021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Incă unul care-și dorește abstinența

Aici puteti povesti experientele personale.
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Bună ziua. Un mărțișor frumos fetelor/femeilor și o primăvară minunată tuturor!
Eu sunt cătă. Urmăresc forumul de ceva vreme crezând că-mi este suficient fără să-mi fac cont. Cred că am greșit.
După multe recăderi, acum mă aflu în a treia zi a celui mai crunt sevraj și în pragul pierderii serviciului. Mulțumesc lui Dumnezeu că am alături de mine toată familia (chiar dacă i-am dezamăgit cumplit pe toți de nenumărate ori).
Deși am citit de multe ori, atât pe forum cât și în Big Book, că doar abstinența este cheia vindecării bolii de care suferim, m-am încăpățânat să cred că "eu sunt altfel". Acum sunt convins că nu sunt deloc altfel și am decis să mă alătur grupului, fiind de asemenea convins de sprijinul neprețuit pe care-l dăruiți! Acum am decis să și scriu, nu numai să urmăresc poveștile voastre, în ele regăsindu-mă complet!
Povestea mea probabil o s-o aflați în alte postări viitoare.
Pentru moment, vă mulțumesc anticipat pentru ajutor și sfaturi!
Cu respect, cătă
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Mulțumesc Speranța, pentru urări! Tocmai citeam topicul tău.
Sunt conștient că toți am dezamăgit o sumedenie de oameni. Și în cazul meu, cred că am ajuns la fundul sacului... dacă mai dezamăgesc încă o dată, nu cred că mai am apoi pe cine dezamăgi... în afară de mine. De aceea am hotărât să țin cât mai aproape de acest forum și să-mi stabilesc permanent obiectivul suprem: AZI NU BEAU!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de And_y »

Buna seara Cata si bine ai venit!
Nimic nu e intamplator.
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Eu de obicei fac mișto de mine. Nu am nicio problemă să mă iau peste picior. Din păcate, problema rămâne cu mine și pe mine nu mă pot minți. Cel puțin cât sunt treaz.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de Vbc »

Salut Cata111
Daca iti doresti cu adevarat sa renunți, pentru început, acest forum e locul perfect pentru a te motiva si castiga încredere in puterile tale de a ramane abstinent, desigur ambitia ta va cântării foarte mult.
Pe mine unul m au ajutat, pana acum, si motivat povestile unora (in care ma regasesc) care au renuntat, la alcool, si care sunt foarte fericiti pentru alegerea facuta.
ce i drept am doar 6 luni de abstinenta...sper sa am cat mai multe...VIATA mi s a sCHIMbAT FOARTE MULT IN BINE IN ACEASTA PERIOADA.
Mult succes iti doresc!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Mulțumesc vbc pentru încurajări. Sunt convins că poveștile, sfaturile, încurajările și ajutorul veteranilor mă vor ajuta să reușesc.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de tudor »

Salut Cătălin 111 !
Bine ai venit pe forum.
Felicitări pentru curajul de a scrie despre problema ta.
Recunoașterea ca ai o problemă cu alcoolul este un prim pas spre recuperare dar nu suficient.
Secretul este să pui altceva în locul alcoolului care sa te țină departe de primul pahar. Dacă nu te atingi de primul pahar nu te poți îmbăta.
Schimbarea modului de gândire in raport cu alcoolul te poate ajuta ce mai bine. Poti sa înveți asta de la cei care au reușit.
Eu am fost ajutat de AA.
Mai sunt si alte terapii alternative dar Programul AA este un Program de viață și este... gratis.
Succes!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Vă mulțumesc din suflet pentru încurajări! Sunt convins că experiența și sfaturile voastre mă vor ajuta în abstinență. Pentru moment, sunt la momentul 5 zile fara alcool.
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Nu vreau să le număr. Mulțumesc bunului Dumnezeu că m-am ajutat să nu beau azi și mâine dimineață o să mă rog Lui să mă ajute la fel.
cata111
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 01 Mar 2020, 13:02

Re: Incă unul care-și dorește abstinența

Mesaj de cata111 »

Va salut din nou!
Iată că Dumnezeu nu m-a părăsit și nu am rămas fără serviciu. Nu cred că reușesc să-I mulțumesc suficient! Incerc să nu uit să-I fiu recunoscător!
Nu sunt un om religios, dar cred că modul în care s-au rânduit lucrurile în ultima săptămână nu putea fi realizat decât de o Putere Superioară!
Că urmare, poate mă puteți ajuta cu un exemplu de rugăciune, in afara celei pentru seninătate.
Vă mulțumesc anticipat, cata.
Scrie răspuns