Hei! Vrem să aducem ceva nou pe forum și avem nevoie de tine. Apasă aici ca să ne spui părerea ta!

021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Me too!

Aici puteti povesti experientele personale.

El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Me too!

Mesajde El Sugativo » 10 Oct 2019, 16:10

<<Consumat moderat 1pahar de 100ml pe zi e recomandat, pt cine poate :)
Cine nu poate, sau își dorește să numai poata, nu se atinge de acel pahar "mititel">>
Conform acestei logici,sunt scuzati si dealerii de droguri,si proxenetii,si cei care promoveaza jocurile de noroc.Consumul acestor chestii e recomandat pt.cine poate(si-si permite!),iar cui ii fac rau,sa stea departe de ele.
Stiti ce-mi place mie?Ca o gramada de oameni care se dau religiosi sau "crestini",fac bani frumosi pe seama semenilor lor cazuti in nenorocirea de a avea o adictie.Acum,nu-i vorba,fiecare face bani cum poate si cum vrea,la limita legii sau in afara ei,ca e democratie,dar macar nu va mai bateti cu caramida-n piept cat de crestini sunteti,cand singurul vostru zeu este BANUL,ipocritilor!
In alta ordine de idei,sa dai de baut unui copil de 3-4 ani,mi se pare o anomalie,ca sa nu zic altfel.Brainstorm,sper sa nu te superi pe mine.Probabil sunt asa caustic pt.ca inca nu mi-am luat doza.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 10 Oct 2019, 16:45

El Sugativo scrie:<<Consumat moderat 1pahar de 100ml pe zi e recomandat, pt cine poate :)
Cine nu poate, sau își dorește să numai poata, nu se atinge de acel pahar "mititel">>
Conform acestei logici,sunt scuzati si dealerii de droguri,si proxenetii,si cei care promoveaza jocurile de noroc.Consumul acestor chestii e recomandat pt.cine poate(si-si permite!),iar cui ii fac rau,sa stea departe de ele.

Excelent! Welcome to the club!

Nalina
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Nalina » 10 Oct 2019, 17:24

brainstorm scrie:Chiar si motivatia mea actuala este remote si negativa: "daca nu ma las, o sa mor in mizerie" si nu "daca ma las o sa am o viatamisto"

Din experienta mea cu alcoolicii: bunicul, tata, un prieten foarte bun care a murit la 30 de ani din cauza alcoolismului, sotul meu si din toate povestile citite aici pot sa iti spun urmatorul lucru: nu cred ca motivatia initiala a cuiva care a incercat sa nu mai bea sau care e abstinent in prezent a fost "daca ma las o sa am o viata misto". Cred ca viata misto o descoperi dupa ce ai inceput sa iei masuri sa nu mori in mizerie.
Sevrajul alcoolic cand esti aproape de fundul sacului, sau chiar la fundul sacului este crunt de trait si de un codependent, din punct de vedere emotional, daraminte de alcoolic. Rau fizic, greata, dureri, atacuri de panica, sentimentul de spaima ca urmeaza sa mori in clipa urmatoare (din povestile sotului), zile in sir. Lumina de la capatul tunelului e pur si simplu...nu e, atunci. Constientizarea reala ca asa nu se mai poate duce, cred, in timp si munca cu tine, la revelatia ca viata poate fi misto.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 10 Oct 2019, 17:30

Cel mai placut surprins de viata misto care poate veni odata cu abstinenta cred ca e insusi alcoolicul.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 10 Oct 2019, 17:50

Eu spre exemplu imi spun ca nu mi-e frica de moarte si ca nu mi-as dori sa ajung la 80-90 de ani sa mananc zilele copiilor si nepotilor (fapt care in proportie foarte mare se intampla odata cu inaintarea in varsta) . Ce siguranta am ca nu le voi manca zilele la 60 de ani daca ajung acolo? Nici una. Daca intrebi 10 persoane cum vrei sa mori, raspunsul a 9 din 10 poate 10 din 10 va fi : repede, in somn, sa nu stiu etc. De ce ? De frica.
Dar cum putem sti ca nu ne temem de moarte daca n-am vazut-o cu ochii sau n-am simtit-o cuprinzandu-ne toti porii si am trait sa povestim?

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 10 Oct 2019, 18:13

Daca imi permiti, cred ca ti-ai setat deja un parcurs pe care il folosesti ca si scuza. Sunt singur dintotdeauna si asa voi inchide ochii. Adevarul este ca in fata mortii suntem singuri. Pana acolo insa nu e obligatoriu si nici batut in cuie sa fie asa. Decat daca tu insisti cu ciocanul.
Asta si apropo de "azi nu beau".Maine ..Dumnezeu cu mila da' poate maine e zi de mila la reducere si profiti.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 10 Oct 2019, 19:22

Va salut cu drag pe toti si-ti multumesc foarte mult Nalina si eu pt mesaje, sunt extrordinare si la obiect...🤗👍
O zi frumoasa tuturor in continuare!🙂👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Vbc
Boboc
Boboc

Mesajde Vbc » 11 Oct 2019, 11:51

La cât mai multe!!!
O zi senină!
E pur si muove!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Oct 2019, 13:35

Buna dimineata Prietene anonim!🙂👍
Sa nu te mire astfel de stari si eu cred ca si oamenii normali le au uneori si ceea ce ai facut atita timp(nu este un repros) nu se poate repara peste noapte...Fa ceea ce spunea un prieten drag de pe Forum, Colea, " trebuie sa exersam rabdarea"...🤔
Ca o remarca personala doar, nu judec si nu dau sfaturi zic doar ceea ce as face eu daca as fi in locul tau: eu una sunt un fel de persoana care daca as fi singura cred ca as vb cu peretii, dupa cum vezi si aici vb f mult...🙄😂🤔vai saracul sotul meu...😂🙄 Scuze pt ca rid dar mi-a revenit veselia pt ca eu fac haz si de necaz...🙄
Asadar, pt ca organismul tau nu mai primeste portia de "otrava" nu-i place si reactioneaza asa si incet, incet ai sa vezi cum este cu abstinenta si ai sa observi ca incetatul bautului este doar inceputul in procesul de recuperare , asa cum este la fiecare alcolic abstinent...🤔
Si eu daca as fi in locul tau as cauta sa imprietenesc, cu cine?🤔Cu oameni ca si mine si cu care sa am ce vb pe acesta tema si cu care sa ma ajut reciproc in momente de cumpana in viata, de probleme, de tristete si de fericire, de sarbatorire etc...🤔 Si care ar fi acesti oameni?🤔 Ar fi cei da la un grup AA, la care fara ezitare as merge...🙏 Acolo, vad eu daca-mi place sau nu-mi place dar iti garantez eu ca iti vor placea...🤔👍🤗Totul este anonim, nimeni nu stie cine esti si daca nu vrei tu nimeni nu va sti niciodata.🤔
Sa stii ca si eu am refuzat din start ideea cu grup AA, considerindu-ma ca n-am eu ce cauta acolo pt ca nu-s ca si ei si cind i-am intilnit la indemnul lui Tudor, am ramas profund impresionata de oamenii extraordinari care sunt, intre ei legindu-se prietenii adevarate pe viata...Toti suntem la fel...🤔🙏 In fond decit sa-ti plingi de mila singur, nu-i mai usor sa imparti tristetea cu altii?🙄 Singur este f greu!
Cineva care vrea sa faca ceva face iar cine nu vrea sa faca ,gaseste scuze ...🤔(o remarca de pe fb pt ca mie imi plac mesajele motivationale pt ca sunt din experienta unor oameni si invat si eu de la ei...)🙂👍

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Oct 2019, 20:03

No ashe, uite-asa ma gindeam si eu acum 8 ani, ce-o sa ma fac eu cind imi va veni pofta sa beau o bere...🤔 Propune-ti ca miine, numai miine cind te trezesti sa faci ceea ce ai facut si azi, adica NUMAI ASTAZI NU BEAU si tot asa, propune-ti sa amini ptr a 2-a zi bautul si respecta-ti promisiunea zilnic...🤔👍

In ceea ce priveste grupul AA ai idei preconcepute si asculta la cei cu experienta, adica si ma mine:trust but verify si nu vei regreta...🤔 Nimeni nu vrea sa te convinga de nimic acolo, te vei convinge singur si singurul lucru in comun este dorinta de a nu mai bea...🤔👍

Cine este Burj Khalifa, n-am auzit de el si vb serios...!🤔😁🙄

Înapoi la “PREZENTATI-VA”