021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu ma descurc

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

'Alcoolul intotdeauna denatureaza realitatea'

Asa este. Este un drog. Poate daca s.ar da cu prescriptie, asa cum se dau medicamentele, cu avertismentele de rigoare cum ca creeaza dependenta si are efecte secundare daca nu iei doza corecta... Poate intr.un univers paralel...

Tudor, cu siguranta asa e. Eu momentan dupa ce am redus consumul deja nu pricep cum m.am descurcat cu efectele de a doua zi la serviciu atata timp... Doamne dumnezeule... Cum am putut functiona? Ce chin.. Sper din suflet sa nu fiu proasta si sa continui cu mai putin, tot mai putin, niciodata inapoi la mai mult.

Vinerea in continuare sunt proasta ca stiu ca nu lucrez a doua zi... dar tot imi pierd o zi de trait, iesit in natura, facut ce nu am avut timp si libertate sa fac in timpul saptamanii. Plus cand bei esti pe dopamina, serotonina, oxitocina, habarnam, a doua zi esti pe minus cu ele, de.acolo stare depresiva, organele saracele incearca sa se curete de toxine, e o zi din viata pierduta, si o zi de munca extra-extra pt corp... Cred ca se poate mai echilibrat si spre asta tind! Doamne-ajuta :)
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Nu ma descurc

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bună seara din nou dragă Paparudă cu multe mulțumiri că ai reînsuflețit forumul, vorba unui prieten de aici "dacă ai știi tu de când te așteptăm.... "
Imi este mai ușor să văd și să memorez în imagini ,am o memorie vizuală( sau doar vizoală ,că cealaltă am cam baut-o)și ma ajutata mult să văd în loc de alcool problema văzută la un dependent de droguri. Își face rău singur, familia suferă în jur (copii , părinți ),foarte mulți spun că ar trebui să lase, dar el găsește orice scuză și așa își mai injecteze în venă o porție de fericire ,o falsă fericire pentru că în același timp deja asi face rău.
Iar o dată ce această dependenta s-a instalat ( nu neapărat cea fizică cat cea psihologică ) nu mai este cale de întoarcere . O persoană dependenta rămâne pe viață dependenta , dar am o șansă : să fiu dependent dar abstinent.Putin (auto) ironic spus , un castravete murat nu se mai face verde , deci , castravete murat pe viață .😬
O seara frumoasa Paparudă și încă o dată iti mulțumesc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Buna seara tuturor, buna seara Colea,

Este o carte de Gabor Maté, acum cautand vad ca e si tradusa in romana, eu o am in engleza pdf pe calculator. "Pe taramul fantomelor intunecate". Omul, ungur stabilit in Canada(nu stiu c e importanta are, dar am pus aici asa de chestie), a lucrat multi ani cu oameni cu probleme Grave de adictie.


El zice ca pe langa o eventuala predispozitie genetica, ceea ce face anumiti oameni mai expusi la riscul de a dezvolta adictii periculoase sunt traumele din trecut, copilarie. Nu am terminat, abia am citit cateva capitole, dar cred ca voi comanda varianta in romana, merge mai bine cititul in romana decat in engleza.


Pentru cei care n.au chef, rabdare, timp sa citeasca carti, omul are o gramada de discursuri inregistrate pe care le gasesti usor pe youtube.

Poate cine stie, ii este vreunuia de pe.aici de folos...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu ma descurc

Mesaj de tudor »

"...Pentru cei care n.au chef, rabdare, timp sa citeasca carti,
Poate cine stie, ii este vreunuia de pe.aici de folos..." vin si eu, Tudor cu o propunere :
https://booknation.ro/recenzie-setea-de ... tina-grof/
"Deși cartea abordează dependența ca și concept general, se axează foarte mult pe trăirile acelei persoane care se confruntă cu alcolismul, consumul de droguri și dorința de putere. Ea însăși a fost dependentă de alcool, prin urmare trebuie să vă așteptați la trăiri autentice din partea ei."
"Când crezi că ai atins fundul prăpastiei, uită-te în jos" – Christina Grof"

Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Buna ziua Tudor,

Am mai citit carti de sotul ei, Stanislav Grof, pt ca ma interesa subiectul psihologiei transpersonale. Parca impreuna au 'inventat' o tehnica de respiratie care te aduce intr.o stare alterata a constiintei, similara cu efectul substantelor psihotrope (adica ca de la drog uri, cred ca se compara cu efectul LSD.ului). Dar din cate stiu a fost inchis programul, riscurile tehnicii folosite de persoane vulnerabile era prea mare...

Am sa caut cartea doamnei, sa vedem ce zice. Multumesc!
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Buna seara Vizitator123$5,

As pune totusi o chestiune din ce ai scris sub semnul intrebarii: ce inseamna o "familie de succes"?
Cine poate spune ca o familie de succes include si o relatie intima sanatoasa cu copiii? In scenariul asta eu vad parinti 'miopi' fata de nevoile emotionale ale copiilor si invers vad copii care incearca sa implineasca nevoile parintilor. Vad copii presati si stresati sa fie mereu cei mai buni, sa faca mereu totul de nota 10, sa fie de succes. Si vor face asta, devin asta, doar ca.si vor ascunde mereu nevoile emotionale si in final vor gasi poate un pic de 'libertate' in bautura. Isi vor exersa rebeliunea pe ascuns, cu bautura care ii va face sa se simta macar cateva ore oarecum "liberi" de toata presiunea pusa pe ei. In tinp ce ziua vor fi in continuare oameni "de succes".

Nu ma aflu in categoria asta, dar cunosc caz, si inteleg.

Alcoolismul nu atinge o persoana echilibrata emotional. Nu cred.
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Nu ma descurc

Mesaj de Taii »

Vizitator123$5, am citit ce ai scris. Știu ca aceasta boala ne loveste pe toti indiferent de sex, condiție financiara, etc...
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Vizitator123$5, si asa o vad ca pe o forma de rebeliune fata de standardul impus... Mi.e greu sa cred ca se apuca cineva de baut si Continua atunci cand nevoile sale sunt satisfacute. Sunt nevoi nesatisfacute, poate nu in copilarie, dar in prezent.

Sau: Poate e asa cum zice doamna recomandata de Tudor, o nevoie spirituala pe care o cauti in mod eronat in afara, in loc sa cauti inauntru, in tine. Oricum ca civilizatie stam tare prost cu spiritualitatea... Suntem 'goi' inauntru si.ncercam sa umplem acel gol cu ce ni se pare ca functioneaza pe moment... nu stiu daca nu cumva putem schimba perspectiva si sa nu vedem 'golul' ca pe ceva amenintator, si sa putem trai cu el pur si simplu... Nu stiu, nu ma pricep, 'nu.s de pe.aici' :)
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Salutare,

Imi dau seama ca... nu stiu sa traiesc fara alcool...
Toata viata mea adulta am baut. Ca sa fiu sincera, am tinut distanta fata de oameni, prietenii noi, pentru ca am gasit pericol in a fi judecata de ei, si a trebui sa fiu cea mai buna varianta a mea fata de ei (lucru care evident nu putea include si alcoolul). Asa ca m.am tinut departe de relatii semnificative cu oameni, si am tinut aproape de alcool, pentru ca el nu ma judeca si pot fi mizerabila fara sa ranesc sentimente.

In continuare pastrez distanta fata de alti oameni, dar parca simt un dor de a fi intreaga eu si disponibila pentru ei. Viata poate fi frumoasa, imi pierd timpul in singuratate. Nu ma deranjeaza singuratatea, dar acum gasesc loc si pentru altii in viata mea. Mai ales ca vad ca e loc pentru mine in viata lor.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Nu ma descurc

Mesaj de styx »

paparuda scrie:Imi dau seama ca... nu stiu sa traiesc fara alcool...
Salutare,
Totul se poate învăța, așa am crezut si eu mult timp, că nu voi putea fără licoarea bahică, acum sunt ... dependent de abstinență.
Vei găsi resursele necesare în tine, mai devreme sau mai târziu, dar dacă îți doresti asta cu adevărat, le vei găsi. Si când vei reusi să treci de faza în care singurul lucru la care te gândesti este să întinzi mâna spre pahar deoarece asta e cel mai usor lucru pentru uun alcoolic, viața ta se va schimba.
Vei vedea că nu ai să regreți faptul că nu mai bei alcool, la fel am crezut si eu înainte de abstinentă, probabil de aceea a si durat destul de mult timp până să o obtin, am avut tot timpul falsa impresie că voi găsi mereu o cale de a bea ”social”, am căuttat to felul de solutii pentru acest lucru desi stiam clar că eram alcoolic...
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns