021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna, sunt Ionut, astazi m-am hotarat sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
ionut1972
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2020, 12:12

Buna, sunt Ionut, astazi m-am hotarat sa renunt la alcool

Mesaj de ionut1972 »

buna ziua,numele meu este Ionut si am48 de ani si astazi mam hotarit sa renunt la alcool, aseara cred ca a pus capac betia mea de aseara si familia pe care o inteleg mia dat sa aleg, problema ca azi abia am recunoscut ca am probleme cu alcoolul inainte negam credeam ca o stapinesc dar in fiecare zi daca bei doua beri si pare sa fie atit de buna incit sa zici cai apa si zi de zi sa continuii asa si la petreceri sau intilniri beam ca porcul si deveneam nebun. aici este problema ca te inebuneste, am sute de motive sa ma las si sper sa fiu inteles de betivanii meicred si sper cind ma intilnesc cu iei la auzul refuzului sa ma inteleaga toata lumea, nu vreau mila nimanui doar intelegere,va multumesc ca ma-ti primit in acest program si am sa va scriu si maine.O zi frumoasa
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Buna seara ,Ionut !

Numele meu este Tudor si iti spun bine ai venit pe acest forum . Sunt abstinent de la alcool de cand navighez pe acest Forum .
Felicitari pentru curajul de a ne scrie si ca doresti sa renunti la baut .Dumnezeu sa te ajute sa te mentii continuu cu aceasta decizie de a nu mai bea . Motivatia abstinentei tale sa fie pentru tine , nu pentru familie copii sau parintii tai, ca iti pierzi serviciu ,etc . Daca tu vei fi treaza mereu si bine ,vor fi bine ceilalti .
Cat despre anturaj cel mai bine este sa il eviti daca poti .Prietenii de pahar nu sunt cei adevarati .Acum daca nu mai bei se vor indeparta de tin pentru ca nu mai contezi pentru ei daca nu le dai si nu bei cu ei. Nu trebuie sa le expici "betivanilor" tai de ce nu mai bei si nici sa te bati cu caramida in piept ca nu mai bei de acum incolo pentru ca nu te vor crede .I-ai obisnuit sa fi baut pe toti din jurul ta asaca incredere v-a veni tarziu dar va veni daca nu bei si asta daca vei fi abstinenta pentru tine
Lasa-te de baut si gata. Nimeni nu spune ca este usoar dar daca noi am reusit vei reusi si tu .
Bineinteles ca mistocaria lor s-ar putea sa te afectreze insa nu te vor lega cu mainile la spate si nu iti vor turna pe gat .Adica daca vei bea o vei face TU singur ducand paharul la gura . Daca nu bei PRIMUL PAHAR , nu le vei bea pe urmatoarele .
"UN PAHAR ESTE PREA MULT SI O SUTA NU AJUNG !


Fa-ti un topic al tau (subiect) unde sa iti rapsundem numai tie ca va fi usor sa citesti raspunsurile noastre pentru tine . Te va ajuta administrorul acestui Forum daca ii vei cere ajutorul .
Scrie cat mai mult si noi te vom ajuta!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ionut1972
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2020, 12:12

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de ionut1972 »

a doua zi fara bautura si e mai bine deja, foarte bine ati scris si foarte adevarat, multumesc, o zi frumoasa
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna, sunt Ionut, astazi m-am hotarat sa renunt la alcool

Mesaj de admin »

Bine ai venit Ionut pe forumul Alcohelp. Ti-am facut propria ta casuta aici. Mult succes.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna, sunt Ionut, astazi m-am hotarat sa renunt la alcool

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Ionut , sinceritatea este foarte buna pentru abstinenta ! Dupa mine aceasta decizie de a renunta la alcool este cea mai buna , dar problema apare ca nu mai vrea el (alcoolul ) sa renunte la noi , dar aici pe forum am gasit foarte multe metode de a sta departe de el .
o zi frumoasa iti doresc si sa ne citim cu bine ,Ionut !
Colea , alcoolic , astazi abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns