021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de admin »

Bine ai venit Taii pe forumul Alcohelp.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Salut aliat, bine te-am gasit!
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Vizitator123$5, din păcate azi am recidivat, am deschis doua beri pt ca simțeam cs ceva lipsește. E foarte ciudat sentimentul asta.. Cand esti clean supa mult timp si nu stii ce sa faci... Cum sa gestionezi situatia. Mi-ar fi de ajutor părerile voastre. Ce faceti in momentul in care va e dor de o bere rece? Mai ales acum fiind la izolare?
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Sper sa nu mai urmeze... 🙄
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

As vrea tare mult sa am puterea de a ma opri, dar cum probabil știți și voi e greu.
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

As vrea niste sfaturi, ceva încurajator....
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de tudor »

Salut ,Taii !
Bine ai venit pe acest Forum!👍
Capul sus !
" Ce faceti in momentul in care va e dor de o bere rece? Mai ales acum fiind la izolare?" Inca de la inceput am invatat sa ma intreb ."_Imi mai pot permite sa pierd ceva ?Sa imi fie rau , sa fac rau ,sa ma pierd ? Am avut intodeauna la indemana ciocolata mere bauturi carbogazoase in locul berii. Probabil cauti efectul .Efectul vine si pleac si apoi mai cere alta bere ... Acesta-i alcolismul .Lipsa de control asupra consumului .Nimni nu scrie ca a ajuns aici de la prea multa cafea sau prajturi http://www. citeste
viewtopic.php?f=4&t=945&start=30#p3088 Ceva de mâncat sau de băut - de obicei, ceva dulce
Intrarea in abstinenta este o optiune personala .Nimeni dintre cei care au cautat aici o solutie nu au gasit un remediu minune la bautul lor insa prin exemplul unora se demonstreaza ca exista exista viata si fara alcool.Eu sunt unii dintre cei care nu au ruginit band apa ani de zile si nici nu am devenit morocanos daca m-am lasat de baut. Dimpotriva alcoolul ma baga mai tare in depresie ,nu imi rezolvam problemele si mi-a stricat sanatatea .
Nimeni nu spune ca a fost usor insa si tut te poti lasa de baut daca asta iti doresti.Important este sa nu te atingi de primul pahar s,a pui ceea ce iti fac bine fara a fi nocive sanatatii fizice sau mintale .Citeste povesti de succes ,vezi ce au facut altii si ia ceea ce ti se potriveste , dar mai ales scrie ca vei primi feedback la postarile tale iti vor face bine si ne vei face bine .
Aici poti citi povestea mea : viewtopic.php?f=9&p=79715#p79715

Am reusit noi vei pute si tu sa te la si de baut dar ... nu poti sa te lasi de baut band ci dintr-o dat


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Mersi de răspuns, e greu, foarte greu, dar citind ce îmi scrieți ma simt mai bine. Alcoolul pt mine e un fel de anxiolitic, ma relaxeaza. Nici nu stiu daca îmi place foarte tare sau doar il folosesc ca si o scuza. Uneori am impresia ca imi place sa stau pe terasa sa sa savurez o bere, doua.
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Azi am ieșit la alergat, a ajutat pe moment. Problema e ca nu găsesc ceva ce sa înlocuiască băutul, sa imi dea satisfacție...
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Tudor, am citit povestea ta, cu greu dar ai reușit! Felicitări!
Scrie răspuns