021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Me too!

Aici puteti povesti experientele personale.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Me too!

Mesaj de El Sugativo »

<<M-am facut muci din 4 beri.>>

1/Care era gramajul lor(erau de 330 sau de 500)?
2/Care era alcoolemia(4%,4,5%,5%)?
3/In cat timp le-ai baut?Ca una e sa bei 4(sau chiar 5)beri de la 17.15 la 21.30,cum(mai)fac eu,alta e sa le bei intr-o juma' de ora,sau chiar o ora,normal ca te faci manga,ti se urca la cap,nu conteaza cat de obisnuit esti cu alcoolul.
Bineanteles,mai bine ar fi sa nu le bei...pentru cine poate.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Me too!

Mesaj de tudor »

Salut ,Brainstorm !
"0.5 litri, alc 5.5. 4 beri probabil le-am baut in 2.5 ore, nu mai stiu exact. idea este ca nu m-am facut niciodata manga de la 4 beri ca bautor adult. evident am continuat pana la 7 in inca 2, 2.5 ore. iar devenisem pus pe scandal, lucru care ma deranjeaza cel mai mult. a doua zi am fost praf toata ziua. exista totusi un progres: duminica am baut programat, aprope impus (nu am avut chef cand am inceput, dar si cand s-a deschis apetitul...'
Am citit ce ai scris si m-am recunoscut in ce ti-se intampla acum .Indiferent de varsta boala numita alcolism este progresiva . In primul rand se scade rezistenta la bautura, efectul de placere ,relaxare , de bunadispozitie tine din ce in ce mai putin si atunci "mai cere inca una" apoi apar starile nervoase care devin de nestapanit, sanatatea se inrautateste iar "recuperarea dupa betie este tot mai anevoiasa si dureroasa . Solutia ? Abstinenta . Eu m-am chinuit 5 ani ca sa ajung la aceasi concluzie . Poti sa te scutesti de ani de chin sa ma crezi pe cuvant ca se poate si mai rau renuntand se te mai bati cu un adversar mult mai puternic si care iese mereu invingator.Sau SA BEI CU ILUZIA CA AI CONTROLUL sI sa te convingi singur ca se poate mai rau Odata alcoolic esti alcoolic toata viata.
Daca nu poti singur mergi la psiholog, ALIAT , Centru de sanatate " OXIGEN" Bacau , "Crucea albastra" Sibiu si la sfarsit Alcoolicii anonimi care este gratis, restul de dinainte sunt pe bani grei si te ajuta cat esti internat iar le iesire se sugereaza sa mergi la un grup de suport .In materie de alcoolism numai Alcoolicii Anonimi au grupuri de suport in cele mai mari orase dar si unele mai mici sau chiar la sat in ...Ardeal . Singura cerinta de participare este sa vrei sa nu mai bei .Numai tu poti reusii dar nu poti de unul singur .Forumul "a dat multi abstinenti dar ei au inteles ca nu este indeajuns si au mers la aliat si AA . Cei care cred cavor putea sa ramana abstinenti pe baoala vointei se inseala pentru ca alcolismul este o boala vointei .Fare cunostiinte capatate de la cei care sunt in abstinenta de ani sau decenii este doar abstinere si incrancenare
Acum ca sti ,tu poti alege

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Me too!

Mesaj de tudor »

Salut !
Multumesc ca mi-ai raspuns, Brainstorm.
Asa cum am scris inainte am incercat eu multe solutii de a bea ,unele au tinut cat sa imi dea sperante altele imi provoaca rasul aducandu-mi aminte de ele .Sti cand m-am lasat de baut ? Cand mi-am pierdut stima de sine . Si asta doare. Nu poti sa te minti la nesfirsit ca esti ok si sa iti spui ca mi se rupe de spun altii. Este un comportament ca al uni copil ratacit in padure si care fluiera ca sa prinda curaj .
Cand te vei satura de tine, probabil ca vei ajunge sa iti recunosti neputinta de bea normal poate vei face ceva pentru tine, vei merge la vreun ALIAT, "OXIGEN sau la vreun BB . Nu conteaza ce medoda ,sau terapie faci ,important sa te ridici si sa numai cazi .
Succes !
Respect !👍
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Me too!

Mesaj de El Sugativo »

Grija mare la dulciuri si la mancare!Nu faci nicio branza daca in loc de o adictie(la alcool) te trezesti cu alta(la mancare) sau cu un diabet!Nu stiu ce sfat sa-ti dau,dar si eu am problema asta cu dulciurile,as manca in prostie,mai ales(in rarele momente) cand nu beau,si mai ales ca eu nu am decat MAXIM 80 kile la 1,78 inaltime(poate nu le mai am nici pe alea,ca nu m-am cantarit de mult).Bine ,diabet poti sa faci indiferent de greutate.
Asta nu-nseamna ca trebuie sa mai bei.
Eu,din pacate, keep on drinking...
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Me too!

Mesaj de El Sugativo »

<<Rarele momente>>,adica,deocamdata,tot dimineata,perioada de baut fiind tot intre 17.15-21.30.
Pentru conformitate cu realitatea,desi nu stiu cui foloseste aceasta conformitate,ca mie vad ca nu prea,desi se zice"Doamne fere' de mai rau!...
Scrie răspuns