021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Incă unul care-și dorește abstinența

Aici puteti povesti experientele personale.
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Bineînțeles că am reușit să-mi mențin abstinența în toată această perioadă.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de tudor »

cata111 scrie:Va salut din nou!
Iată că Dumnezeu nu m-a părăsit și nu am rămas fără serviciu. Nu cred că reușesc să-I mulțumesc suficient! Incerc să nu uit să-I fiu recunoscător!
Nu sunt un om religios, dar cred că modul în care s-au rânduit lucrurile în ultima săptămână nu putea fi realizat decât de o Putere Superioară!
Că urmare, poate mă puteți ajuta cu un exemplu de rugăciune, in afara celei pentru seninătate.
Vă mulțumesc anticipat, cata.
Salut Cata 111 !
Dumnezeu ne ajută dar nu ne bagă în traistă.
Faptul că nu mai bei este un lucru foarte bun . Felicitări. Esențial este să pui altceva în locul alcoolului. Asta înseamnă schimbarea modului de gândire care ducea la băut.
Numai tu poți reuși dar nu poți reuși de unul singur
Iată o rugaciune aflată de la o prietenă aflată într-un Program de 12 Pasi
"Prietenii stiu despre ce este vorba "

”Doamne, învăţ că sunt multe lucruri pe care nu le pot face. Nu pot să îmi controlez viaţa, nu pot să îi fac pe oameni să fie ceea ce vreau eu să fie. Un singur lucru pot să fac: pot să iau decizia să îmi las viaţa şi voinţa în grija Ta. Luarea acestei decizii nu înseamnă că ştiu cum să o pun în practică. Luarea acestei decizii nu înseamnă că înţeleg planul Tău pentru mine. Luarea acestei decizii nu înseamnă nici măcar că sunt în totalitate dispus să fac asta. Dar înseamnă că am credinţa că Tu poţi să faci o treabă mai bună decât am făcut eu în a avea grijă de viaţa mea. Sunt pregătit să îmi încredinţez viaţa şi voinţa Ţie, Dumnezeu le! Fă ceva mai bun decât am făcut eu. Eu nu pot, Tu poţi. M-am decis să Te las.

Amin!”



Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Mulțumesc Tudor.
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Bună dimineața dragi prieteni!
Ați crezut că v-am părăsit? Nu! Doar m-am ocupat de alte activități. Și am continuat să vă citesc poveștile. Și am așteptat să se împlinească 40 de zile de abstinență.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de And_y »

Buna dimineata Catalin,
Felicitari ptr. cele 40 de zile de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de tudor »

cata111 scrie:Bună dimineața dragi prieteni!
Ați crezut că v-am părăsit? Nu! Doar m-am ocupat de alte activități. Și am continuat să vă citesc poveștile. Și am așteptat să se împlinească 40 de zile de abstinență.
Felicitari ,Cata, pentru cele 40 de zile de abstinenta! Tine aproape daca vrei sa te tinem minte stai mai mult pe forum si scrie ce te ajuta sa nu bei ,pune intrebari si vei primi feedback ,Nu este o rautate ci "realitatea forumului " arata ca multi au venit si foarte putin au rama si reusit. Te asteptam sa ne scri cat mai des .Scrie tu si vei primi raspuns .
KEEP COMING BACK !
SA NE CITIM NUMAI DE BINE !



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Mulțumesc Tudor. Știu că ar trebui să scriu mai mult. Probabil o să-mi fac alt cont, cu alt nickname. Cred că o parte din familie și-a dat seama ce nickname am ales și urmărește forumul. Încă nu sunt pregătit să dezvălui experiențele mele în domeniu, pentru că, probabil, nu sunt încă pregătit să-mi cer iertare.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Cata !
cata111 scrie: probabil, nu sunt încă pregătit să-mi cer iertare.
Încrederea intr-o persoana dependenta de alcool vine târziu sau niciodată.
Faptul ca ei te urmaresc este dovada codependenteii lor.
Eu mi-am dezamăgit soția, copii, părinții, frații ani de zile ada ca greu de tot au putut să se bucure de abstinența mea. Totusi ei la un an și ceva de abstinența a mea au început să remarce schimbarea mea asta pentrucă intrasem într-un Program de recuperare. Programul AA in 12Pasi .
Are sa vina si timpul sa le ceri iertare, vei simti asta la timpul potrivit si numai daca ai răbdare . Nu poți să faci să crească iarba mai repede daca tragi dea ci numai dacă o uzi si o îngrijește. Asa și cu abstinența .
Eu nu pot să îți fiu de folos daca nu stiu despre ce te confrunți si ce simți.
Textea"reci dim materialele primite am pentru 10 ani de acum încolo dar nu fac doi bani daca nu împărtășesc exact ce m-a ajutat si am pus in aplicare .
Astept noul tău Nickname si nou "povești "
Sa ne citim numai de bine !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Vă salut. Sunt Cătălin și sunt alcoolic.
Iată că Dumnezeu a rânduit în așa fel lucrurile, încât am revenit pe forum.
Azi am avut ocazia să-l cunosc pe Tudor în persoană. O mare onoare pentru mine! Am avut de asemenea ocazia de a-i împărtăși cât de important a fost pentru mine sprijinul lui și al vostru la începutul abstinenței mele.
Din păcate, am avut mai multe recăderi după ce nu am mai scris pe forum, dar probabil acestea au fost necesare pentru a mă determina să merg la întâlnirile fizice ale grupului din Constanța, pe care l-am descoperit în urmă cu aproximativ un an și jumătate.
Astăzi sunt recunoscător pentru tot ce am primit din partea comunității AA și mulțumesc lui Dumnezeu că v-am (re) găsit!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de HOPE »

Felicitări, mulți ani abstinenți!👏
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns