021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu și atat!

Aici puteti povesti experientele personale.

Rely
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu și atat!

Mesajde Rely » 02 Aug 2020, 08:35

Buna dimineața tuturor,
Azi nu beau, vad ca functioneaza. Nu chiar nu vreau nu mă doare capul nu tremur nu imi este rau. Speranta ieri mi am luat melatonina dar tot m am trezit in noapte si am stat trează o perioadă. Asta e o sa treaca...in rest azi mai lejer ca este duminică. Ma bucur ca s a răcori vremea nu prea tolerez căldura. Nu mi am facut mari planuri sper sa fie o zi liniștită și senină pentru toata lumea va pup.😘

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2020, 09:13

Buna Rely și te pup. La mine nu functioneaza decât melatonina de 5 mg. Restul mai puțin. Fiind hormonul somnului, se pare ca am ceva carente. Depinde de la individ la individ. Si eu sunt recunoscătoare că m-am trezit cu capul limpede și vreau ca lucrurile să rămână așa. Unde sunt acum e chiar frig de 2 zile, dimineata am iesit afara cu geaca. Decât căldura, prefer frigul, functionez mai bine, sunt mai activa. Si da, astăzi nu bem! 😘
Ultima oară modificat 02 Aug 2020, 10:11 de către Speranta16, modificat 1 dată în total.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 02 Aug 2020, 09:51

Bravo fetelor! Ma bucura mult pofta voastra de viata!
Va imbratisez cu drag.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2020, 10:12

Te pup! O zi "plină de viață" iti doresc!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 02 Aug 2020, 10:26

Buna dimineata!

1. Speranta, cat te-a costat banda de alergat? Ce imbunatatiri ai observat de cand ai cumparat-o?
2. Ti-a mai scris Reni in privat si daca da, te-a ajutat? Iarta-mi indiscretia, ai tot dreptul sa nu raspunzi.

Iti multumesc si te felicit pentru toata sinceritatea si dorinta de viata cu care te inarmezi in fiecare zi! Iti simt foarte bine fiecare cuvant, fiecare traire. Chiar daca nu raspund intotdeauna..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2020, 11:06

Buna! 1. Banda a costat 2400 de lei (redusă de la 3700). Găsești și mai ieftine, dar la fel de eficiente (cauta pe emag). A mea are ceva funcții suplimentare pe care nu le voi folosi niciodata. Muzica o ascult tot de la căștile telefonului, ca mai sunt si dj în timpul asta😌😊. Ca si îmbunătățiri, de exemplu, m-am intors din vacanta cu 5 kg în plus. Le-am acumulat în 3 săptămâni ce-i drept. Săptămâna asta, făcând banda în fiecare zi și un set de exercitii dimineata am reusit sa dau 2 kg și asta mancand normal. Dar ce e și mai important, psihic mă simt mult mai bine, sunt mai pozitivă, mai energică, imi vin ideile mai usor. Pe scurt, am pofta de viață! 2. Da, mi-a scris Reni în privat si-i sunt foarte recunoscătoare pentru asta. Nu voi intra in detalii, dar ce pot sa-ti spun este că de atunci am perspective și am căpătat un soi de indiferență detașabila față de problemele emotionale care mă apasau. 3. Iti multumesc frumos pentru aprecieri, mă simt flatata și imi și place🙃😌. Astept sa ne scrii mai des, imi făce plăcere să te citesc. Te îmbrățișez cu mult drag!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2020, 12:08

P.S. Referitor la banda, să nu te gândești că-s vreun Asafa Powell . Nu prea pot să alerg mult, dat și mersul alert pe distanțe mai mari ajuta foarte mult.

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 02 Aug 2020, 12:44

PS:
1. Am cautat pe internet cateva dintre modele. Imi voi cumpara probabil o banda de alergat mai pe "puterea" mea (eu nefiind deloc o persoana sportiva.. Joy stie asta; bine.. daca nu pun plimbarile cu bicicleta), sa pot plati cash daca se poate.
2. Multe dintre raspunsuri tocmai le-am scris la topicul meu.

Te imbratisez si eu si iti doresc o duminica minunata!

PS:
3. Am uitat sa abordez un subiect la care ai facut referire in paginile trecute. Spuneai la un moment dat ca atunci cand ajungi seara si trebuie sa dormi, ai o senzatie de tristete, de nefericire stiind ca urmeaza sa nu consumi.. E vorba de acel cerc vicios, stii tu.. adormi nefericita ca nu bei, dar te poti trezi nefericita daca ai baut. Intrebarea care ma macina este: care nefericire este mai rea? Cea de seara, sau cea de dimineata? Ma gandesc ca odata ce reusesti sa ai tot mai multe zile fara consum, inseamana ca reusesti sa gestionezi acea nefericire de seara. Sau nu o mai simti deja? Cum faci? Cum gestionezi totul seara, mai exact?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 02 Aug 2020, 13:13

Buna ziua tuturor, oriunde v-ati afla!🙂👍
Primul lucru pe care-l fac eu dimineata, citesc Forumul si asa cum bine spune si Dorutza aici ne putem considera si la grupp AA la ff dar daca esti student serios poti acumula invatamintele ca si cei de la zi...🤔😂👍
Draga mea Speranta sa stii cu in ceea ce priveste analiza, nu este rau si poate fi constructiva.De acest gen de filmulete, pozisoare ma bucuram si eu cu prietenii mei la inceputuri pe Forum si eram asa de bucuroasa ca intr-o zi voi fi si eu ca si ei si ma bucuram de glume strigind in gura mare ca un purice linga elefanti care striga:tropaim, tropaim...🤔😂
Daaa, ce conteaza care bobocel esti, primul sau ultimul, important este sa toti reusim, eu am fost la un moment dat ultimul bobocel....asadar"never give u

Exceptional a scris si Dorutza , lucruri cu care agreez in totalitate si ma regasesc si eu in multe, felicitari Dorutza!🤔👍😘
O duminica frumoasa si abstinenta tuturor sa aveti in continuare!🙂👍

Trei miei?Pt cine?🤔😂😂😂
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 02 Aug 2020, 13:19

Nu conteaza ce banda achiziționezi, atât timp cât te urci și începi să faci miscare. La început e mai greu sau când te urci pe ea, asta până iti intrii in ritm. Tot timpul imi spun hai ca poti 10 minute, apoi inca 10, după inca 5 și uite așa trec 40 de minute. E foarte mișto satisfacția de la final și energia de după dus. 2. Când spuneam ca nu merg fericită la culcare, mă refeream la consumul controlat, cel puțin așa tin minte. Si da, dacă nu-mi făceam plinul, mă "ardea" în interior, din gat și până în stomac, până reușeam să adorm. Chiar și a 2 a zi gândul și senzația persista. Când nu consum deloc, aș minți să nu spun că, adunat, se fac minute bune pe zi, poate chiar ore în care mă gândesc să consum. Aseară am fost la un pas să desfac o sticlă de vin, de aici și maratonul meu pe banda. Nu sunt fericită, pe moment, ca nu o fac, dar când pun capul pe perna și, mai ales, când mă trezesc mă bat pe umăr și mă felicit: "BRAVO FATA!

Înapoi la “POVESTEA MEA”