021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu ma descurc

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Nu ma descurc

Mesaj de Vbc »

Dacă problema nu este asa grava, si avansata, ca la orice boala, si la.alcoolism,odata descoperită mai din timp , recuperarea si tratarea este mai rapidă și ușoară, teoretic..
La mine unul nu a funcționat cu limitările, băutul in weekend...băut Doar bere...spritZ, fără tărie... Sa beau doar o cantitate... esuam mereu..
Acum pe 08 mai fac 8 luni de abstinenta totala.Nu e mult...Dar ma feresc sa pun pe limba...am mai avut o pauză mai.mica ce i drept acum 2 ani, am reusit sa stau 1luna atunci...am zis dupa acea pauză sa beau doar 2 beri, intr o zi....si in 2 3h am baut vreo 14....:(
Apoi, cel mai important lucru, viata s a schimbat foarte mult in bine dupa astea 8 luni, pe toate planurile...
Iti doresc sa reușești Sa renunți ! cale senină !
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Andreea, iti multumesc pentru ca ai impartasit!
Ce descrii ca exercitiu de recunostiinta este ce fac aproape zilnic, pentru mine este vital. Incerc sa ies cat de des pot in natura sau cel putin in parc si ma bucur de mirosul de iarba sau al florilor din copaci, de vant cand bate usor, de caldura soarelui, de culori, verdele crud sau profund, culorile puternice ale florilor de primavara, lalele acum, sau cele pale ale florilor din pomi, toate astea ma aduc la viata.
Cand am o zi proasta rau, in care m.am simtit teribil, inainte sa adorm ma g andesc la toate lucrurile pentru care sunt recunoscatoare, si.mi exprim rugamintea catre "univers" sa faca bine sa sa aibe grija de oamenii la care tin -ca si cand ar fi o ultima dorinta a mea inainte sa dispar. (Ziceam ca nu.s religioasa si iata.ma)

Partea cu
"Priveste-te, accepta-te si iubeste-te pentru ceea ce esti."
E ceva mai dificila... n.am ajuns acolo.. Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu.s acolo... Parca mi.e mai usor sa ma uit afara si sa accept si iubesc ce e afara, asa cum e :)
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Vbc, este foarte bine, ai gasit solutia niciun dubiu. Ramai pe calea curata!
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Vizitator123$5, fara scuze ca intervii te rog,
S.a schimbat acum asta pt tine? Acum simti altfel?
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Si daca da, ce a fost prima data? Oul sau gaina?
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Ce vreau sa intreb e daca prima data ai renuntat la consum si apoi te.ai descoperit sau invers?
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Nu ma descurc

Mesaj de Andreea S »

"Priveste-te, accepta-te si iubeste-te pentru ceea ce esti."
E ceva mai dificila... n.am ajuns acolo.. Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu.s acolo... Parca mi.e mai usor sa ma uit afara si sa accept si iubesc ce e afara, asa cum e :)"
Iti zic iar cum era la mine: mai usor si MAI COMOD SI MAI IN RUTINA MEA sa ii accept pe ceilalti decat pe mine. Ii repetam prietenei mele "eu sunt fericita daca cei din jur sunt fericiti". Si cat de convinsa eram de asta! Acum stiu ca daca in primul rand eu sunt bine abia apoi ce ma inconjoara devine mai bun si mai frumos. Abia cand m-am pus pe mine in centru am descoperit altceva. Am descoperit ca este atata viata si atata frumos si dincolo de dependenta mea (fata de un sot alcoolic).
Nu vreau sa te conving de nimic. Nici nu as putea. Poate ma emotionez prea tare cand stiu ce m-a ajutat pe mine. Fiecare suntem diferiti si ce bine ca suntrm asa! Fiecare lucru se intampla fix atunci cand suntem pregatiti pt el.
Imi place cum scrii si se vede ca esti preocupata de evolutia ta - felicitari pt asta! Prin simplul fapt ca esti aici, si iti scri gandurile faci un pas enorm pt tine! Iti vei descoperi singura "reteta" pt mai bine doar ca nu e ceva ce apare peste noapte ci e un intreg proces...care cere timp
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

"Fiecare lucru se intampla fix atunci cand suntem pregatiti pt el."
Asa cred si eu.
Dar stiti cum facea dl. Goe: cand vine trenul? Eu vreau sa vie!
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Buna seara!

Vizitator123$5, probabil ai simtit astfel pt ca nu am raspuns mentionandu.ti numele, dar inteleg ca patesc si eu la fel. Sunt sensibila la felul in care sunt perceputa, nu stiu de unde aceasta sensibilitate. Cu totii o avem in mai mica sau mai mare masura, poate se accentueaza uneori cand increderea noastra in sine este mai scazuta si cautam sa fim apreciati, "vazuti" de altii. Dar poate este o sensibilitate 'buna' care ne ajuta sa evoluam constant. Eu stiu...

Eu sunt blanda, promit, cred ca.i o trasatura a caracterului meu sa fac doar bine daca se poate, dar niciodata rau, cel putin incerc sa nu fac vreodata rau cuiva. Ca viata este oricum cum e, e grea ce mai, s.o spunem pe fata! E al naibii de grea si cand e bine, pentru ca exista boala, exista "nedreptate', exi sta singuratate, e multa munca si mult efort si mai e si trecerea timpului - fenomen pe care nu il inteleg... mintea are impresia ca esti acelasi dar schimbarile toate fizice si psihologice sunt in continua desfasurare... Ce cred eu ca sunt, e ce.am fost acum 'o clipa', mintea nu stiu daca tine cu adevarat pasul cu toate schimbarile.. pana pricepe realitatea, aceeasi realitate deja s.a schimbat si tot asa...

Imi cer scuze daca scriu prea abstract. Poate nu are sens ce zic. In orice caz nu pot citi ce am scris acum o zi sau acum 7 zile, pentru ca percep diferit si nu mai sunt de acord cu ce.am scris, pt intre timp am invatat. Am inceput topicul cu un text cu care probabil daca as reciti, mi.as scrie eu comentariu :))

Nu stiu cu ce idee am venit pe acest forum (sprijin sub o forma sau alta), dar doar scriind si citind ce scrieti, ma simt intr o zona mai buna. Deci cumva tot a fost o miscare inspirata. Poate simplul fapt ca poti vorbi deschis desore o problema care este taboo in societate si pe care trebuie sa o ti secret si sa.ti fie rusine ca exista si sa ai grija sa nu cumva sa te miroasa careva ca ai bea mai mult decat trebuie... doar simpla conversatie deschisa pe acest subiect cu oameni care stiu ce e si nu judeca este cumva... o gura de aer proaspata, ca sa zic asa.

Si pentru asta va multumesc!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu ma descurc

Mesaj de tudor »

sa ai grija sa nu cumva sa te miroasa careva ca ai bea mai mult decat trebuie...
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns