021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Me too!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
brainstorm
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Me too!

Mesajde brainstorm » 29 Oct 2019, 19:41

salut Tudor! pana la proba contrarie, ma incapatanez sa incerc prin forte proprii. AA nici nu poate fi vorba pentru mine. personal cred ca metodele trebuie adaptate in functie de individ. ceea ce functioneaza pentru cineva poate sa nu functioneze pentru altul si vice-versa. am citit toate ideile in jurul subiectului si am ajuns la a mea pentru mine. pasi mici, autoevaluare, masuri corective. nu ma ingrijoreaza perspectiva de a bea mult odata la cateva luni si adormi in sant. eu urmaresc sa nu mai beau zilnic si sa nu mai fac "urat" la bautura. cel putin deocamdata. daca se poate mai bine, vad dupa prima etapa.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 29 Oct 2019, 20:50

Salut !
Multumesc ca mi-ai raspuns, Brainstorm.
Asa cum am scris inainte am incercat eu multe solutii de a bea ,unele au tinut cat sa imi dea sperante altele imi provoaca rasul aducandu-mi aminte de ele .Sti cand m-am lasat de baut ? Cand mi-am pierdut stima de sine . Si asta doare. Nu poti sa te minti la nesfirsit ca esti ok si sa iti spui ca mi se rupe de spun altii. Este un comportament ca al uni copil ratacit in padure si care fluiera ca sa prinda curaj .
Cand te vei satura de tine, probabil ca vei ajunge sa iti recunosti neputinta de bea normal poate vei face ceva pentru tine, vei merge la vreun ALIAT, "OXIGEN sau la vreun BB . Nu conteaza ce medoda ,sau terapie faci ,important sa te ridici si sa numai cazi .
Succes !
Respect !👍
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 29 Oct 2019, 21:22

stima de sine am pierdut-o in mare parte deja si nu doar din cauza alcoolului. nu am nici o presiune, traiesc 99% in izolare. raul a fost in mare parte facut, ireparabil. nu exclud ca voi apela si la terte parti in viitor. pana atunci trebuie sa epuizez mijlacele care imi stau mie in control

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 05 Noi 2019, 14:30

La aproape 1 luna dupa ce am inceput programul auto-impus de dezalcoolizare incep sa se vada primele rezultate notabile. Mi s-a schimbat mind set-ul, nu mai am chef sa beau in fiecare zi si nici la cateva zile macar. Mi-am setat ca am "voie" sa beau o zi pe saptamana fara sa imi fac vreun repros si mintea mea acum s-a obisnuit cu idea. Desiam renuntat la melatonina si adorm foarte greu si tarziu, am un somn bun, nu ma mai trezesc noaptea cu atacuri de panica, dorm neintors 8-10 ore si ma odihnesc bine. mi s-au ameliorat durerile de stomac, de cap etc. Dar cel mai important, de cam 3 zile am inceput sa am si un tonus psihic mai bun, parca a inceput sa creasca si nivelul de energie, nu ma mai simt chiar leguma. Desi nu foarte important in context, raritul bauturii a diminuat automat si numarul de tigari fumate, practic cheltuielile mele cu viciile sunt acum la 50% fata de periodele anterioare :) Este adevarat ca au crescut cheltuielile cu sucurile si dulciurile dar nu la acelasi nivel. Asta cu dulciurile imi creeaza o altaproblema pentru ca am o greutate "respectabila" dar o sa o abordez in alta etapa. Step by step, one at a time

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 05 Noi 2019, 21:05

Grija mare la dulciuri si la mancare!Nu faci nicio branza daca in loc de o adictie(la alcool) te trezesti cu alta(la mancare) sau cu un diabet!Nu stiu ce sfat sa-ti dau,dar si eu am problema asta cu dulciurile,as manca in prostie,mai ales(in rarele momente) cand nu beau,si mai ales ca eu nu am decat MAXIM 80 kile la 1,78 inaltime(poate nu le mai am nici pe alea,ca nu m-am cantarit de mult).Bine ,diabet poti sa faci indiferent de greutate.
Asta nu-nseamna ca trebuie sa mai bei.
Eu,din pacate, keep on drinking...

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 05 Noi 2019, 21:27

<<Rarele momente>>,adica,deocamdata,tot dimineata,perioada de baut fiind tot intre 17.15-21.30.
Pentru conformitate cu realitatea,desi nu stiu cui foloseste aceasta conformitate,ca mie vad ca nu prea,desi se zice"Doamne fere' de mai rau!...

Înapoi la “PREZENTATI-VA”