021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Nu ma descurc

Aici puteti povesti experientele personale.

Andreea Simina
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: Nu ma descurc

Mesajde Andreea Simina » 06 Mai 2020, 22:46

"Priveste-te, accepta-te si iubeste-te pentru ceea ce esti."
E ceva mai dificila... n.am ajuns acolo.. Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu.s acolo... Parca mi.e mai usor sa ma uit afara si sa accept si iubesc ce e afara, asa cum e :)"
Iti zic iar cum era la mine: mai usor si MAI COMOD SI MAI IN RUTINA MEA sa ii accept pe ceilalti decat pe mine. Ii repetam prietenei mele "eu sunt fericita daca cei din jur sunt fericiti". Si cat de convinsa eram de asta! Acum stiu ca daca in primul rand eu sunt bine abia apoi ce ma inconjoara devine mai bun si mai frumos. Abia cand m-am pus pe mine in centru am descoperit altceva. Am descoperit ca este atata viata si atata frumos si dincolo de dependenta mea (fata de un sot alcoolic).
Nu vreau sa te conving de nimic. Nici nu as putea. Poate ma emotionez prea tare cand stiu ce m-a ajutat pe mine. Fiecare suntem diferiti si ce bine ca suntrm asa! Fiecare lucru se intampla fix atunci cand suntem pregatiti pt el.
Imi place cum scrii si se vede ca esti preocupata de evolutia ta - felicitari pt asta! Prin simplul fapt ca esti aici, si iti scri gandurile faci un pas enorm pt tine! Iti vei descoperi singura "reteta" pt mai bine doar ca nu e ceva ce apare peste noapte ci e un intreg proces...care cere timp

Sunt autorul acestui subiect
paparuda
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde paparuda » 06 Mai 2020, 22:53

"Fiecare lucru se intampla fix atunci cand suntem pregatiti pt el."
Asa cred si eu.
Dar stiti cum facea dl. Goe: cand vine trenul? Eu vreau sa vie!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Mai 2020, 23:02

Eii, nici acum nu pot spune ca ma iubesc, ma accept asa cum sunt pt ca am si eu defectele mele si
din pacate am facut multe greseli din cauza alcoolului cind eram de virsta voastra care au avut efecte asupra vietii mele personale si mai tirziu.Chiar eram disperata ca inaintind in virsta si realizind ce fac pe ascuns(beam pe ascuns) desi aveam o familie f frumoasa si nu beam pt ca sa acopar un stress ci ma stesam pt ca beau...off,ce pacat ca devenim intelepti tirziu si imbatrinim prea repede....Nu pot spune deci ca ma iubesc si-mi reprodez lucruri din trecutpe care nu le mai pot schimba dar ma accept asa cum sunt.Si pt mine clar intii a fost oul si apoi gaina si ce n-as fi dat atunci sa am mintea de acum...Multumesc pt vorbele frumoase!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Mai 2020, 14:09

Buna ziua Paparuda!
Am citit ce meditai tu acum doua seri si mi-a placut foarte mult dar n-am indraznit sa-ti scriu pt ca am simtit ca nu ma placi...😂🤔 Foarte rar dar mi se mai intimpla si mie si eu probabil ca sufar de acest sindrom "al ciinelui batut" deoarece am trait multe episoade din astea in trecut in viata mea personala...Ma bucur ca m-am inselat, multumesc!Si apropos de "relatii toxice" , despre faptul ca victima isi iubeste "agresorul" si sta impotriva faptului ca realizeaza ca este o relatie toxica...
Din pacate am si acesta experienta si stii cum trece? Sa pleci gasind pe altcineva si asta este raspunsul si pt alcool, sa inlocuiesti acesta obisnuita cu altele noi care sa-ti umple golul ramas , sa faci lucruri care sa-ti umple sufletul si sa vezi ca viata este frumoasa si fara alcool.., cu bune , cu rele pt ca nu totul este lapte si miere in viata dar le vezi in alte culori mult mai frumoase fara alcool.Totodata deciziile tale vor fi f clare si vei sti si cind trebuie sa "give up" ceva, uneori sa pierzi o lupta este pt a cistiga un razboi si am eu o vorba inteleapta copiata, in viata"trebuie sa curgi ca apa unui riu peste stinci...Sa nu uiti niciodata ca "cea mai rea zi din abstinenta este icomparabil mai buna decit cea mai fantastica zi din timpurile cind consumai alcool" spun inteleptii in domeniu, asta daca intr-adevar ai o problema cu alcoolul .Daca nu ai inca, ca si in medicina, cel mai bun tratament este profilaxia pt ca tu realizezi ca totusi ceva nu este ok cu consumul tau.

Apropos de Religie sa stii ca eu cred in Dumnezeu pt ca niciodata n-am putut sa ma las de baut singura, eu fiind de fapt o fire extrem de ambitioasa.Ma btineam un timp dupa care imi spuneam ca este prea greu pt mine sa nu mai beau toata viata, prea mare povara pe umerii mei, la petreceri, in viata personala cu prietenii etc si recadeam.Ajungind aici pe Forum am invatat de la "inteligenta colectiva" si experientele celor care au devenit abstinenti unde era greseala mea:trebuie sa-ti propui ca nu mai bei decit in ziua de ASTAZI, nu pt miine, pt poimiine, pt o viata, nu!Ulterior nici nu te mai gindesti, asta vine natural ca si respiratia sa nu mai bei.Pt mine consider ca asta este o Minune pt ca niciodata stiu ca n-as fi reusit fara ei si m-as fi pierdut in neant bind...🤔Am inceput sa calc in urmele celor care au reusit aici, am urmarit ceea ce au facut ei si daca ei au reusit desigur ca am reusit si eu(am adaptat la felul meu de a fi ).Mi-am facut prieteni adevarati cu care vorbesc si acum uneori la tel si ma ajuta si acum cind am dileme pt ca vad lucrurile din exterior corect, nu cum le vad eu subiectiv, uneori eu avind dreptate aleori nu.Nu-i vb despre alcool pt ca nu ma mai incinta ideea absolut deloc stiind ca este o amagire si nu o rezolvare, alcoolul, in problemele cu care ma confrunt si eu ca fiecare om.
O zi frumoasa in continuare iti doresc cu drag!

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 07 Mai 2020, 18:38

Buna seara!

Joy, probabil ai simtit astfel pt ca nu am raspuns mentionandu.ti numele, dar inteleg ca patesc si eu la fel. Sunt sensibila la felul in care sunt perceputa, nu stiu de unde aceasta sensibilitate. Cu totii o avem in mai mica sau mai mare masura, poate se accentueaza uneori cand increderea noastra in sine este mai scazuta si cautam sa fim apreciati, "vazuti" de altii. Dar poate este o sensibilitate 'buna' care ne ajuta sa evoluam constant. Eu stiu...

Eu sunt blanda, promit, cred ca.i o trasatura a caracterului meu sa fac doar bine daca se poate, dar niciodata rau, cel putin incerc sa nu fac vreodata rau cuiva. Ca viata este oricum cum e, e grea ce mai, s.o spunem pe fata! E al naibii de grea si cand e bine, pentru ca exista boala, exista "nedreptate', exi sta singuratate, e multa munca si mult efort si mai e si trecerea timpului - fenomen pe care nu il inteleg... mintea are impresia ca esti acelasi dar schimbarile toate fizice si psihologice sunt in continua desfasurare... Ce cred eu ca sunt, e ce.am fost acum 'o clipa', mintea nu stiu daca tine cu adevarat pasul cu toate schimbarile.. pana pricepe realitatea, aceeasi realitate deja s.a schimbat si tot asa...

Imi cer scuze daca scriu prea abstract. Poate nu are sens ce zic. In orice caz nu pot citi ce am scris acum o zi sau acum 7 zile, pentru ca percep diferit si nu mai sunt de acord cu ce.am scris, pt intre timp am invatat. Am inceput topicul cu un text cu care probabil daca as reciti, mi.as scrie eu comentariu :))

Nu stiu cu ce idee am venit pe acest forum (sprijin sub o forma sau alta), dar doar scriind si citind ce scrieti, ma simt intr o zona mai buna. Deci cumva tot a fost o miscare inspirata. Poate simplul fapt ca poti vorbi deschis desore o problema care este taboo in societate si pe care trebuie sa o ti secret si sa.ti fie rusine ca exista si sa ai grija sa nu cumva sa te miroasa careva ca ai bea mai mult decat trebuie... doar simpla conversatie deschisa pe acest subiect cu oameni care stiu ce e si nu judeca este cumva... o gura de aer proaspata, ca sa zic asa.

Si pentru asta va multumesc!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Mai 2020, 19:30

Esti supeeer inteligenta si sa stii ca te admir foarte mult!

La remarca ta cate intereseza cum esti perceputa in societate sa stii ca si pe mine m-a preocupat asta intotdeauna, pot spune chiar din copilarie si intodeauna am vrut sa am aprecierea celor din jur.

Si eu sunt un om f bun , la mine involuntar am “ranit” persoane in trecut care ma iubeau si asta din cauza alcoolului care intotdeauna denatureaza realitatea cind este consumat in exces.

Ce pot sa-ti mai doresc este ca cel mai bine este sa inveti in viata din greselile altora decit dintr-ale tale si sunt sigura ca vei lua deciziile corecte pt tine.
Tot ce este mai bun pe lume iti doresc cu drag!
Ultima oară modificat 07 Mai 2020, 19:38 de către Joy, modificat 1 dată în total.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 07 Mai 2020, 19:34

sa ai grija sa nu cumva sa te miroasa careva ca ai bea mai mult decat trebuie...
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 07 Mai 2020, 19:59

'Alcoolul intotdeauna denatureaza realitatea'

Asa este. Este un drog. Poate daca s.ar da cu prescriptie, asa cum se dau medicamentele, cu avertismentele de rigoare cum ca creeaza dependenta si are efecte secundare daca nu iei doza corecta... Poate intr.un univers paralel...

Tudor, cu siguranta asa e. Eu momentan dupa ce am redus consumul deja nu pricep cum m.am descurcat cu efectele de a doua zi la serviciu atata timp... Doamne dumnezeule... Cum am putut functiona? Ce chin.. Sper din suflet sa nu fiu proasta si sa continui cu mai putin, tot mai putin, niciodata inapoi la mai mult.

Vinerea in continuare sunt proasta ca stiu ca nu lucrez a doua zi... dar tot imi pierd o zi de trait, iesit in natura, facut ce nu am avut timp si libertate sa fac in timpul saptamanii. Plus cand bei esti pe dopamina, serotonina, oxitocina, habarnam, a doua zi esti pe minus cu ele, de.acolo stare depresiva, organele saracele incearca sa se curete de toxine, e o zi din viata pierduta, si o zi de munca extra-extra pt corp... Cred ca se poate mai echilibrat si spre asta tind! Doamne-ajuta :)

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 07 Mai 2020, 23:09

Bună seara din nou dragă Paparudă cu multe mulțumiri că ai reînsuflețit forumul, vorba unui prieten de aici "dacă ai știi tu de când te așteptăm.... "
Imi este mai ușor să văd și să memorez în imagini ,am o memorie vizuală( sau doar vizoală ,că cealaltă am cam baut-o)și ma ajutata mult să văd în loc de alcool problema văzută la un dependent de droguri. Își face rău singur, familia suferă în jur (copii , părinți ),foarte mulți spun că ar trebui să lase, dar el găsește orice scuză și așa își mai injecteze în venă o porție de fericire ,o falsă fericire pentru că în același timp deja asi face rău.
Iar o dată ce această dependenta s-a instalat ( nu neapărat cea fizică cat cea psihologică ) nu mai este cale de întoarcere . O persoană dependenta rămâne pe viață dependenta , dar am o șansă : să fiu dependent dar abstinent.Putin (auto) ironic spus , un castravete murat nu se mai face verde , deci , castravete murat pe viață .😬
O seara frumoasa Paparudă și încă o dată iti mulțumesc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

paparuda
Boboc
Boboc

Mesajde paparuda » 08 Mai 2020, 20:40

Buna seara tuturor, buna seara Colea,

Este o carte de Gabor Maté, acum cautand vad ca e si tradusa in romana, eu o am in engleza pdf pe calculator. "Pe taramul fantomelor intunecate". Omul, ungur stabilit in Canada(nu stiu c e importanta are, dar am pus aici asa de chestie), a lucrat multi ani cu oameni cu probleme Grave de adictie.

El zice ca pe langa o eventuala predispozitie genetica, ceea ce face anumiti oameni mai expusi la riscul de a dezvolta adictii periculoase sunt traumele din trecut, copilarie. Nu am terminat, abia am citit cateva capitole, dar cred ca voi comanda varianta in romana, merge mai bine cititul in romana decat in engleza.

Pentru cei care n.au chef, rabdare, timp sa citeasca carti, omul are o gramada de discursuri inregistrate pe care le gasesti usor pe youtube.

Poate cine stie, ii este vreunuia de pe.aici de folos...

Înapoi la “POVESTEA MEA”