021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt noua aici

Aici puteti povesti experientele personale.
Ratacita
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2020, 10:43
Zile de abstinență: 04,07,2020

Sunt noua aici

Mesaj de Ratacita »

Salut tuturor. Sunt noua aici de aceea nu am știut de unde să îmi fac și eu un topic, dar ca urmare a sugestiei tale, Vizitator123$5, am găsit calea. Probabil nu am avut suficienta răbdare să caut informația. M-am aruncat să citesc direct povestea voastră. De prezentat m-am prezentat puțin dar în topicul Speranței, așa că reiau mesajul.
Sunt femeie, am 46 de ani sunt căsătorită și am un băiat adolescent. Locuim de 7 ani în străinătate. Avem joburi relativ bune și eu și soțul meu. Bineînțeles că sunt sub nivelul nostru de pregătire, că noi am studiat, dar totuși am luptat mult până am avansat la un nivel cât de cât onorabil. Oricum, stres există. Din cauza stresului am început să beau. Îmi place berea. Nu beau altceva. Dar când scap la bere, am ajuns la concluzia că nu mă mai pot opri. Cred ca am devenit alcoolică. Îmi este foarte rușine cu mine. Soțul meu mă înțelege, că și el refula în felul asta când era mai tânăr. Acum el e bine dar am luat-o eu... cel mai rău mă simt pentru că m-a văzut de câteva ori și copilul meu. Și e normal să nu accepte asa ceva... și nici să nu înțeleagă. Nu este de înțeles asa ceva... am nevoie de ajutor și de părerile voastre. Știu că mă înțelegeți. Ați trecut cu toții prin experienta asta... nu mai vreau să mi se mai întâmple... vreau să devin abstinenta... mi-e foarte frică, că nu reușesc. Că îmi slăbește voința... sper să mă puteți sfătui. Am uitat sa menționez. Iau și antidepresiv pentru că am avut o depresie puternica acum mulți ani... de pe la vârsta de 30 sau 35 de ani... motivele sunt cumulate. Au fost mai multe necazuri și probleme... oricum, nu sunt bine și îmi este foarte frica sa nu alunec din nou. Ajutor!
Problema mea e că beau la sfârșitul săptămânii. Abia aștept să vină week-end-ul să mă "relaxez" la o bere... dar din păcate după a treia, nu le mai țin socoteala. A doua zi îmi promit că nu mai fac asta, dar la finalul săptămânii voința îmi slăbește datorita oboselii și zic lasă, că numai una două n-or fi foc... și așa reintru în cercul vicios. Mulțumesc tuturor că ați răspuns deja la primul meu apel din topicul Speranței. Sunteți minunați cu toții. Mă bucur din suflet că am întrat pe acest forum... poate reușesc și eu să devin abstinenta...
Vă doresc numai bine tuturor... poate strig din nou după ajutor la finalul săptămânii viitoare când voința mea e la nivelul minim. Vă admir din suflet pe toți cei care ați reușit abstinenta.
Cu drag,
O femeie rătăcită
Ratacita
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2020, 10:43
Zile de abstinență: 04,07,2020

Re: Sunt noua aici

Mesaj de Ratacita »

Oh, mulțumesc frumos pentru răspuns. Eu totuși înclin să cred că sunt doar rătăcită și nu de tot pierdută. Asta pentru că am perioade de abstinenta și totuși acest băut periodic mi se întâmplă de nu mai mult de un an... și înainte mai beam. Dar mai rar și nu până nu mai știam socoteala. Adică mă mai pileam când și când. De regulă acasă cu cei apropiați pentru că în societate mă feream să întrec măsura. Asta pentru că îmi pasa prea mult de ce zice lumea... dar acum în ultimul an am sărit calul cam rău și am început să îmi trag semnale de alarma. Nu e bine că alunec pe o panta unde simt ca pot pierde controlul. Chiar vreau sa țin aproape. Cu sevrajul fizic cred că pot să mă descurc destul de bine. Problema mea este dependenta mentală, tentația, pofta... Asta e greu de biruit... știu foarte bine.
Mulțumesc pentru încurajari și susținere. Azi am reușit să trec cu bine ziua fără să mă ating de nimic. E primul meu pas și sunt fericita. Să mă vad vinerea viitoare cum mă prezint. Dacă simt că mă rătăcesc, dau un strigat de ajutor. Îți doresc o noapte bună Vizitator123$5...
Mulțumesc pentru susținere. E un sentiment extraordinar să simți ca nu ești singr în lupta asta...
Ratacita
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 04 Iul 2020, 10:43
Zile de abstinență: 04,07,2020

Re: Sunt noua aici

Mesaj de Ratacita »

Da... cred că ai dreptate dragă Speranța... viermele e mare... de fapt cred că sunt mai mulți...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sunt noua aici

Mesaj de Airam »

Bine ai venit pe forum. Viata este un lung sir de bucurii, tristeti, realizari, esecuri. Niciodata nu vom fi pregatite emotional sa infruntam viata. Dar, dragele mele, atunci cand nu consumam alcool, tot ceea ce este greu in viata, rezolvam cu mai mult calm, rabdare, intelepciune. In weekend trebuie sa-ti gasesti ceva placut, care sa inlocuiasca berea. Si mie imi placea berea, si tot in weekend beam si ma tratez pentru depresie. Intr-o zi beam, apoi pana luni dimineata boleam, brrr..groaznic era. E tare frumoasa viata fara alcool, foarte multe lucruri reusesc sa fac in weekend.
Te imbratisez cu drag, cu siguranta o sa reusesti daca iti doresti.
Maria.
Scrie răspuns