021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Taii
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesajde Taii » 06 Mai 2020, 12:22

Buna, sunt Taii si as vrea sa vorbesc cu persoane care au probleme cu alcoolul preferabil de aceeaai varsta. Eu am 33 de ani. Cum ati reusit sa va lasati?
Ultima oară modificat 06 Mai 2020, 12:46 de către Taii, modificat 1 dată în total.

Taii
Boboc
Boboc

Re: Salut!

Mesajde Taii » 06 Mai 2020, 12:26

E prima data cand scriu pe un forum de genul, nu prea imi ies cuvintele, dar sunt curioasa sa aud poveștile voaste :)

Taii
Boboc
Boboc

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesajde Taii » 06 Mai 2020, 12:47

Sunt pe aici fete care au probleme cu alcoolul? 🙄

Taii
Boboc
Boboc

Mesajde Taii » 06 Mai 2020, 20:55

Chestia cu varsta cred ca a sunat aiurea si imi cer scuze. Îmi doresc sa știu daca sunt persoane care la o varsta asemănătoare a avur probleme cu alcoolul. Orice poveste, sfat e binevenit. Va salut pe toti si astept sa imi povestiți poveștile voastre legate de alcool daca va simțiți confortabil cu asta.

paparuda
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde paparuda » 06 Mai 2020, 21:20

Salut Taii,
Intr.adevar invitatia ta pentru conversatie ai cam restrans.o bine cu varsta si sexul pe care le preferi.
Daca ceea ce vrei este sa simti ca nu esti singura femeie tanara cu aceasta problema, atunci te pot "linisti". Bifez si femeie si 30 de ani.
Daca vrei solutii, sfaturi, asa cum ai scris in titlu, ar trebui sa.ti maresti raza, pentru ca problema nu tine nici de sex, nici de culoare, nici de varsta, nici de iq....
Eu am aterizat pt a doua oara aici, odata anul trecut si am revenit de curand, ce recomand este sa te familiarizezi cu forumul citind si alte topicuri unde oamenii au impartasit din experientele lor... In fiecare topic vei ajunge sa afli povestea unei persoane.

Apoi daca ai nevoie tu de ceva, sa impartasesti sau sa ceri un sfat, poti face asta aici. Topicul tau e pt tine.

Nu as fi indraznit sa scriu, daca nu as fi vazut ca cauti familiaritate in prima faza. Eu nu am solutii. Sunt in acelasi loc. Doar voiam sa.ti dau un raspuns ca punct de reper.

Te imbratisez si sa fii bine!

Taii
Boboc
Boboc

Mesajde Taii » 06 Mai 2020, 21:43

Imi cer scuze, nu asta era intentia. Astept sfaturi de la oricine, orice e binevenit. Eram doar curioasa daca sunt si fete cu problema asta la varste 30+. Abia astazi am facut contul și nu am apucat sa citesc foarte multe povesti. Dar ce e clar e ca toti avem aceleași problema si aceleasi scuze. Tu ai reusit sa te lași de alcool? Care e povestea ta?
Te imbratisez si sa fim bine!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Mai 2020, 21:55

Draga mea, fara a se dori un sfatsi nici medic nu sunt, pt mine personal , numai pt mine, eu consider depresia o stare care poate fi depasita cu o gindire pozitiva, fara alcool si medicamente.Asta lucreaza pt mine.Tu respecta ce spune medicul tau si nu cumva sa amesteci cu alcool aceste medicamente deoarece este f periculos. Asadar eu tot ceea ce stiu este de pe acest Forum si asa cum am maispus iti raspund cu drag la ceea ce stiu.Citeste si la Admin si ALIATsi poate ca este bine sa stii ce facsi ei.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Mai 2020, 21:55

Draga mea, fara a se dori un
sfat si nici medic nu sunt, pt mine personal , numai pt mine, eu consider depresia o stare care poate fi depasita cu o gindire pozitiva, fara alcool si medicamente.Asta lucreaza pt mine.Tu respecta ce spune medicul tau si nu cumva sa amesteci cu alcool aceste medicamente deoarece este f periculos. Asadar eu tot ceea ce stiu este de pe acest Forum si asa cum am maispus iti raspund cu drag la
ceea ce stiu.Citeste si la Admin si ALIAT si poate ca este bine sa stii ce fac si ei.Si citeste pe Forum povestile membrilor ,pt eu cred ca fiecare om , barbat sau femeie care are probleme cu alcolul are si depresie, cind realizeaza ceea ce face cu viata lui, alcoolul i-o iroseste si cum ai putea fi bucuros pt.
asta cind esti cu mintea limpede
intre 2 baute?🤔
Ultima oară modificat 06 Mai 2020, 22:05 de către Joy, modificat de 9 ori în total.

Taii
Boboc
Boboc

Mesajde Taii » 06 Mai 2020, 21:59

Merci de raspuns Joy. Acest medicament nu il combin cu alcool de frica reacțiilor adverse. Din păcate am combinat celelalte medicamente pt depresie. Dar acesta care e pt sevrajul alcolic si care se numește carbepsil are reactii f urate combinat cu alcool.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Mai 2020, 22:11

Respecta in totalitate ceea ce spune medicul tau si suntem aici si pt tine.N-ar fi rau sa ne scrii cum esti pt ca pe primul plan trebuie sa pui ceea cu ce te confrunti acum.Te imbratisez cu drag si nu uita,”daca trecutul nu-l putem schimba, viitorul desigur putem” si depinde numai de noi incepind de astazi, de acum!💗

Înapoi la “POVESTEA MEA”