021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ana M
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Re: Alcool

Mesajde Ana M » 03 Iun 2020, 17:21

Mulțumesc frumos Tudor. Stau și mă gândesc că am ajuns să accept cam aceeași viață ca a părinților mei, doar că tatal meu a vrut să se vindece. Adică victima soțului meu am devenit. De ce aceeași soartă? Chiar nu știu, am greșit eu de la început, trebuia să îmi deschid mai bine ochii. Deja am luat o hotărâre, am vorbit cu un avocat pentru protecție civilă partaj și divorț. Mă simt vinovată că mi-am supus copilul la traume pe care le-am trăit și eu în copilăria mea. Și nu îmi doresc ca și ea să devină o victimă când va fi mare cum am devenit eu. Psihologic vorbind fetele care trăiesc astfel de traume în copilărie cad victime la rândul lor. Mi-e greu simt că încă țin la el, mă doare că am ajuns la capătul puterilor dar n-am încotro, m-am tot gândit la el dar de azi înainte am să îmi pun fetiță pe primul loc și eu. M-am îmbolnăvit de nervi, tremur uneori dar îmi v a trece tot. Poate voi cei care v-ați lăsat de alcool, cei care au înfruntat cu adevărat această boală nu v-ați bătut soțiile in fața copilului, nu i-ați spus copilului că ești la fel de proastă ca mă-ta, nu v-ați făcut nevestele curve sau le-ați înjurat în fața copilului. E greu dar trece. Iar fetița mea e așa liniștită acuma, zice că ce bine doarme și ce fericită e. Și o întreb cum e fără tati cum te simți? Și îmi răspunde mă simt liniștită mami. Acuma înțeleg de unde era agitația la copil. O seară minunată să aveți oamenilor minunați de pe acest forum.

Ana M
Boboc
Boboc

Mesajde Ana M » 03 Iun 2020, 17:48

Iar eu de unde sunt dintr-o comună de lângă Roman judetul Neamț, nu sunt Alcoolicii Anonimi aici, doar in Piatra Neamț am înțeles că este un grup. El trebuie de acuma să caute ajutor, eu l-am ajutat la psihiatru cu tratamente încă de acum 2 ani, internare câteva zile dar nu a vrut să înceteze cu alcolul.O să poată probabil de unul singur dacă vrea pentru el măcar, dacă nu o vrut pentru copil să facă o schimbare. Vă îmbrățișez cu drag pe toți care v-ați făcut timp să îmi scrieți și să mă sfătuiți înspre binele meu.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 03 Iun 2020, 22:25

Felicitari, Ana, pentru curaj si intentia de a proteja fetita!
Tot respectul si mult succes!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 03 Iun 2020, 23:00

Bravo Ana, felicitari si din partea mea, esti o femeie extrem de curajoasa si nu multe ar fi facut ceea ce faci tu pt tine si pt fetita ta!Multe femei se complac intr-o relatie sau mariaj toxic spunind ca stau pt copii dar de fapt stau in primul rind pt ele. Nu le judec dar spun ceea ce este real pt ca un copil crescut intr-o astfel de atmosfera este mult mai afectat emotional pe viata prin ceea ce vede decit un copil care creste cu parintii divortati dar intr-o atmosfera plina de iubire si liniste alaturi de mama lui.Faptul ca mai tii acum la el este normal dar nu te lasa prada sentimentelor pt ca vei trai aceleasi dezamagiri daca el nu faceceva real pt a se face bine si nu prea da semne ci vrea sa te controleze emotional doar.Cu iubirea iti spun eu ca trece in cel mult un an, poate mai repede.
Toate cele bune iti doresc cu drag!🙏💗
Ultima oară modificat 04 Iun 2020, 00:38 de către Joy, modificat de 7 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 03 Iun 2020, 23:01

Buna,
Ce rau imi pare sa citesc prin ce treci...
Cu ce esti tu vinovata pentru comportamentul lui? De ce sa ti asumi vina? Pt ce?
Ai 28 de ani :) esti tanara si toata viata inainte pt ceva bun, nu pentru mizerii ...:)

Ana M
Boboc
Boboc

Mesajde Ana M » 04 Iun 2020, 16:27

Asa-i nu sunt eu vinovată, sunt tânără și trebuie să fiu un exemplu pentru copilul meu, e fetiță și trebuie să învețe că să nu mai cadă și ea victimă când va fi mare. Mâine la 11 am termenul la tribunal pentru protecție civilă...e chemat și el pentru a răspunde cu privire la data de 1 iunie...ce urât a fost ziua copilului, înloc să ne bucuram de ea, să se simtă iubită, protejată de părinți ea să vadă cum sunt bătută. Asta mi-o pus capăt ziua copiilor... Acum plec de la servici cu autobuzul trebuie să fiu precaută că dacă se răzbună pe mine...nu știi ce e in mintea omului bolnav... Doamne ajută să am putere să trec peste toate încercările astea. E greu sincer când ajungi așa să procedezi dar cu speranța înainte, va fi mai bine, in orice caz nu mai rău decât a fost.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 04 Iun 2020, 20:49

Bună seara, Ana!
Continuă să fi tare și să nu îți schimbi decizia. Orice semn de slăbiciune îl va favoriza pe el. Nu uita ca nu a fost doar o întâmplare ziua de 1 iunie so agresiunea asupra ta.
Legea este de partea mamelor agresate.
Ai in mine un sustinator al dreptului tau de a decide ce curs va avea viața ta și implicit a fetiței tale.
Doamne ajută.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 04 Iun 2020, 21:37

Extraordinar, cred ca treci prin momente grele cu un astfel de agresor....si ar putea fi si mai rau de atat daca te intorci la el, iar copila marcata :( nu merita niciun copil toate astea si nicio femeie.
Nimic nu justifica agresiunea fizica, psihica, asta nu e iubire :( e un om bolnav, scuze ca ma exprim asa despre el.... in lumea asta sunt barbati de treaba, care isi apreciaza femeile, ai sa cunosti si tu, daca reusesti sa te desprinzi si sa nu recazi in tentatia de a te reintoarce la el. Precum in sindromul Stockholm.

Ana M
Boboc
Boboc

Mesajde Ana M » 05 Iun 2020, 04:07

Da știu că e un om bolnav. Dar se putea trata dacă vroia de mult timp. Eu am încercat să îl ajut. El mă șantajează emoțional încă, nu realizează că ne-a pierdut. Apeluri, mesaje că eu am pe altul, că abia așteptam să scap de el, că dacă vreau jumătate din bani după divorț am să îi primesc. Trebuie să reușesc să mă desprind de el și să nu mai cad victimă nimănui. M-am distrus pe mine în toți anii ăștia pentru el și tot el e cu fruntea sus...eu cred că joacă teatru atâta de bine, tot timpul eu am fost vinovată pentru toate eșecurile lui, niciodată nu era bine indiferent că eu încercam să le fac pe toate în regulă. Acum realizez cum am putut accepta și suporta toate astea. Da nu merită niciun copil asemenea traume, și nu există niciun motiv pentru a îți bate soția în fața copilului. E greu dar va trece tot. Putere și capul sus trebuie să îl am.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 05 Iun 2020, 07:38

Esti tare si vei reusi sa te desprinzi, daca asta iti doresti 100%.
Agresorii sunt mari manipulatori, uneori si paranoia cu "ti ai gasit pe altcineva".... ai grija de tine si fa sa va fie bine fetitei tale si tie :)

Cum a fost la tribunal?

Înapoi la “POVESTEA MEA”