021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Sunteți oameni minunați pe acest site. Mă bucur că am cu cine vorbi, parcă m-aș duce la psiholog. Păcat de anii mei frumoși 28 care îi am, deși fața parcă mi-e de 40 de ani îmi revin într-un an de zile. Ce soacră am putut să am, ce bărbat, sincer nu-l credeam în stare de așa ceva. Dar cum a plecat aseară după ce m-a lovit eu m-am gândit dimineața că face ceva, și l-am prins în fața mea la CEC că cică vroia sa verifice banii dacă am umblat la ei, am vrut să intru și eu înăuntru, nu m-a lăsat dar am insistat când am văzut că stă mult și m-am convins că era cu împuternicirea mea, buletinul lui și a mamei lui și schimba împuternicirea fix in fata mea. Și l-am întrebat lui nu îi este rușine să își bată joc de munca noastră? Adică am muncit împreună, nu doar el...ce soț, mai bine hoț nu soț se numește... O să câștig eu tot, am tărie și putere în mine gata cu abuzurile psihice și cu loviturile. Exista lege pentru toate.
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Bună dimineața. Deja începe cu șantajul emoțional... mă sună de multe ori nu îi răspund, și acu mesaje că a înțeles multe el și că am pe altul...dar n-ar fi zis iarta-ma că te-am lovit sau renunț la alcool definitiv. Așa că renunț eu la tot ce îmi face rău mie. Ai avut dreptate Tudor. Doar că eu am o fetiță iar cu el s-o ajuns la prea multe...am suportat destule.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcool

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Ana!
Acum urmează o altă perioadă a vieții tale.
Chiar dacă nu mai locuiești cu el va face mereu presiuni asupra ta.
Tu trebuie sa te întărește.
Chiar dacă el se va lăsa de băut dacă nu va face terapie nu se va schimba.
Încrederea se pierde repede și revine greu.
Tu trebuie sa lucrezi la schimbarea modului tade gândire. Codependenta este și ea o boala.



Mulţi dintre noi care suntem apropiaţi unui alcoolic, am simţit, uneori, că suntem vinovaţi pentru problema cu alcoolul. Nu suntem. Cu toate încercările, eforturile pline de furie sau frică, de a face ceva în legătură cu asta sau cu problemele ce rezultau din aceasta pot doar să înrăutăţească lucrurile. De fapt, mulţi membri Al-Anon au învăţat că „o problemă legată de băut în familie poate fi mai uşor recunoscută prin comportamentul celor care trăiesc cu un alcoolic, decât prin cel al alcoolicului însuşi”.
Se pare că orice am încerca, de foarte puţine ori vom reuşi să facem îmbunătăţiri durabile. Cu toate acestea, perseverăm în eforturile noastre inutile. După ani de experienţe dureroase nenumărate, în Al-Anon am reuşit să ne dăm seama că unele dintre atitudinile şi comportamentele noastre, deşi sunt normale, nu sunt folositoare. Când privim în trecut la eforturile noastre de a face faţă problemei consumului de alcool al altei persoane apropiate nouă, ne dăm seama că mulţi dintre noi au încercat câteva din următoarele. Poate că şi tu ai încercat câteva dintre ele.

Noi cei care trăim sau am trăit cu un alcoolic activ probabil ...
• Am cerut scuze pentru alcoolic.
• Am încercat să menţinem aparenţele, asigurându-ne că alcoolicul apare prezentabil.
• Ne-am asigurat că îi trezim în timp pentru a merge la serviciu, şcoală sau în alte locuri; am sunat să cerem scuze atunci când ei nu au fost în stare.
• I-am acoperit în faţa vecinilor, rudelor sau prietenilor.
• Am făcut tot posibilul să le dăm de mâncare.
• Am stat acasă, departe de privirea oamenilor.
• Am ieşit ori de cate ori era posibil că să scăpam de toate.
1

Probabil ...
• Am făcut tot ce era de făcut pe lângă casă.
• Am suplimentat veniturile sau noi am fost singurii care au adus bani în casă.
• Am plătit facturile alcoolicului, dar şi pe ale noastre.
• Am controlat toată suma de bani, sau cel puţin cea care ne-a ajuns în mâinile noastre.
• Le-am găsit de lucru sau i-am ajutat la lucru.


Unii dintre noi ...
• Am încercat să bem cu ei, astfel încât ei să nu se îmbete aşa de tare.
• I-am încurajat să încerce băutul controlat şi apoi le-am urmărit eforturile.
• I-am încurajat să bea acasă, astfel încât să nu intre în aşa de multe necazuri.
• Am curăţat atunci când au vomitat sau mai rău; ne-am plâns în legătură cu asta; apoi am curăţat şi ne-am plâns din nou şi nou.


Probabil ...
• Am minţit în legătură cu suma de bani pe care am câştigat-o sau pe care i-am avut la dispoziţie.
• Am mărit nota de plată astfel încât lor să nu le mai rămână bani de cheltuit pe alcool.
• Am încercat să umplem timpul liber al alcoolicului astfel încât el să nu aibă timp să bea.
• Am adus tot felul de jocuri sau echipamente astfel încât să fie interesat şi de altceva în afară de băut.
• Ne-am simţit jigniţi atunci când noutatea a “expirat” şi ei s-au reîntors la băut.


2
Alţii dintre noi ...
• Le-am spus să iasă afară ca să nu îi mai vedem; apoi îi trimiteam pe copii să îi aducă înapoi acasă.
• Am ieşit noi înşine să îi căutăm sau am dat telefoane ca să îi găsim.
• I-am spus alcoolicului să nu strige sau să îi lovească pe copii, apoi am strigat noi la copii şi i-am lovit.
• Ne-am plâns că ei nu ne iubesc; am negat când ei au spus acelaşi lucru despre noi.

Mulţi dintre noi ...
• Am avut resentimente în legătură cu banii cheltuiţi pe alcool, apoi am cumpărat mai mult sau le-am dat bani să îşi cumpere alcool.
• Le-am aruncat băutura în chiuvetă.
• Am dat vina pentru consum pe locul lor de muncă.
• Am dat vina pe prietenii lor sau pe colegii de muncă.
• Am negat că alcoolismul este cauza problemelor noastre şi i-am învinovăţit pentru toate celelalte.

Poate ...
• I-am consolat pe alcoolici când le era milă de ei înşişi.
• Le spuneam să nu le fie aşa de milă de ei înşişi.
• Am folosit sexul ca pe o armă care să îi controleze.
• Refuzam să ne culcăm cu ei; ne culcam cu ei.
• Am continuat să avem copii împreună.
• I-am înşelat pentru că şi ei ne-au înşelat pe noi.


3

Practic toţi dintre noi....
• Ne-am făcut griji din cauza lor
• Am plâns pentru ei.
• Le-am aplicat tratamentul silenţios.
• I-am alungat de acasă.
• Am încercat să ajungem la o înţelegere.
• Am făcut orice ca să le fie pe plac.
• Am umblat pe coji de ouă în jurul lor.
• Ne-am ascuns de ei.
• Am dormit la rude, la vecini, la prieteni.
• Am chemat poliţia, i-am reclamat şi, mai apoi, ne-am retras reclamaţiile.
• Am ameninţat că îi părăsim pentru totdeauna; am eşuat la a duce la îndeplinire ameninţarea.
• Ne-am lăsat pe noi şi casa noastră să se distrugă.
• Am refuzat să fim bătuţi din nou.
• Am fost bătuţi din nou - şi din nou.
• I-am bătut şi noi.
• I-am implorat să nu conducă când erau beţi.
• I-am scos din buclucul în care au intrat din cauza băutului

Noi ...
• I-am iubit şi am vrut ca şi ei să ne iubească pe noi.
• I-am urât.
• Le-am urât prietenii sau rudele.
• Am încercat să obţinem ajutor pentru ei.
• Ne-am rugat ca ei să înceteze consumul.
• Ne-am rugat să bea până mor.
• Ne-am rugat să îşi frângă gâtul înainte să o facem noi.
• Le-am planificat mormântarea.



4


Şi în final....
I-am forţat să părăsească locuinţa sau am plecat noi de acasă sperând că îi vom convinge să facă ceva în legătură cu consumul lor.

Poţi să vezi cât de inutile sunt toate aceste manevre?
Îţi dai seama că acesta nu este comportamentul sănătos şi consecvent care este necesar în a face faţă acestei probleme serioase?
Tristul adevăr este că cei care ţin cel mai mult la băutorul problemă, le pot face de multe ori mai mult rău decât bine. Prin acţiunile noastre putem să le prelungim anii de băut şi agonia asociată acestora.
Dar există o cale de scăpare. Deşi mulţi dintre noi am avut reacţii auto-distructive la boala alcoolismului, am descoperit că prin schimbarea atitudinilor ne putem găsi seninătatea şi un mod de viaţă satisfăcător.
Şi tu poţi să o faci. Te poţi ajuta pe tine şi pe cei pe care îi iubeşti prin învăţarea unor noi moduri de a face faţă problemei alcoolismului

 Iată câţiva paşi pe care poţi să îi faci astăzi.
• Acceptă faptul că există o problemă cu alcoolul şi că poţi învăţa să îi faci faţă.
• Recunoaşte faptul că ai dreptul la o viaţa demnă şi decentă.
• Aminteşte-ţi că multe dintre lucrurile spuse şi făcute la mânie, frustrare sau disperare pot înrăutăţi lucrurile.
• Fi conştient că fiecare dintre noi poate să se schimbe doar pe el însuşi.
• Participă la întâlnirile Al-Anon pentru a afla cum facem noi faţă unor situaţii similare cu ale tale.



5

Putem găsi ajutor!

Grupul familial Al-Anon este o sursă importantă de ajutor pentru cei afectaţi de consumul de alcool al altei persoane. Grupurile Al-Anon sunt constituite din membrii familiei, prietenii şi rudele alcoolicilor care îşi împărtăşesc experienţa, puterea şi speranţa.
Prin participarea regulată la întâlnirile Al-Anon vei descoperi moduri sănătoase, pozitive de a face faţă dificultăţilor cauzate de alcoolismul altei persoane.
Chiar dacă alcoolicul continuă să bea, rudele sau prietenii lui îşi pot câştiga seninătatea.


Rugăciunea pentru seninătate

Doamne, dă-mi seninătatea
Să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj să schimb ceea ce pot
Şi înţelepciunea să le deosebesc.

Reflectarea asupra fiecărei idei din rugăciune ne poate ajuta să vedem situaţia într-o perspectiva mult mai clară.


Al-anon bucuresti

Întâlniri Al Anon au loc săptămânal
0723 691 162 -CARMEN
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcool

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, din nou, Ana!
Revin cu o precizare.
Textul de mai jos poate părea rece însă el a fost scris de codependenta care au trecut prin ceea ce treci acum.
Eu am fost de "cealaltă parte " si stiu cât am manipulat că să îmi protejez consumul de alcool .
Ai grijă de tine si de copil
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Mulțumesc frumos Tudor. Stau și mă gândesc că am ajuns să accept cam aceeași viață ca a părinților mei, doar că tatal meu a vrut să se vindece. Adică victima soțului meu am devenit. De ce aceeași soartă? Chiar nu știu, am greșit eu de la început, trebuia să îmi deschid mai bine ochii. Deja am luat o hotărâre, am vorbit cu un avocat pentru protecție civilă partaj și divorț. Mă simt vinovată că mi-am supus copilul la traume pe care le-am trăit și eu în copilăria mea. Și nu îmi doresc ca și ea să devină o victimă când va fi mare cum am devenit eu. Psihologic vorbind fetele care trăiesc astfel de traume în copilărie cad victime la rândul lor. Mi-e greu simt că încă țin la el, mă doare că am ajuns la capătul puterilor dar n-am încotro, m-am tot gândit la el dar de azi înainte am să îmi pun fetiță pe primul loc și eu. M-am îmbolnăvit de nervi, tremur uneori dar îmi v a trece tot. Poate voi cei care v-ați lăsat de alcool, cei care au înfruntat cu adevărat această boală nu v-ați bătut soțiile in fața copilului, nu i-ați spus copilului că ești la fel de proastă ca mă-ta, nu v-ați făcut nevestele curve sau le-ați înjurat în fața copilului. E greu dar trece. Iar fetița mea e așa liniștită acuma, zice că ce bine doarme și ce fericită e. Și o întreb cum e fără tati cum te simți? Și îmi răspunde mă simt liniștită mami. Acuma înțeleg de unde era agitația la copil. O seară minunată să aveți oamenilor minunați de pe acest forum.
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Iar eu de unde sunt dintr-o comună de lângă Roman judetul Neamț, nu sunt Alcoolicii Anonimi aici, doar in Piatra Neamț am înțeles că este un grup. El trebuie de acuma să caute ajutor, eu l-am ajutat la psihiatru cu tratamente încă de acum 2 ani, internare câteva zile dar nu a vrut să înceteze cu alcolul.O să poată probabil de unul singur dacă vrea pentru el măcar, dacă nu o vrut pentru copil să facă o schimbare. Vă îmbrățișez cu drag pe toți care v-ați făcut timp să îmi scrieți și să mă sfătuiți înspre binele meu.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna,
Ce rau imi pare sa citesc prin ce treci...
Cu ce esti tu vinovata pentru comportamentul lui? De ce sa ti asumi vina? Pt ce?
Ai 28 de ani :) esti tanara si toata viata inainte pt ceva bun, nu pentru mizerii ...:)
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Asa-i nu sunt eu vinovată, sunt tânără și trebuie să fiu un exemplu pentru copilul meu, e fetiță și trebuie să învețe că să nu mai cadă și ea victimă când va fi mare. Mâine la 11 am termenul la tribunal pentru protecție civilă...e chemat și el pentru a răspunde cu privire la data de 1 iunie...ce urât a fost ziua copilului, înloc să ne bucuram de ea, să se simtă iubită, protejată de părinți ea să vadă cum sunt bătută. Asta mi-o pus capăt ziua copiilor... Acum plec de la servici cu autobuzul trebuie să fiu precaută că dacă se răzbună pe mine...nu știi ce e in mintea omului bolnav... Doamne ajută să am putere să trec peste toate încercările astea. E greu sincer când ajungi așa să procedezi dar cu speranța înainte, va fi mai bine, in orice caz nu mai rău decât a fost.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcool

Mesaj de tudor »

Bună seara, Ana!
Continuă să fi tare și să nu îți schimbi decizia. Orice semn de slăbiciune îl va favoriza pe el. Nu uita ca nu a fost doar o întâmplare ziua de 1 iunie so agresiunea asupra ta.
Legea este de partea mamelor agresate.
Ai in mine un sustinator al dreptului tau de a decide ce curs va avea viața ta și implicit a fetiței tale.
Doamne ajută.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Alcool

Mesaj de Raza de soare »

Extraordinar, cred ca treci prin momente grele cu un astfel de agresor....si ar putea fi si mai rau de atat daca te intorci la el, iar copila marcata :( nu merita niciun copil toate astea si nicio femeie.
Nimic nu justifica agresiunea fizica, psihica, asta nu e iubire :( e un om bolnav, scuze ca ma exprim asa despre el.... in lumea asta sunt barbati de treaba, care isi apreciaza femeile, ai sa cunosti si tu, daca reusesti sa te desprinzi si sa nu recazi in tentatia de a te reintoarce la el. Precum in sindromul Stockholm.
Scrie răspuns