021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ! Sunt Proco

Aici puteti povesti experientele personale.
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Salut ! Sunt Proco

Mesaj de proco »

Salut! sunt Proco si as dori sa exprim cateva cuvinte vis -a-vis de excesul de alcool! NU POT DA NICI UN SFAT ACUM, dar tinand legatura cuTUDOR pe care il respct deosebit cred ca voi reusi o abstinenta totala. IMPORTANT ESTE CA OTRAVA TRERBUIE TAIATA DE LA RADACINA!!!! Nici un gram nu trebuie propus pt. a 2 zi! ZERO TOTAL!!! ASTEPT CU DEOSEBIT RESPECT PT. TOTI SFATURI SAU PARERI! AM CONSUMAT 1000-1200 ML ALCOOL PER ZI! CU TUDOR AM REDUS LA 200-300 pe zi DAR NU ESTE IN REGULA!!!! CU RESPECT PT.TOTI! PROCO!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: excesul de alcool

Mesaj de tudor »

:) Salut sint Tudor alcoolic abstinent!

"In cazul alcoolismului abstinenta este notiunea prin care se defineste renuntarea definitiva la comsumul de bauturi alcoolice sau orice preparat care contine alcool, constituind o premisa indispensabila vindecarii si din aceasta cauza reprezinta o masura terapeutica de baza."

"Te ajut sa te poti ajuta singur".

In cazul alcoolismului, vindecarea depinde mai ales de participarea activa a bolnavului.
Responsibilitatea pentru ceea ce a devenit in mod caracteristic trebuie sa o aiba el insusi, chiar daca anturajul a contribuit considerabil la aparitia boli sale.
Dependentul va continua sa nu preia raspunderea pentru ceea ce a ajuns si pentru producerea dependentei sale si insista asupra faptului ca este victima oamenilor si a imprejurarilor, atunci ajunge intr-o situatie fara scapare. Doar daca isi va asuma sarcina de a-si schimba comportamentul si atitudinea fata de viata, stradaniile sale, ale apartinatorilor, ale prietenilor si ale altor ajutoare specializate pot fi incununate cu succes. Doar atunci se poate curma raul din radacina si se pot lua masurile necesare, plecand de la cauzele producerii dependentei.
Abstinenta este definita ca fiind abtinerea voluntara de la satisfacerea unor necesitati fiziologice sau a unor placeri.

In cazul alcoolismului abstinenta este notiunea prin care se defineste renuntarea definitiva la comsumul de bauturi alcoolice sau orice preparat care contine alcool, constituind o premisa indispensabila vindecarii si din aceasta cauza reprezinta o masura terapeutica de baza.

Pentru terapia alcoolismului abstinenta este conditia de baza, iar capacitatea de a duce o viata implinita si sanatoasa este telul ei.
Importanta terapiei de grup provine in primul rand din miscarea de autoajutorare care se bazeaza pe intalnirea intre persoane care au aceasi problema. Un alt aspect consta in accentuarea actiunii pacientului in eliberarea sa din dependenta. Grupul reduce din responsabilitatea terapeutului pentru schimbarile ce urmeaza sa aiba loc si stimuleaza capacitatea de autovindecare a membrilor acestuia. Un alt motiv pentru cresterea ponderii terapiei de grup il constiruie tendinta de tagaduire a problematicii. Aceasta poate fi diminuata de prezenta altor persoane afectate de aceleasi griji. Intelegerea manifestata de ceilalti contracareaza in mare masura rusinea care se ascunde in spatele tagaduirii si care ar inhiba altfel orice proces.

NUMELE MEU ESTE TUDOR! SINT ALCOOLIC ABSTINENT SI IN CAZUL MEU NU A FUNCTIONAT INCERCAREA MEA DE A BEA CONTROLAT SI DE ACEEA A AJUNS LA CONCLUZIA CA TREBUIE SA INTRU IN ABSTINENTA CEEA CE AM SI FACUT ACUM 2 ANI! SINT TOT DE ATUNCI MEMBRU AA SI POT SA SCRIU CU TOATA SINCERITATEA CA NICIODATA NU M-AM SIMTIT MAI BINE CA ACUM! Alcoolul ,mie si dependentilor care au curajul sa recunoasca si sa-si recunoasca problema lor ne falsifica ceea ce simtim pentru ca pina la urma sa nu ne mai putem opri din baut
Eu simteam ca mor daca mai beau si mai ales simteam ca mor daca nu mai beau! Am ales sa incerc sa vad daca pot traii si fara alcool!!

DA! :D SE POATE TRAII ,SI INCA FOARTE BINE FARA ALCOOL !DEPINDE CE ALEGI!! :lol: : SA TRAIESTI VIATA SANATOS SI TREAZ SAU SA MORI ,PARASIT IN CELE DIN URMA SI DE FAMILIE INECAT IN ALCOOL!
ALEGEREA ESTE LA INDEMINA FIECARUIA!

SA AVETI O ZI BUNA!
TUDOR AA :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: excesul de alcool

Mesaj de tudor »

"OBSESIA SI RASPUNSUL"

Bill Willson

"Ideea ca-NU PREA SE STIE CUM-ca intr-o buna zi,va reusi sa bea rezonabil si cu placere, ESTE MAREA OBSESIE A ORICARUI CARE CONSUMA ANORMAL DE MULT ALCOOL.Este sfisietor sa constati cit de intens persista aceasta iluzie.Sint deosebit de numerosi cei ce se agata de ea ,pina la portile nebuniei sau ale mortii"


Sint Tudor ALCOOLIC abstinent si va scriu ca am fost foarte trist iar prietenul meu PROCO stie din ce cauza.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns