021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu ma descurc

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu ma descurc

Mesaj de tudor »

Buna seara ,Paparuda !
Acest mesaj l-am inceput mult inainte si a fost salvat ca schita dar ramane perfect valabil textul de jos.
"Mesaj de paparuda » Sâm Iun 20, 2020 12:15 am
Voiam sa va mai intreb daca se mai tin intalniri AA in perioada asta.."

Ma gandesc sa particip, dar mi.e teama...
Draga Paparuda!
"...ai sa fii f placut impresionata sa vezi ce oameni valorosi vei gasi, acum sunt si foarte multe persoane tinere constiente de acest flagel mondial."
Ce a scris JOY este foarte adevarat si nu ai cum sa sti cate doamne ,fete tine sunt in recuperare pentru ca "ce se vorbeste aici ramane aici" este unul din indemnurile la ANONIMAT si care se respecta pentru ca altfel nu s-ar numi Alcolicii Anonimi .
Singura cerinta de participare este sa ai dorinta de a inceta bautul.Oricand vei vrea usa AA este deschisa .Eu sunt "aici" daca ai nevoie de informatii. Speranta acelasi mesaj il am si pentru tine . Nicodata nu este tarziu pentru intrarea in abstinenta.

Imagine
Acum urmeaza raspunsul meu vechi .

In dependenta de alcool daca doresti sa iesi din consum este mai usor si mai simplu sa "pastrezi lucurile simple "
Priveste adevarul in fata .
"Iata ce spun "alcolicii anonimi" din experienta lor si a mea 🙂
Te rog draga Paparuda sa ai rabdarea sa citesti fragmentele de text pana la capat si poate te vei regasi .
Cu stima ,
Tudor
". Oricât am vrea să protestăm, nu suntem oare majoritatea dintre noi preocupaţi de propria persoană, de resentimentele noastre şi de mila de sine?
Egoism - egocentrism! Aici, credem noi, îşi au rădăcina necazurile noastre. Mânaţi de o sută de forme de frică şi autoamăgire, de propriile interese şi auto-compătimire, îi călcăm pe bătături pe semenii noştri şi ei se răzbună. Uneori ne rănesc fără vreo provocare din partea noastră; dar, de fiecare dată descoperim că, în anumite momente din trecut, luaserăm hotărâri dictate de egoism, care ne-au adus mai târziu aceste riposte dureroase.
Considerăm, deci, că suntem principalii autori ai propriilor necazuri. Acestea izvorăsc din noi înşine. Alcoolicul este un exemplu de culme a îndărătniciei egoiste neînfrânate, deşi de obicei el nu crede că ar fi aşa. Mai înainte de orice, noi, alcoolicii, trebuie să ne debarasăm de egoismul acesta. Trebuie, pentru că altfel ne ucide! Dumnezeu ne dă posibilitatea. Şi se pare adesea că nici nu putem scăpa de egoism fără ajutorul Lui.
Mulţi dintre noi am avut un noian de convingeri morale şi filosofice, dar ne-a fost imposibil să ne ridicăm la înălţimea lor, oricât am dorit. N-am prea reuşit nici să devenim mai puţin egocentrici prin dorinţa sau voinţa noastră. Ne trebuia ajutor de la Dumnezeu.
De aceea s-a născut metoda noastră şi de aceea funcţionează ea aşa cum funcţionează. Mai întâi de toate, a trebuit să încetăm a mai juca rolul lui Dumnezeu, pentru că n-a ţinut."
"Realitatea este că, din motive încă necunoscute, majoritatea alcoolicilor îşi pierd puterea de a alege dacă să bea sau să nu bea. Aşa-zisa noastră putere a voinţei devine practic inexistentă. În anumite momente, suntem incapabili de a ne aminti suficient de puternic toate suferinţele şi umilirile îndurate doar cu o săptămână sau o lună în urmă. Suntem fără apărare în faţa primului pahar.
Consecinţele aproape sigure pe care le aduce chiar şi un "nevinovat pahar de bere" nu ne vin în minte, ca să ne abată de la băut. Chiar dacă apare un astfel de gând, este ceva neclar, care face loc imediat vechii idei că, de data aceasta, vom bea şi noi ca alţii...
...Suntem precum infirmii care şi-au pierdut picioarele; ele nu le vor mai creşte la loc niciodată. Tot aşa, se pare că nu există nici un fel de tratament care să facă din alcoolici ca noi oameni obişnuiţi. Noi am încercat toate remediile imaginabile. Uneori, avea loc o revenire de scurtă durată, după care urma întotdeauna o recădere şi mai gravă. Medicii care cunosc boala alcoolismului sunt de acord cu părerea că alcoolicul nu poate fi transformat în¬tr-un băutor normal...
Comportamentul nostru în faţa primului pahar este tot atât de absurd şi de neînţeles, precum acela al unui om care, de exemplu, ar avea pasiunea de a traversa carosabilul în plin trafic, găsind plăcere în a sări în calea maşinilor aflate în viteză. În ciuda oricăror atenţionări prieteneşti, aceasta rămâne distracţia lui câţiva ani de zile. Până aici, l-am putea eticheta drept un nerod, cu idei stranii despre distracţii.
Apoi, norocul îl părăseşte şi este accidentat uşor de câteva ori consecutiv. Dacă ar fi un om normal, ne-am aştepta să se astâm¬pere. Dimpotrivă, el continuă, este lovit din nou şi se alege acum cu capul spart. În prima săptămână de după externarea de la ortopedie, un tramvai în viteză îi fracturează un braţ. Promite că s-a hotărât să renunţe definitiv la traversatul străzii prin trafic, dar doar la câteva săptămâni după aceea, îşi rupe ambele picioare.
Acest comportament persistă de-a lungul mai multor ani, iar el face continuu promisiuni că va fi mai prudent sau că nu va mai ieşi deloc în stradă. În cele din urmă, nu mai poate lucra, soţia dă divorţul şi el rămâne de batjocura lumii. Încearcă, prin toate metodele cunoscute, să-şi scoată din cap ideea traversatului prin trafic...
Vi se pare cumva că exemplul acesta ar fi exagerat de ridicol? Oare aşa să fie? Cei care am trecut prin acelaşi gen de storcătorpsihic trebuie să admitem că, dacă înlocuim boala traversatului prin trafic cu alcoolismul, exemplul de mai sus ne descrie pe noi. În mod bizar, oricât de inteligenţi am fost în alte privinţe, în faţa alcoolului ne pierdeam minţile. Limbajul este dur, dar cât de bine prezintă el adevărul!... "
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Va multumesc!

Sunt in a 7.a zi fara alcool.
Stiu ca nu e mult, insa pentru mine e ceva...
Mi.am ocupat timpul cu activitati interesante si in fiecare zi m.am culcat bucuroasa si recunoascatoare.
Astazi a fost cel mai greu, seara m.a cuprins o pofta de nedescris, aproape ca mi.era rau de pofta, rau fizic adica. Tare ciudat. Inca imi simt stomacul incordat cumva. Trebuie sa invat sa ma relaxez, am sa incerc niste exercitii de repiratie inainte de culcare azi.
Maine merg pe munte. Va fi alcool, insa eu mi.am pregatit bautura non alcoolica.
Am fost optimista pana azi.. astazi si.a gasit indoiala un pic de loc. Continui totusi sa iau fiecare zi asa cum vine si incerc sa ma descurc cu emotiile si senzatiile care apar fara sa le potolesc cu alcool. Nu e usor, dar imi sunt datoare sa incerc si imi doresc enorm de mult sa.mi traiesc viata ca si cand ar fi pretioasa, pentru ca este si pentru ca alternativa e neviata.

Va salut cu drag!
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Multumesc Speranta! Sa auzim de bine
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu ma descurc

Mesaj de paparuda »

Voiam sa.ti mai spun ca ma bucur mult ca incerci in continuare, asta este cheia, sa nu ne lasam batuti pentru nimic. Se poate, si pentru ca se poate, putem si noi. Ai grija de tine!
Scrie răspuns