021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu și atat!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu și atat!

Mesaj de Ambasador »

🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Eu și atat!

Mesaj de Rely »

Hei sunt, Am facut treaba in curte spălat curtea plantat niste muscate, curățat după catel spălat pe jos am fost mai energică.Sotul a făcut grătar este vineri imi era frica de ziua asta....beam amândoi uneori ok, dar i am zis sa bea linistit, eu nu ma ating. Chiar am reusit am ascultat radio pe rock fm si acum in pat. El doarme pe canapea ca este supărat ca m am prăfuit marți de una singură cu copilul acasă. Are dreptate eu ma bucur ca nu m a tentat nici pofta nimic azi...am stat si cu puiul si am mâncat....in plus cu fiu miu am rupt înghețată stiu se pune doar la grătar 3 mici....si ardei....macar sa mi revin si o sa pot sa mai las si de mâncat.Moralul ok...il tin ocupat mai am cand plâng deoarece chiar regret si retraiesc prostiile dar tb sa traiesc cu ele. O seara minunata!😘🙃🙂
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu și atat!

Mesaj de Airam »

Nu te apuca acu' si de cura de slabire. E prea mult sa renunti si la placerea de a manca. Dupa ce o sa treaca un timp, sa te obisnuiesti fara alcool. Eu la inceput, am baut vara bere fara alcool. Acum, nu-mi mai place.
Te imbratisez, hai ca o sa reusesti, esti prea tanara sa-ti irosesti viata.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu și atat!

Mesaj de Airam »

Din greseli invatam Speranta Forumul este o dependenta benefica. Cred ca toate care scriem acum, suntem dependente de el. E foarte bine. Unii spun ca are alcool berea fara..dar nu este adevarat. Oricum gustul nu este bun..
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Eu și atat!

Mesaj de Rely »

Speranta vizavi de berea fără alcool niciodată nu m a atras nici cand conduc exact calorii fără gust. Am fost si eu in depresie si pare ca acum am mai iesit de ma simt mai puternică și un pic încrezătoare. Si observ ca fiecare zi fără alcool iti aduce putere si incredere. Si eu ma rog sa nu cad tentației.Te pup😘
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu și atat!

Mesaj de Airam »

Cu siguranta veti reusi fetelor!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Eu și atat!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Speranța , am reușit si ți-am citit topicul 😊🙃
Mă bucur să văd atâtea femei (bine ai venit Rely )ieșind din aceasta capcană a alcoolului , pentru că de multe ori ele beau pe ascuns pentru că societatea le judeca și cred este și mai greu sa declari această problema , dar așa din spatele ecranului este mai ușor la început iar apoi devine mai natural .
Eu nu am avut curajul sa spun problema mea în România , nici medicului de familie , nici să merg la grup , nici la psiholog când am fost , dar acum spun când consider necesar ( dentist , medic când am fost operat ) așa știu că nu pot folosi anumite substanțe pentru mine .
Apropo de femei , într-o ședință AA s-a nimerit o data sa fie o singură doamnă între bărbați și ea s-a plâns puțin că este singura , dar un coleg mai glumeț a spus că lui nu i-ar displăcea sa fie singurul bărbat înconjurat doar de femei .😬
Va îmbrățișez și vă doresc abstinenta senină in continuare . La început pare de neconceput viața fără băutură , dar apoi devine invers .
Mi-am adus aminte de o întrebare care mie mi-a plăcut foarte mult :
" - Ce situație te-ar putea reîntoarce la consum ?"
Colea , să nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Eu și atat!

Mesaj de Rely »

Buna dimineața tuturor,
Azi nu beau, vad ca functioneaza. Nu chiar nu vreau nu mă doare capul nu tremur nu imi este rau. Speranta ieri mi am luat melatonina dar tot m am trezit in noapte si am stat trează o perioadă. Asta e o sa treaca...in rest azi mai lejer ca este duminică. Ma bucur ca s a răcori vremea nu prea tolerez căldura. Nu mi am facut mari planuri sper sa fie o zi liniștită și senină pentru toata lumea va pup.😘
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu și atat!

Mesaj de Airam »

Bravo fetelor! Ma bucura mult pofta voastra de viata!
Va imbratisez cu drag.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu și atat!

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata!

1. Speranta, cat te-a costat banda de alergat? Ce imbunatatiri ai observat de cand ai cumparat-o?
2. Ti-a mai scris Reni in privat si daca da, te-a ajutat? Iarta-mi indiscretia, ai tot dreptul sa nu raspunzi.

Iti multumesc si te felicit pentru toata sinceritatea si dorinta de viata cu care te inarmezi in fiecare zi! Iti simt foarte bine fiecare cuvant, fiecare traire. Chiar daca nu raspund intotdeauna..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Încuiat