021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Me too!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
brainstorm
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Me too!

Mesajde brainstorm » 13 Oct 2019, 21:57

Multumesc Speranta. Desi nu stiu cum e, pot doar sa banuiesc ca asa este cand ramai fara drog si dai pe gat parfumurile din baie ;)

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 13 Oct 2019, 22:00

Puiutz, daca as ajunge sa beau si tarie m-as arunca pe geam. Asa ca e departe gandul de a-mi bea parfumurile. As putea sa fiu solidara, sa ti le ofer, dar nu pot, ca nu sunt un om rau.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 13 Oct 2019, 22:01

Citeste topicul lui Lupica de la inceput. Mie personal mi se pare fascinanta transformarea lui. Daca l-ai citit scuza-mi intruziunea. Ariceala asta e normala; nu lua personal ceea ce ti se spune. In definitiv, aici esti un pseudonim si atat si tu esti singurul care decide daca aplica sau nu in afara forumului, ceva din ceea ce spun ceilalti ca fac.

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 13 Oct 2019, 22:03

Nu, nu esti un om rau. Doar toxic

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 13 Oct 2019, 22:07

Da, este vina mea acum pentru tot ce se intampla in viata ta,nu?

brainstorm
Boboc
Boboc

Mesajde brainstorm » 13 Oct 2019, 22:13

Nalina - dupa ce am fost luat la 3 pazeste de un "ilustru luminat veteran" al site-ului nu mai citesc nimic din ce s-a scris. Doar o sa scriu eu, atat timp cat voi considera ca imi face bine. Daca voi considera ca nu imi face, mai voi opri si din asta. In nici un caz nu ma voi simti ok intre pupatori de moaste

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 13 Oct 2019, 23:40

Forumul fara veterani ar fi ca o scoala fara profesori. Fara experientele lor scrise aici e posibil ca articolele din carti/online sa para doar niste glume proaste si orice alcoolic care le citeste sa-si spuna ca de fapt nu e alcoolic pt ca nu stiu care site sau carte spune asta. Fapt care, de altfel, se intampla cred, pana se ajunge aici pe forum si alcoolicul se regaseste in povestile scrise negru pe alb. Daca vei trece prin postarile cu zeci bune/sute de pagini vei gasi descrise explicit stari, emotii, fapte mai mult sau mai putin rusinoase, poate solutii sau poate doar idei; membri care aveau si poate inca au impresia ca detin adevarul absolut sau ca le stiu pe toate, unii care sunt cerebrali, echilibrati, altii mai vanitosi, certareti, inconsecventi si tot asa. Toxicitatea propriilor fapte asupra propriei persoane - o trasatura comuna, fara exceptie.
Ultima oară modificat 13 Oct 2019, 23:50 de către Nalina, modificat 1 dată în total.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 13 Oct 2019, 23:49

Si din pacate, toxicitatea propriilor fapte asupra celor din jur, e tot o trasatura comuna. Parteneri de viata, copii, parinti, prieteni, in medie 7 oameni care sufera pt. un singur alcoolic.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 14 Oct 2019, 00:20

Alcoolul amplifica totul. Ce e alb iti pare invizibil, ce e gri iti pare negru.
Negru e atunci cand nu mai e nimic.

Ca o incheiere la tot ce am citit in seara asta: "Imi pare rau" ar trebui sa fie mult mai usor de spus de catre fiecare dintre noi. Am fi mai usori si mai senini fara ca macar sa constientizam asta

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Oct 2019, 00:28

Ce frumos si intelept scrii, Nalina...!Felicitari!🤔👍

Brainstorm departe de mine de a te jigni sau a jigni pe cineva aici sau in privat, nu asta este intentia mea cum de altfel nici nu vreau sa schimb pe cineva in gindire sau in ceea ce face...Fiecare suntem liberi sa gindim si sa facem ceea ce vrem...Eu scriu despre mine si despre ceea ce simt si sunt eu, atit...Iar eu "am furat" de aici de pe Forum ceea ce mi s-a potrivit si mi se potriveste si ceea ce m-a ajutat sa devin abstinenta...🤔Ca vreau sa dau mai departe , este in primul rind bine pt mine dar este un egoism constructiv...🤔
In ceea ce priveste optimismul si umorul meu sa stii ca sunt naturale , absolut deloc nu este fortat, de aceea am luat si bataie de la primul sot..., el nu avea umor deloc...🤔😂😂😂😂😞Iar optimismul atrage lucruri pozitive, in cazul meu, de aceea si sunt asa, am vazut ca lucreaza...🤔👍 Ceea ce nu depinde de mine si nu pot rezolva, las sa treaca si nu alcoolul este solutia si aveam o si mai mare problema in plus...😞
Noapte buna si noaptea este un sfetnic bun pt toti!🌙😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”