe la 7-8 ani. Eram intr-o tabara intr-un orasel. Program de voie. Am trecut pe langa un birt iar in jur erau multi oameni trasi la umbra care beau. Era foarte cald. Nu stiu cum mi-a venit mie ideea sa beau si eu o bere. Am fost suficient de ingenios, pe atunci oamenii nu erau atat de atenti la copii, am intrat cu incredere, am cerut o halba de bere si cand barmanul mi-a zis ca nu poate sa imi dea, am mintit ca m-a trimis tata de afara sa i-o iau, i-am aratat sticla mea cu suc. M-a crezut, mi-a dat halba pe care am baut-o pe nerasuflate. Ce betie! Dar mi-a placut si de data asta.

Pana in liceu cred ca nu am mai avut scapari, nu mai imi aduc aminte, dar mai curand nu. Doar ca in liceu, bautul era un fel de mandrie pentru baieti. Am inceput sa beau mult, incepand din clasa a 9-a, cand am inceput sa si fumez. Nu beam zilnic, dar ma imbatam destul de des, stiu ca au fost seri cand am ajuns acasa si am cazul langa pat. Liceul nu a fost o perioada fasta pentru mine asa ca de la bautul din teribilism am inceput sa beau de "suparare". A fost o perioada neagra in care neincrederea in mine a ajuns la cote paroxistice. Lucrurile s-au mai reglat dupa 20 de ani, am continuat sa beau dar mai putin. Si nu zilnic. Excese mai faceam dar nule priveam ca pe ceva grav, eram pasnic.

Problemele reale au inceput dupa 27-28 de ani. Proaspat angajat intr-o companie de renume m-am trezit intr-un mediu in care bautul era privit cam la fel ca in liceu, poate chiar mai rau. "Noi muncim ziua de rupem, noaptea bem pana cadem sub masa si a doua zi o luam de la capat", ceva de genul asta. Prins in mrejele succesului profesional dar si sub un stress constant, am inceput sa beaucand de bucurie, cand de stress. Si cum nu trecea o zi fara una dintre ele, evident bautul a devenit zilnic. Inca nu imi faceam probleme, eram inca pasnic, ma imbatam, ma duceam acasa, ma culcam. As putea povesti mult aici despre trairile psihologice, dar ma tem ca as scrie un roman si nu as atinge de fapt subiectul :)

Dupa 35 de ani au aparut problemele grave legate de auto-control. Violenta verbala si nu numai. Am incercat sa aplic diverse tactici prin care urmaream sa nu ma mai expun situatiilor critice, dar niciodata nu am adresat cauza, adica alcoolul. La inceput din mandrie ("ce, nu pot eu sa ii fac fata, nu ma pune el pe mine!"), apoi din nevoia de a elimina presiunea in crestere ("trebuie sa ma pot destinde cumva seara, mai bine beau alcool decat sa ma apuc de droguri" iar in final, cand am acceptat ca mi-am atins limitele profesionale si sociale, din plictiseala ("la servici nu fac nimic, hobbiuri nu mai am, ce naibii sa fac fac mai ales seara si in week-end?").

Am renuntat la job. Nu ii mai faceam fata si mi-am zis ca a venit momentul sa testez si o alta metoda de a-mi castiga existenta. Am zis ca, in mod normal, eliminand presiunea consumul de alcool se va reduce de la sine. Da de unde? Plictiseala s-a accentuat, strss-ul a crescut. Am inceput sa beau mai mult. M-am izolat complet. Autocontrolul a scazut si mai mult, am cazut intr-o depresie crunta (depresiv sunt de cand ma stiu, dar s-a accentuat foarte mult). Sanatatea s-a deteriorat rapid. Stima de sine, atat cat mai era, a ajuns la cote de avarie.

Imi doresc sa renunt la alcool din teama, nu am o motivatie prezenta. Totul s-a dus si nu mai am cum sa ma gandesc la viitor cu incredere. Doar ca uitandu-ma in spate si vazand cum au evoluat lucrurile sunt convins ca, daca nu ma opresc, vor evolua din ce in ce mai rau. Sunt singur, intotdeauna m-am considerat singur pe lume, si sunt constient ca trebuie sa pot sa am grija de mine pana in ultimul ceas, nu va fi nimeni sa o faca. Nu ma tem de moarte, ma tem de o dizabilitate majora fizica sau mentala care sa ma impiedice sa o mai pot face.

Nu ma pot agata de Dumnezeu. A fost o perioada in care am crezut in Dumnezeu ca intr-o forma superioara care, cumva, ne stabileste "strategia" de viata, ne aduce in punctul de decizie si apoi ne ia la intrebari vis-a-vis de deciziile pe care le-am luat. Nu am crezut niciodata cu tarie (doar in momentele de disperare) ca Dumnezeu se amesteca in "problemele operationale" ale omului si ca staEl sa ma ajute pe mine in particular. Acum nici in Dumnezeul ala nu prea mai cred, hai sa spunem ca a mai ramas cam 50% din credinta mea filosofica dar, orcicum, nu cred ca se baga Dumnezeu sa imi rezolve mie problemele, chiar daca exista.

Nu cred in psihoterapie, am fost de cateva ori pe alte subiecte si am ajuns la concluzia ca nu poate sa imi spuna ceva ce eu nu stiu despre mine. De psihiatrii cu pastilele lor fug mancand pamantul, le-am incercat si pe alea, nu mai imi trebuie.

Citind ce s-a scris pe forum am realizat ca nu sunt doar eu cel care am probleme. Atat m-am auto-devalorizat in timp ca am ajuns o leguma. Citind insa povestile voastre si lupta pe care ati dat-o sau inca o dati am realizat ca nu sunt singurul care nu a reusit de unul singur. Cred mai curand o poveste onesta de viata a unui anonim care nu are nici un motiv sa inventeze decat fraze repetate mecanic din carti sau "pildele motivationale de viata" de care este plin internetul.

Onest, nu am incredere ca voi reusi, lipsa unei motivatii imediate, tangibile, este un mare impediment. Dar citindu-va, am capatat macar o speranta. Este important sa gasesti oameni care chiar te pot intelege, care pot intelege cat efort trebuie depus pentru celmai mic rezultat. Azi m-am dus la magazin sa imi cumpar suc. Am luat 2 sticle mari. Acum mi se pare ca va merge struna, macar ozi, dar este inca devreme si, parafrazand un "clasic in viata", "seara nu este ca dimineata".

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Me too!

Mesajde Speranta16 » 09 Oct 2019, 15:53

Buna,
Daca as scrie povestea mea de viata aici, cred ca ar plange tot forumu-ul si oamenii care ne urmaresc. Am plans si eu cand ti-am citit cuvntele si asta e mare lucru pentru ca nu mai pot plange de ceva timp. Am renuntat si eu, la randul meu, la o functie de manager, pentru ca simteam ca nu mai puteam face fata, din cauza alcoolului. La fel, ca si tine, incepusem sa fac urat, la bautura, si m-am refugiat, din cea mai sociala in cea mai antisociala. Am ajuns sa beau singura acasa si singurul lucru la care ma gandesc de cand ma trezesc este daca sa beau sau nu... Bineinteles, ajung prin a bea! Nu am ajuns nici la psiholog/pshiatru, nici la dezalcooizare, dar, cred, ca am luat cea mai buna decizie. Saptamana viitoare, cu toate ca sunt foarte sceptica si speriata, in acelasi timp, ma voi interna intr-o clinica privata. Imi pare rau, daca imi dau cu parerea, dar cred, ca trebuie sa faci acelasi lucru.

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 09 Oct 2019, 16:23

Speranta - nici o suparare. Orice opinie cu buna intentie este bine venita! Nu iau inca in calcul varianta internarii de vreun fel. Eu inca nu am incercat cu adevarat, nu am facut decat sa imi gasesc scuze iar mai apoi sa imi plang de mila. Nu exclud insa posibilitateain viitor. Deocamdata sunt refugiat in dormitor cu o sticla de suc. Berea am pus-o la vedere, ca sa nu existe vreun dubiu ca exista doar pentru ca nu vreau sa o beau :) Sper sa functioneze internarea in cazul tau si sper sa ne spui cum ai evoluat cu bune si cu rele,dar eu sper ca numai bune :)

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 09 Oct 2019, 17:37

Scuze mi-am gasit toata viata si mi-am plans de mila. Nu as fi luat in calcul varianta, dar decat sa ajung sa nu mai cred in nimic, sa nu mai socializez si sa ma uit la o bere, pe post de icoana, mai bine asa...

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 09 Oct 2019, 18:32

Nu am pus-o la vedere ca sa o privesc cu pofta ci ca sa imi demonstrez mie ca pot sa nu o beau :) Gata, azi am scapat, daca am ajuns la ora, asta sigur nu mai beau azi. Sunt doar 48 de ore, am mai avut astfel de pauze, stiu ca nu inseamna inca nimic. E bine ca nu am nici o pofta de alcool. Sucul pe care il beau este foarte dulce, este de piersica, probabil si din cauza asta

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 09 Oct 2019, 18:49

Esti si usor masochist...

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 09 Oct 2019, 19:17

Desi nu in cazul de fata, nu simt nici o tentatie sa beau, ai nimerit-o. De multe ori am simtit ca fac lucruri impotriva mea, intr-un imbold de auto-pedepsire pe care nu l-am inteles niciodata pe deplin. Am incercat eu sa fac o incursiune freud-iana in copilarie si intuiesc care ar putea fi motivul dar nu am stat sa dezgrop mortii, oricum lucrurile sunt facute

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Oct 2019, 19:42

Buna seara Brainstorm si iti urez bine ai venit pe Forum!🙂👍 Avem voie sa comentam si cei mai putin educati?🤔😂Scuze, doar glumesc si sa stii ca veselia este contagioasa si se ia, asa cum am capatat-o si eu pe acest Forum...🤔 Da chiar ma gindeam cind ai scris prima data, cum de l-ai ales tu toc'mai pe El Sugativo si nu pe unul vesel si optimist(scuze El Sugativo stii ca eu te simpatizez si-ti doresc tot binele din lume cum doresc fiecaruia👍).
Eu de ex ma simt atrasa de cei care reusesc , ii admir si vreau sa fiu ca si ei si pt a nu da gres calc in urmele lor...🤔 M-am agatat aici cind am venit ca cineva care se ineaca, de Tudor si cei care scriau ,ca de un colac de salvare si ceea ce faceau ei faceam si eu si fac in continuare...👍Eram ca puricile linga elefanti care striga:"tropaim, tropaim!"😂🤔👍Metode noi nu sunt, nu au fost inventate si ne dorim sa facem in alt mod f bine dar este o scuza pt a ne prelungi agonia...🤔 F bine si frumos gestul cu berea, asta am facut si eu acum 8 ani si nu regret, ai incredere ca daca noi putem, poti si tu si citeste pe Forum in continuare pt ca ne vei regreta...🤔
Si povestea ta nu este deosebita de a noastra, sunt alte povesti in lume intr-adevar de plins in care cei in cauza nu-si pling de mila, nu se considera victime ale sortii ci sunt eroi care pe mine ma inspira:oameni cu handicap care isi traiesc cu demnitate viata, oameni care stiu ca sunt bolnavi dar isi duc cu fruntea sus crucea,mame vaduve care poate nu au ce sa le dea de mincare copiilor si unde locui, parinti care-si pierd copiii, ufff etc. Pe mine nu m-a impresionat povestea ta pt ca a mea este si mai trista dar nu ma mai pling ci pretuiesc si mai mult ceea ce am acum..🤔 Ceea ce m-a impresionat la tine este faptul ca te consideri singur...Hello, nu esti singur, suntem la fel si suntem si pt tine aici si daca noi am putut sa ne iertam si sa traim frumos, fii sigur ca poti si tu...Numai sa-ti doresti...🤔👍

Ps Vreau sa-ti spun cind eu consumam alcol si cei din jur erau veseli, gaseam eu un motiv sa-i irit si sa-i intristez...(vb despre familia mea)🤔😞

Si ca sa ai la ce te gindi, am vazut ieri abia niste mesaje private in tel meu, cu poze si mesaje video de la prietenii mei , Tudor, Asido , Proco si altii, de la 2 evenimente:unul Aniversarea a 10 ani de anstinenta a lui Asido si altul de la Conferinta Nationala a AA de la P.Neamt:pacat ca nu pot pune poze sa vedeti cei mai frumosi barbati si femei, veseli, destinsi si distinsi, blinzi, joviali cu pielea luminoasa, emanind sanatate si energie...🙏🤔
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 09 Oct 2019, 20:25

<<Dar aveam un unchi intr-un sat care producea mult vin. Om cu frica de Dumnezeu, el nu bea si nici in familia lui nu se bea, era pentru vanzare.>>
Nu stiu cat de cu frica lui Dumnezeu poti fi,daca tu produci si vinzi un lucru care stii ca altora le poate face rau,chiar daca tie nu-ti face...

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 09 Oct 2019, 20:31

Consumat moderat 1pahar de 100ml pe zi e recomandat, pt cine poate :)
Cine nu poate, sau își dorește să numai poata, nu se atinge de acel pahar "mititel"
Vinul rosu apare si in biblie..
E pur si muove!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”