021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Me too!

Aici puteti povesti experientele personale.

admin
Administratorul site-ului
Gen: Masculin - Masculin

Re: Me too!

Mesajde admin » 14 Oct 2019, 11:59

Bine ai venit Brainstorm. Sedere placuta pe forum. Am mai editat din postarile "furioase" din acest topic, poate nu am facut bine, poate da ... vom vedea 😉
021/9335, Luni-Vineri 10.00-17.00.

Sunt autorul acestui subiect
brainstorm
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde brainstorm » 14 Oct 2019, 14:41

Nu cred ca e nici bine, nici rau. Este dreptul adminului sa stearga sau sa editeze luari de pozitie si/sau exprimari pe care nu le considera benefice pentru forum. Este o activitate dificila, am fost si eu la un moment dat moderator pe un grup, pe mine nu m-au tinut nervii :)

Bun, revin la ale mele. Pentru ca bausem, noaptea trecuta nu mai mi-am luat portia de melatonina pentru somn. Asa ca m-am trezit undeva pe la 4-4:30 asa cum mi se intampla de zece ani de zile. Aceiasi stare de panica, cu ganduri negre. Desi ieri am baut mai putin decat beam in mod normal in fiecare zi, perioada de intrerupere de 5 zile pare ca a avut un efect, alcoolul si-a facut efectul mult mai rapid si o cantitate mai mica a avut un efect mai mare. Bine ca a trecut ziua de ieri fara nici un incident major, mai mi-a trecut enervarea (justificata zic eu) care ma lovise la pranz, nu a trecut si nici nu are cum sa treaca pentru ca elementul de stres nu va disparea, dar este mai usor de gestionat cand nu beau. Mi s-a sugerat sa renunt la o "lupta" pe care eu o consider justificata. Probabil ca o sa o fac pana la urma din dorinta de a elimina acest element de stres. Problema este ca am renuntat la atat de multe lupte din dorinta asta ca incep sa ma desconsider si mai rau. Incerci sa repari o chestie si strici alta. Never ends it seems.

Azi nu am motive sa ies din casa, deci o sa "traiesc" usor cu sucurile mele dulci. Am inceput o documentare asupra diverselor metode de tratament, inclusiv medicamentoase, ale alcoolismului. Incep din ce in ce mai mult sa cred ca alcoolismul nu este o boala care se declanseaza in izolare ci are ca trigger alte boli psihice. Mai trebuie sa ma documentez in directia asta. Un capitol l-am terminat insa, am citit cateva studii referitoare la AA care mi-au intarit inca o data convingerea, daca mai era cazul, ca metoda nu are cum sa functioneze in cazul meu. Incep sa ma documentez si despre clinici de reabilitare, trebuie sa vad daca este vreuna care sa imi inspire increderea ca face o evaluare psihologica completa si adreseaza dependenta de alcool ca parte a unui program mai larg de tratament. Am fost surprins sa constat ca pe un internet plin de informatii vrute sau nevrute, subiectele legate de alcoolism, clinici si interdepaendenta idintre alcoolism si alte afectiuni psihice sunt fie prea putine fie superficial (i.m.o) tratate pe site-urile romanesti.

admin
Administratorul site-ului

Mesajde admin » 14 Oct 2019, 15:30

Excelent :). Asteptam sa impartasesti si cu noi din documentarea ta. Pare ca faci lucrurile intr-un mod serios, atunci cand te apuci de ceva. Cel putin 5 zile frumoase iti doresc.
021/9335, Luni-Vineri 10.00-17.00.

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 15 Oct 2019, 12:13

Pana una alta am gasit un remediu pentru "pofta" de bere, aia venita din sete. Evident, nu functioneaza seara sau in perioadele in care de fapt vrei sa iti amortesti creierul, dar functioneaza in conditii normale, fara factori de stres, de exemplu, cand ajungi acasa siai bea o bere de sete/pofta. Nu stiu daca functioneaza pentru oricine, dar la mine vad ca functioneaza. Este vorba de Pepsi. Dar dinala la sticla retro, alb cu negru, nu Cola, nu pepsi la cutie sau la pet. Ori are un alt gust, ori imi declanseaza in subconstient o senzatie din copilarie, nu stiu. Dar 1-2 sticlute din astea imi ostoiesc pofta. Deocamdata

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 15 Oct 2019, 15:33

Pare ca studiile inclina spre concluzia ca alcoolismul este mai curand ceva genetic decat ca ceva declansat de o alta boala psihica cum am fost eu tentat sa cred. Relatia pare sa fie cu sens unic dinspre alcoolism spre alte boli cu feed-back si intrarea intr-un cerc vicios. Pare ca tratamentul medicamentos cu diverse medicamente are o rata buna de succes, dar sunt si studii care pun la indoiala eficacitatea reala, aratand ca si tratamentul placebo a avut o eficacitate similara. Nefiind de specialitate, trebuie sa ma limitez la materialele pe care le gasesc pe net. Mai studiez :)

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 15 Oct 2019, 20:13

Da,berea o beau din sete/pofta,dar si ca sa imi produc starea psihica respectiva.Probabil din cauza ca-i acidulata.
Vinul,in schimb,nu-mi place asa mult,dar imi produce aceeasi stare psihica,in cantitati considerabil mai mici,combinat cu apa si sifon,care nu-s asa scumpe,ceeea ce conteaza.
Pana la urma,cand iei un sedativ,te-ntereseaza gustul lui,sau efectul psihic produs?Prea le vreau si eu pe toate,sa fie si bun la gust,si eficient dpv psihic,si ieftin...

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 15 Oct 2019, 20:29

<<ceeea ce conteaza.>>
Pardon ,CEEA ce conteaza.

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 15 Oct 2019, 22:21

Nu, pentru "starea psihica" nu prea functioneaza Pepsi-ul, doar pentru pofta aia care te mai apuc peste zi. Stiu perfect cum este, exista orele critice de seara. Am mai dres si aici un pic, iau o melatonina pe la 22 si in 15 minute deja sunt "sedat" dar pentru intervalul meu critic 16-22 nu am gasit inca nimic. Si nici nu o sa gasesc substituent echivalent. Sunt sceptic ca voi gasi un inlocuitor de alta natura dar, deh, speranta moare ultima

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 16 Oct 2019, 09:16

Ai incercat suc de struguri? Eu il am mai mereu in casa pentru a inlocui pofta, la nevoie.. Sau documentare interesante.. motivationale, din care chiar ai ce invata. Placerea de a invata cate ceva nou, de a ma relaxa in fata unui film bun imi aduce zile cu zero alcool. Zile pretioase, zile castigate, zile cu adevarat senine!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 23 Oct 2019, 21:40

nu prea imi plac strugurii, nici sucul. hai, vinul mai merge dar nici dupa ala nu ma omor. anyway, treaba complicata: daca nu beau, nu pot sa adorm. am inceput sa iau melatonina care ma si adoarme, am si somn bun. dar un efect secundar pare ca este hipotensiunea arteriala, acum imi este tot timpul frig :(

Înapoi la “PREZENTATI-VA”