021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Părinți alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.
Lavibb
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 08 Dec 2019, 23:45

Părinți alcoolici

Mesaj de Lavibb »

Bună.
Incep prin a spune ca am ajuns sa îmi urăsc părinții din cauza alcoolului și nu îmi imaginez ce mai pot face în privința asta. Părinții mei beau de când sunt eu mică. Zilnic câte 2 3 litri de bere și țuică pe lângă. Deja nu mai pot spune ca e cazul de beție pt ca organismul lor s-a obișnuit în timp cu alcoolul. Problema este ca eu de când eram mica am avut parte doar de scandal din cauza mamei. Am avut parte de bătăi zilnice pentru ca absolut nimic din ce făceam nu era bine. Tatăl este mai blând, mama este foarte strictă și agresiva. Bunicii ii atrăgeau atenția mamei ca se cearta cu toată lumea din cauza alcoolului dar argumentul ei era ca face ce vrea pe banii ei. Cu trecerea timpului eu am plecat în alt județ la facultate. Mereu îmi scotea ochii cu faptul ca ma tine acolo deși de gura ei m-am dus, mereu se certa cu mine ca ea acasă muncește și eu stau toată ziua. Întotdeauna găsește (și în zi de azi) motiv de ceartă. Starea ei de sănătate este foarte rea și asta sigur din cauza alcoolului, însă nu vrea nicidecum sa audă de medic sau analize. Cu timpul tatăl a mai redus din bautură dar nu suficient, însă el e pacifist. Ea este cea care se cearta mereu cu oricine. Acum am 23 de ani, vorbesc cu un băiat cu care plănuiesc sa ma căsătoresc. Ne am mutat împreună (alte ture de certuri cu familia în care ea ma acuza ca din cauza mea s-a îmbolnăvit) însă acum ne-am întors înapoi acasă pt ca am terminat facultatea. Nici nu vrea sa audă de nunta, nu e deloc de acord atât de repede, deși se înțelege foarte bine cu logodnicul meu. Am vrut sa ma mut la el din nou alta serie de certuri cum ca eu fac ce îmi ordona ea, i-am spus sa se mute el la mine, a zis ca nu are el ce sa caute aici. Oricum încerc nimic nu este bine. Îmi este pe de o parte rușine sa ii spun ca bea prea mult și ca asta o afectează deoarece știu ca ei s-au luptat mult pentru mine indiferent cât de mult m-au jignit în timp. Simt ca nu sunt atât de puternică încât sa o înfrunt pentru ca de fiecare data când am încercat a ieșit mai rău. În momentul de fata simt ca cedez psihic și nu știu cum sau ce sa mai fac. Nici eu nici bunica nu mai suportam scandalurile. Nu am avut niciodată parte de sărbători liniștite, mereu s-a lăsat cu violenta și scandal. Am avut perioade când am vrut sa plec de acasă însă îmi este frică să nu facă vreun atac sau sa pățească doamne ferește ceva din cauza mea. Sincera sa fiu trăiesc cu o frica în mine de ceva timp fata de ea. Sunt la o rascruce de drumuri și nu știu deloc pe care ar trebui sa merg.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Părinți alcoolici

Mesaj de admin »

Bine ai venit Lavi. Cum a zis si Vizitator123$5, asuma-ti propria viata si accepta ca nu putem sa schimbam alti oameni, chiar daca ei sunt mama si tata. La fel, nu putem nici sa le dam atacuri de cord sau vasculare, daca vrem sa ne traim viata in liniste. Nu are nimeni astfel de putere. Ai dreptul la liniste, la sanatate, la fericire, la fel cum au si ei. Mergi pe drumul tau si ofera-ti sprijinul daca doresc sa isi rezolve problema de consum. Dependenta de alcool este o boala foarte complexa, atat a mintii cat si a creierului si cu consecinte serioase asupa corpului, iar manifestarile ei sunt foarte diverse la fiecare individ. Ce ai experimentat crescand in familia ta, a fost de multe ori legat de aceste manifestari ale bolii (iritabilitate, nervozitate, evitare, manipulare emotionala, miniciuna samd). Incearca sa privesti separat aceste doua lucruri, mama si tata, cu bune si rele ca orice oameni, si impactul abuzului de alcool asupra lor in mod individual si asupra vietii si dinamicii din familie. Sunt convins ca ai si amintiri placute alaturi de ei, in momentele in care ei nu erau intoxicati sau controlati de alcool. Din punctul meu de vedere nu este nici o rusine sa ii spui cuiva apropiat ce crezi despre sanatatea lui. Din contra, ii poate ajuta sa constientizeze mai bine ce se intampla.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Părinți alcoolici

Mesaj de tudor »

Buna ,Lavi !
Este momentul sa iti iei responsabilitatea vietii tale si sa nu iti mai spuna altii ce sa faci .
Iti sugerez sa citesti , sa te informezi sa devi puternica : https://copiiadultiaca.wixsite.com/grup-aca
https://www.facebook.com/pages/category ... 385257146/
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns