021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu ma descurc

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Nu ma descurc

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Paparuda, saru'manaAmbasador ,
Dar de unde vine dorinta pt primul pahar pana la urma? Dependenta fizica, da, dar e mai mult de atat
Dependenta fizica, din cate știam , se tratează în clinică , spital cam 2 , 3 săptămâni .
Dependenta psihologică (cum este in cazul dependentei de jocuri de noroc doar de acest fel ) durează mai mult , dar prin abstinența se reușește .Este mai greu la inceput , iar apoi din ce in ce mai ușor.
Lupta cu gândurile obsesive. Imi aducaminte bine acele ganduri ,care imi tot spuneau ca ,, -Hai bea o bere , azi una si gata " si eu spuneam ,,-Nu " ,,-Doar una si te opresti " si asa incepea tavalugul ...aceea este obsesia si gandurile carora singur nu pot lupta contra lor . Daca incep discutia , dialogul ,eu pierd .
Cum era Osho care spunea ca gandurile le vede ca prietenii lui care tot vin vineri seara ,ii bat la ușă sa mearga la baut cu ei , chiar daca le-a spus ca el nu mai vrea sa iasa că vrea să citească o carte, el nu poate sa-i faca sa nu-i mai bata in usa lui , dar in schimb poate sa nu deschida si sa astepte ca ei sa plece, la început fac gălăgie mare , strigă ,bat , dar apoi din ce in ce mai stins ,mai fără viață se plictisesc și pleacă .
Mersul la grup , scrisul pe forum ma ajuta in astfel de situatie pentru ca am in minte proaspat faptul ca sunt alcoolic .
O zi frumoasa , Paparuda !
Colea , alcoolic , azi multumesc abstinent.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Da, din pacate nu ignor, ci intru in "dialog". La insistente pierd...


Intrebare pt abstinenti: ati fost la clinica/spital sau v.ati descurcat singuri? Cand ati oprit consumul adica
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Daca e voie, un cover foarte bun dupa Elliott Smith


https://youtu.be/FktNzLg_te4
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Nu ma descurc

Mesaj de Ambasador »

Doare atat de multa voiinta multa interioara, dar e tot ce ai nevoie Paparuda. Plus prieteni, un "help phone", o vorba de incurajare, o puternica motivatie, un istoric pe masura, un dor de viata nebuna si.. e ceea ce ce va avea nevoie, va fi de un proaspat doritor de voata"! ...
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Catalinul, ce muzica frumoasa a lasat Lhasa in urma, pacat ca s.a stins devreme. Sunt curioasa in ce domeniu profesezi, nu.i bai daca nu se poate spune.

Ambasador.... Dora? Am conditiile externe, apreciere, incurajari, afectiune, imi lipseste ce trebuie din partea mea, adica aceleasi lucruri dar de la mine pentru mine. Toate acestea din afara de lovesc de zid.

Acum mi.e clara cauza. E faptul ca totul e perisabil, orice relatie si orice luc ru si fiecare dintre noi, si eu insami, si prezenta asta a mortii constanta si necrutatoare (si nu exagerez) imi influenteaza felul in care traiesc. E o frica pe care mi.o potolesc cu alcool, pentru ca functioneaza ca medicamentatie, asa pe moment. (Aici pt multi function eaza credinta in Dumnezeu, nu vreau sa devalizez, dar dupa cum vad eu, daca D.zeu e, e sadic si monstruos). Doar ca intr.adevar cu timpul devine dependenta, ceea ce e tocmai efectul invers a ceea ce vreau, atasament cat mai putin... Astea.s drogurile, asa fac...

Am fi putut fi pe un forum pt adictii de alte soiuri, dar alcoolul e legal si.asa se face ca alcoolicii sunt multi si forumul e pt asta. Copiii nostri o sa intre pe forumuri sau o sa mearga la grupuri de suport pt adictie de opioide. Pt acelasi lucru, aceeasi frica existentiala vor lua antidepresive si anxiolitice...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu ma descurc

Mesaj de tudor »

Bună dimineața !
Dragă, Paparudă !
Dragă, Dora!
Când eram în consum nu puteam să accept viața așa cum este și oamenii cum sunt ei . Gândirea era "modificată" de alcool.
În abstinența am văzut ca nu trebuie sa schimbpe nimeni și nimic, ci doar pe mine însumi.
Am povestea mea dat și cunosc povești de viata in recuperare care bat filmul.
Una dintre persoanele care au reușit este Vizitator123$5 care a folosit orice chiar să scrie și singură pe forum numai să rămână în abstinența.
Si voi puteți să scăpați de robie dacă va doriți.
Print- screen-urile sunt din filmul "Zile cu vin și trandafiri. Un film despre dependența, disperare și recuperare făcut în 1961 cu Jack Lemon și actrița Lee Remick.
.





Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu ma descurc

Mesaj de tudor »

Revin la postarea de mea de dinainte cu povestea pusa într-o revistă unui prieten în abstinența care este membru al acestui Forum :
https://www.facebook.com/46843030003247 ... 870284778/
"Povestea mea. Povestea noastră.
Sînt X și sînt alcoolic!
Înainte să vin în AA eram lipsit de comunicare.În AA am descoperit comunicarea și mi-a placut.Scenariul meu în consum era urmatorul:consum,divort,izolare,cine stie daca mai puteam să țin serviciul.Eram sub influenta puterilor negative,ele lucreaza în sensul de a separa omul de familie si de societate.Puterile negative îl vor pe om singur ca să poata face cu el tot ce vor iar în final îl vor îndruma sa-si ia chiar si viata convingîndul ca asta e singura cale de iesire din situatia in care se afla.Calitatea vietii mele era descendentă dar mie mi se parea ca am dreptate.Cum Dumnezeu ma vrut bine,mi-a calauzit pasii catre doctorii de care aveam eu nevoie,către comunitatea AA.Atîta timp cît am tratat programul cu seriozitate mi-a mers bine.Am avut si perioade cînd mă aflam cu trupul în sala de sedinte dar mintea cauta o cale mai usoara,o cale de a jongla programul,o cale de mai putina acceptare,o cale care ma sfatuia ca ma pot descurca singur.Fiind legat de comunitate oricînd pot afla dintr-o marturisire ceva ce îmi e folositor în recuperare.Nu vreau să pozez în alcoolicul “ZEN”care a lasat paharul si ca prin minune toate curg lin si minunat în viata mea ci îmi dau seama ca acum treaz fiind am nevoie sa ma adaptez la viata reala fara ajutorul alcoolului si sa-mi rezolv sacii de conflicte interioare pe care le descopăr cînd și cînd în mine.Smerenia înseamnă adaptare.Am zile proaste fara nici un motiv real dar atunci mă rog la Dumnezeu să mă ajute:
-Doamne care m-ai facut ajuta-ma în ziua de astazi ca singur nu pot!
Fiind singur ,cîteodată mă umplu de valuri de bucurie și rîd singur ca prostu’
asigurîndu-mă că nu mă vede nimeni.Îmi aduc aminte de ce se spunea despre sănătatea mintală și îmi dau seama că am nevoie.Mă simt că sănătatea mea mintală a evoluat putin,altădată îmi dau seama ca o anume situatie aparent fara importanta mă pune la pamînt si simt ca nu pot sa-i fac fata dar abordînd situatia cu smerenie(adaptare) gasesc totusi o cale amiabila de iesire.În anume stari tensionate îmi apare în imaginatie sticla de vin ca fiind “salvatoare” dar îmi aduc aminte ca bautul doar mi-a înrautatit calitatea vietii si nu mi-a îmbunatatit-o cu nimic.
Analizînd viata pe care o am de cînd am lăsat paharul nu pot să mă declar decît ca fiind multumit,cred că multe rele am evitat.
Astăzi sînt pe val așadar astăzi nu beau!
Ziua de luni nu mă sperie o aștept cu drag.
Vă doresc liniste in suflete și în jurul vostru,oriunde v-ați afla,prieteni!
24 senine! "

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Nu ma descurc

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Paparuda , din nou vreau sa te felicit pentru sinceritate , este cred cel mai important pentru recuperare alaturi de prezenta , intre prietenii care au reusit sa iasa din problema .
Acum mi.e clara cauza. E faptul ca totul e perisabil, orice relatie si orice lucru si fiecare dintre noi, si eu insami, si prezenta asta a mortii constanta si necrutatoare (si nu exagerez) imi influenteaza felul in care traiesc. E o frica pe care mi.o potolesc cu alcool, pentru ca functioneaza ca medicamentatie, asa pe moment. (Aici pt multi function eaza credinta in Dumnezeu, nu vreau sa devalizez, dar dupa cum vad eu, daca D.zeu e, e sadic si monstruos). Doar ca intr.adevar cu timpul devine dependenta, ceea ce e tocmai efectul invers a ceea ce vreau, atasament cat mai putin... Astea.s drogurile, asa fac...
Pe mine m-a ajutat foarte mult programul de 24 de ore , astazi , astazi sa nu beau , sa ma gandesc sa fac un lucru bun astazi , etc . Sa nu ma gandesc prea mult la ziua de maine , eu traindu-mi fricile mele cam 20 de ani si asa am pierdut ani buni din viata . Nu totul este roz , dar traiesc viata asa cum vine , pana acum mi-a reusit . Fugeam de emotii , mai ales de cele negative , dar de multe ori acum vad ca ele ma ajuta .
Imi aduc aminte ca la un moment dat , avand cateva 24 de ore adunate fara sa beau , cred cateva luni de zile, am inceput sa vad frunze , flori , frumuseti care pentru zeci de ani eu nu le-am mai vazut pentru ca eu eram prea atent la gandurile mele din interior , la fricile mele si desi toate aceste frumuseti erau si au fost in toti acesti 20 si ceva de ani eu nu le vedeam , eram orb . Creierul meu egoist , cauta si voia inca o doza , pentru ca , eu credeam foarte mult in mine dar de fapt eram prorpiul meu dusman si sabotor .
O zi frumoasa Paparuda si tututor prietenilor !
Doar pentru azi… Decalogul fericitului Ioan al XXIII-lea

Doar pentru azi voi încerca să trăiesc ziua, fără să rezolv problema vieţii dintr-o dată

Doar pentru azi voi avea un maxim respect pentru aspectul meu, mă voi îmbrăca cu seriozitate, nu voi ridica tonul, voi fi politicos în comportament, nu voi avea pretenţia să corectez sau să fac mai bun pe nimeni înafara mea

Doar pentru azi voi fi fericit, având certitudinea că sunt creat să fiu fericit, nu numai în altă lume ci şi în aceasta.

Doar pentru azi mă voi adapta împrejurărilor, fără să pretind ca acestea să se adapteze tuturor dorinţelor mele

Doar pentru azi voi dedica zece minute din timpul meu liber unei lecturi bune, amintindu-mi că, aşa cum hrana este necesară pentru viaţa trupului aşa şi lectura este necesară pentru viaţa sufletului

Doar pentru azi voi face o faptă bună şi nu o voi spune nimănui

Doar pentru azi voi face un lucru pe care nu-l doresc să-l fac si dacă mă voi simţi atins în sentimentele mele, voi face în aşa fel ca nimeni să nu-şi dea seama

Doar pentru azi voi face un program, poate nu-l voi respecta punct cu punct dar îl voi face ferindu-mă de două pericole: graba şi nesiguranţa.

Doar pentru azi voi crede cu tărie, în ciuda aparenţelor contrare, că Divina Providenţă se ocupă de mine ca nimeni altul

Doar pentru azi nu voi avea temeri, şi în mod particular nu-mi va fi teamă să mă bucur de tot ce e frumos şi să cred în bunătate.

Pot să fac bine pentru douăsprezece ore, ceea ce m-ar înspăimânta dacă m-aş gândi că trebuie să fac pentru toată viaţa!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Buna seara tuturor,

Tudor, am vazut filmul Days of Wine and Roses si.mi pare bine ca l.am vazut. Mai ales pt personajul sotiei, care nu voia sa.si recunoasca conditia si astfel continua sa se adanceasca in amar si neviata. Invatam de la ambele personaje.

Colea, ♡ eu am "doar" 10 ani pierduti, dar din cei 30 e grav de tot, practic toata maturitatea mea... totusi in anii astia am avut parte de atata frumusete pe care am recunoscut.o si care m.a insufletit, ca altfel nu as fi existat inca.

Am fost tare suparata pe faptul ca multi gasesc confort in ideea unui D.zeu. Ce.am pierdut din minte, adica ce.am uitat, ca de fiecare data, este ca am avut acea experienta mistica, mereu cand eram la pamant, si intotdeauna imi spuneam "sa nu uit, sa nu uit" ca la fiecare lucru important care mi se mai ivea... Am uitat mereu ...

"Caci a voi se afla in mine; dar a face binele nu aflu. Caci nu fac binele pe care il voiesc."
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Voiam sa va mai intreb daca se mai tin intalniri AA in perioada asta..
Ma gandesc sa particip, dar mi.e teama... In cea mai mare parte din cauza ca sunt o femeie tanara, poate vi se pare absurd, dar cred ca multe persoane ca mine nu cauta sprijin pt a nu fi expuse unor pericole, ma scuzati. Dar asa e.
Scrie răspuns