021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Binge drinking

Aici puteti povesti experientele personale.
FlorinC
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 28 Oct 2019, 18:53

Binge drinking

Mesaj de FlorinC »

Buna sunt Florin și sunt alcoolic
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Binge drinking

Mesaj de tudor »

Salut ,Florin !
Numele meu este Tudor si eram abstinent de peste un an cand am descoperit acest forum in decembrie 2009.Un forum care a ajutatfoarte multe persoane sa isi pastreze abstinenta.
Bine ai venit pe acest forum care este o treapta spre abstinenta daca iti doresti .
Primul pas l-ai facut prin a recunoaste ca ai o problema cu alcoolul mai departe urmatorul pas este sa renunti la bautura daca nu ai facut-o inca.
În 1956 Organizația Mondială a Sănă-tății a stabilit că alcoolismul este o boală. O boală primară, cronică, influe-nțată în dezvoltarea și manifestările ei de interacțiunea factorilor ce țin de personalitate cu cei ai mediului, cunoaște o evoluție predictibilă și progresivă, adesea fiind fatală.
Această boală nu are alt remediu decât abstinența totală.Alcoolicul consumă și se comportă așa datorită bolii sale.Pentru cei mai mulţi oameni normali, băutura înseamnă convieţuire, prietenie şi o imaginaţie colorată. Înseamnă degajarea de griji, de plictiseală şi frică. Este o intimitate veselă cu prietenii şi li se dă părerea, căci viața este plăcută. Dar aceasta nu mai este valabil pentru noi în acele ultime zile de beţie turbulentă. Plăcerile erau poveşti învechite, ori pur şi simplu amintiri. Niciodată nu vom putea relua marile momente din trecut. Este o dorinţă insistentă să ne bucurăm de viaţă aşa cum ne-am bucurat odinioară şi o obsesie dureroasă că un miracol venit din ceruri ne va da din nou puterea de a controla băutura. Cu fiecare nouă încercare a venit încă o înfrîngere.
Tine aproape scrie ce te framanta in legatura cu alcolismul tau si vei primi feed-back cu siguranta



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Binge drinking

Mesaj de And_y »

Buna dimineata Florin si bine ai venit!
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Binge drinking

Mesaj de Danutza »

Buna Florin, bine ai venit pe aici
FlorinC
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 28 Oct 2019, 18:53

Re: Binge drinking

Mesaj de FlorinC »

Salutare. Nu știu exact dacă răspund unuia dintre mesaje sau o continuare a prezentării mele căci abia M a familiarizez și eu cu forumul. Nici nu știu de unde sa încep dar știu ca vreau sa renunt la băutura pt totdeauna. Am încercatde multe multe multe ori si după o scurta perioada am revine la acest obicei nociv. Am 37 ani și de vreo 20 de ani beau săptămânal 1-2 zile in cantități industriale. Așa M am obișnuit. 1-2 zile de bețiesi 3-4 de recuperare pt ca mahmureala a devenit foarte neplăcutaodat cu înaintarea in vârsta. E foarte mult de Vb , sunt violent verbal și chiar fizic in 50% din cazurile cant ma îmbăt. Sunt o bomba cu ceas dacă pot spune așa. Familia mea ( părinți, sora, soție, fetița)este speriata de câte ori beau pt ca poate fi o beție calma unde doar Vb foarte mult și sunt enervant sau poate degenera intr-o cearta din orice motiv și se declanșează fiara din mine. Am fost la AA in străinătate unde am locuit pt12 ani și am fost și in RO la un grup AA dar nu e pt mine. Eu vreaudoar sa Vb cu cineva, îmi trebuie o terapie , consiliere psihologică probabil dar este foarte scumpă aceasta consiliere la privat. Pot sa stau 10-15 zile fără băutura dar ma apuca o pofta nebuna undeva la 7-10 zile de la ultima beție și beau atât de mult încât nu maiîmi aduc aminte nimic începând cu a 15 a bere de exemplu. Sunt băutor de bere și consum la o beție undeva între 6-10 LITRI bere depinde de alcoolemia berii respective. La băutura ma apuca și pofta fumatului și după 5-6 beri cândtrag prima Țigara ma fac praf darîmi place pe moment. Săptămânal in ultimi ani îmi propun sa renunt dar se repeta același scenariu. Cum ma simt bine cum beau din nou. M am făcut de Rușine in decursul anilor la multe petreceri, ieșiri in oraș, nunți, etc. Îmi e mie Rușine de cine sunt astăzi. Am o familie frumoasa care ma iubește pt ca soția e conștientă ca sunt un soț și un tata foarte bun atunci când sunt SOBER dar la băutura devin un monstru in 5/10 cazuri. Am pierdut joburi, prieteni, respectul unor oameni din cauza alcoolului. VREAU SA RĂMÂN SOBER!!! Sunt conștient ca sunt alcoolic și singura soluție esre abstinenta totala și veșnica pt ca noi cei alcoolici nu suntem ca cei care potbea ocazional și cu măsura. Îmi cer scuze de Greșelile gramaticale care sunt sigur ca Le am făcut dar scriu de pe tel. Important este sa găsesc un loc undeva unde sa mi spun durerea, durerea de a fi atât de ghinionist și a ma naște cu aceasta gena nenorocita care ma face sa iubesc efectele alcoolului. Prima beție am tras-o in școala primara 10-11 ani și din nefericire MI A PLĂCUT și am continuat iar in liceu am intrat la seniori adică am început sa beau in cantități foarte mari. Am produs foartemultă durere celor dragi mie iar acum fetița mea de 7 ani care ma iubește enorm știe ce se întâmpla. Înțelege deja ca sunt un bețiv 2 zile pe săptămâna. Am scris destul acum dar o sa revin , PROBABIL!!! Am 4 zile de ca d nu am băut iar setea mare o sa vina in 2-3zile. Atunci trebuie sa fiu tare.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Binge drinking

Mesaj de tudor »

Salut, Florin !
"...setea mare o sa vina in 2-3zile. "
Setea mare are vina pentru ca deja ti-ai programat-o .
"... am fost și in RO la un grup AA dar nu e pt mine."

AA-ul nu este pentru toata lumea este pentru cei care vor sa ramana abstinenti ,Singura cerinta de participare este dorinta de a inceta bautul.
Cred ca recunosti si tu ca dupa ce i fost la AA bautul nu mai aduce placere si ca efect tine putin.Ai observat ca iti revi mai greu si zici ca ai 37 de ani?Daca la varsta asta iti este asa de rau dupa peste 10 ani cum ai sa o duci? 😮
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Binge drinking

Mesaj de styx »

Salut Florin și bine ai venit!
Consilierea psihologică nu este atat de scumpă pe cat ai crede, oricum nu stiu din ce oras esti dar ti-aș recomanda ALIAT, primele 10 sedinte sunt gratuite, daca dupa aceea mai vrei sa mai continui, platesti, dar te asigur că nu o sa cheltui atat de mult cât cheltui pe bautura... alegerea e a ta. Sau poti suna la Alcoline sper să-ți răspundă Mihai, un forumist de aici care este abstinent si face voluntariat acolo. Sper sa mai revii pe aici.
Toate cele bune!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Binge drinking

Mesaj de Danutza »

Buna Florin, are dreptate styx. Iar alcoline e chiar de ajutor.. Am fosr nevoita sa sun o singura data, eram chiar la inceput.. Imi intrasera banii pe card si la mine aia era un factor de risc foarte mare si intrasem intr-o oarecare panica. Eu cand am intrat in abstinenta nu prea mai aveam bani, nici nu tindeam sa mi cheltui pe ultimii pe alcool de fel, dar ii cheltuiam cand aveam mai multi iar cu ajutorul lor am depasit momentul.. Atat de frumos iti explica si stadiul in care esti, factorii tai de risc etc
Scrie răspuns