021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu și atat!

Aici puteti povesti experientele personale.

Rely
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu și atat!

Mesajde Rely » 01 Aug 2020, 20:45

Speranta vizavi de berea fără alcool niciodată nu m a atras nici cand conduc exact calorii fără gust. Am fost si eu in depresie si pare ca acum am mai iesit de ma simt mai puternică și un pic încrezătoare. Si observ ca fiecare zi fără alcool iti aduce putere si incredere. Si eu ma rog sa nu cad tentației.Te pup😘

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 01 Aug 2020, 20:53

Fix ce ne trebuie: speranta, incredere si putere! Hai ca putem și noi! Tragem una de alta aici pe forum, trebuie să reușim!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 01 Aug 2020, 21:12

Cu siguranta veti reusi fetelor!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Aug 2020, 21:28

Multumesc, Maria. Va pup, noapte bună.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 01 Aug 2020, 21:29

Speranța , am reușit si ți-am citit topicul 😊🙃
Mă bucur să văd atâtea femei (bine ai venit Rely )ieșind din aceasta capcană a alcoolului , pentru că de multe ori ele beau pe ascuns pentru că societatea le judeca și cred este și mai greu sa declari această problema , dar așa din spatele ecranului este mai ușor la început iar apoi devine mai natural .
Eu nu am avut curajul sa spun problema mea în România , nici medicului de familie , nici să merg la grup , nici la psiholog când am fost , dar acum spun când consider necesar ( dentist , medic când am fost operat ) așa știu că nu pot folosi anumite substanțe pentru mine .
Apropo de femei , într-o ședință AA s-a nimerit o data sa fie o singură doamnă între bărbați și ea s-a plâns puțin că este singura , dar un coleg mai glumeț a spus că lui nu i-ar displăcea sa fie singurul bărbat înconjurat doar de femei .😬
Va îmbrățișez și vă doresc abstinenta senină in continuare . La început pare de neconceput viața fără băutură , dar apoi devine invers .
Mi-am adus aminte de o întrebare care mie mi-a plăcut foarte mult :
" - Ce situație te-ar putea reîntoarce la consum ?"
Colea , să nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Aug 2020, 21:52

Buna și apreciez ca mi-ai citit topicul, chiar dacă jumătate din el l-as sterge🙃. Dar să nu uit, vorba aia. Ce ai relatat mai devreme, și anume, ca acum, spui ca esti alcoolic ca să nu folosească anumite substanțe. Ce treaba au? Esti abstinent de multă vreme, nu inteleg ce ar putea folosi ca sa-ti afecteze organismul atat de tare. Poate mă luminezi😊. Referitor la întrebarea ta, din pacate, sunt multe lucruri. Sunt foarte vulnerabilă, nu mă mint singura. Alcoolul e omniprezent în viața mea, nu pot iesi cu prietenii mei sau familia mea fără să fie pe masa. Plus ca toți mă știu bautoare, li se pare ciudat când nu o fac. Nu am fost genul care sa mă ascund, pentru că nu era nevoie. M-am izolat ca sa beau mai mult, mai des și pentru că intrasem în depresie, nu mai doream companie. 2. Sunt foarte sensibilă la situații emotionale negative. Încă nu le gestionez corect, am de lucrat mult la aspectul asta. 3. Plictiseala, mintea mea trebuie să fie tot timpul ocupată, imi lipseste foarte mult un job solicitant acum. Na, cam astea ar fi...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Aug 2020, 22:10

Aaa și 4, ca am mai meditat puțin. Anumite situatii, nu intru in detalii, unde am inhibitii/complexe. Știu că nu mi-ai adresat întrebarea în mod direct, dar am simtit să răspund.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Aug 2020, 22:22

Aaa, ce tare este intrebarea Colisor, supeer si ce bine ca putem raspunde sincer fara a ne simti judecati!🤔
Eu stau si ma gindesc ca am trecut si poate trec prin situatii in care si un om normal s-ar apuca de baut si desi uneori sunt trista, nimic nu ma poate face sa cred ca alcoolul m-ar putea ajuta.Nu vreau sa ma dau exemplu ci exprim doar ceea ce simt eu si ceea ce fac in astfel de situatii...,asadar ma cert😂😂😂🤔scuzeee, ca sa stiti ca atunci cind ma cert sunt suparata sau alte ori imi fac bucurii mici asa cum indienii se bucurau cind primeau bucatele de cioburi colorate de la europeni...😂😂😂🤔
Da, nu mai este nimic de explorat pt mine in ceea ce priveste alcoolul si ii stiu din nefericire toate efectele si mai stiu ca ar adauga la existenta mea cea mai grava problema pe care o poate avea un om pt ca fara sanatate nu ai nimic...🤔

Si ceva pt tine Speranta,Nely si toti cei care mai incerca sa devina abstinenti!Cindva si noi am fost "bobocei" ...🙏🍀

https://www.youtube.com/watch?v=VcSgdlzNteg
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2020, 07:22

Buna dimineata forum. Trezirea!🙃 Joy iti multumesc pentru video, foarte motivant printr-un exemplu dulce. Si acum concluzia. 🙃Oare de ce nu pot lua și eu lucrurile normal, să văd un video, să zic ce drăguț și atât. Nu, domnule, eu analizez, trag concluzii, mă pun în rolul personajelor. De exemplu, în video de la tine mă întrebam care pui de rata sunt😌, primul sau ultimul? Primul, ca poate până acum nu mi-am dorit cu adevarat să renunț și când imi voi dori, voi reuși din primele încercări sau ultimul ca sunt mai slabă de înger și nu conteaza de cate ori am eșuat, să merg înainte ca voi reuși. Mi-aș dori să iau lucrurile un pic mai simplu, chiar da... O duminică frumoasă si senină!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2020, 07:23

P.S. Ai 2 miei de dat😌.

Înapoi la “POVESTEA MEA”