021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu și atat!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Eu și atat!

Mesaj de seagull »

Asa... Buna dimineata oameni frumosi! (Chiar sunteti)!:) Ce sa zic , am calcat in strachini, vineri seara 3 beri, ieri usurel pe parcursul zilei la o intalnire cu oameni dragi , atat ca sa fiu "cu chef". Si asa am ramas, nu m am facut praf , am si fost atent sa nu exagerez sau asa imi place sa ma mint. Nu ma simt f rau nici psihic nici fizic, vin dupa cea mai mare pauza din ultimii ani(4 zile) , nu inseamna mare lucru dar mi am demonstrat ca se poate. Imi gasesc multe scuze ( foarte bune in mintea mea) cert e ca problema e la mansarda, clar. Am gresit oarecum asumat si constien renuntand deliberat si la o lupta interioara pe care stiu sigur ca nu as fi castigat-o :). Asa ca m am predat ca atatea ori in trecut...dar , am adormit si m am trezit cu speranta (si la propriu si la fig:)) azi nu, cu siguranta si pe viitor hotarat sa evit clar orice intalnire care implica socializare bahica. Nu am scris ieri din multe motive dar am fost prezent si am citit , iar unul dintre ele a fost ca aveati un vibe atat de misto, sturlubatic ,strengaresc , vesel ,incat n am avut inima sa "apar". Multumesc mult pt melodie Speranta, profunda si ea, mi a placut mult. A mea pt voi,pt azi: https://youtu.be/upkIDZuD4Ws

Zi cu soare in suflete tuturor!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu și atat!

Mesaj de Vbc »

O alta conditie esentiala este sa te debarasezi pentru totdeauna de prietenii alcoolici. Vor face tot ce le va sta in putinta sa te destabilizeze pana la a bea din nou.

Sunt conștient, ma pot debarasa de ei" dar am un lucru pe constiinta, o parte din ei sunt poate și "creația mea" astept sa si dorească cu adevarat schimbarea, au momente când vor sa renunțe, remuscari, și tot tacâmul, deci au șansa lor, e valabil și pt colegii de munca (o parte) si câțiva membrii din familie...
Mulțumesc pt mesaj!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu și atat!

Mesaj de Reni »

In paralel cu terapia, daca vrei un inceput de viata curat, moral, uite ce trebuie sa faci.

Cu cei pe care i-ai pervertit intentionat la drog sau pe care i-ai impins, prin comportamenul tau, catre alcool, sa ai o intalnire, cu fiecare separat sau cu totii impreuna, si sa te eliberezi emotional printr-o confesiune.

Sa le spui in ce fel i-ai ademenit catre alcool sau le-ai subminat eforturile de a se lasa.

Sa iti deschizi inima, pentru ca numai prin dialog si onestitate se poate evolua.

Sa le spui ca regreti.

Sa le spui ce vrei tu sa faci cu viata ta de-acum incolo, adica sa te vindeci prin terapii, ca sa nu se simta tradati cand te vor vedea bine, in vreme ce ei sunt ramasi captivi tot acolo, jos.

SA LE CERI IERTARE. Aici e cheia moralitatii, sa ceri iertare atunci cand ai gresit sau ai distrus. Oamenii nu fac asta, parintii abuzatori nu fac asta cu copiii lor, partenerii, la fel, de aceea vezi peste tot destine distruse, pentru ca se fac greseli care nu se corecteaza niciodata. Iar un suflet ranit are nevoie ca de aer de aceasta cerere de iertare, altfel rana deshisa nu ii va permite sa mearga niciodata inainte.

O viata fara moralitate este o viata mincinoasa. Nu poti accede catre un viitor luminos, fericit si evoluat fara sa te cureti de minciuna, impostura, manipulari. Nici nu stii ce usor iti va fi sufletul dupa ce le vei cere iertare si le vei oferi sprijinul (cinstit) de acum incolo, daca vor sa il accepte.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu și atat!

Mesaj de Reni »

E unul dintre pasii fara de care nu se poate iesi din nebunia sufleteasca si psihica.
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Eu și atat!

Mesaj de seagull »

Multumesc si eu!:) sper ca nu m am lasat prea mult asteptat:)
Mi se pare cumva eliberatoare si tonica comunicarea si socializarea noastra de aici. Mi se pare ca are un aport si la crestera stimei de sine.
https://youtu.be/upkIDZuD4Ws
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Eu și atat!

Mesaj de seagull »

Hawkeye! Aspiratie de pescarus:))
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu și atat!

Mesaj de Reni »

Da, acea cerere de iertare care nu vine niciodata din partea agresorului creeaza o suferinta perpetua, insa cererea de iertare venita de la tine, elibereaza. Sa nu te simti niciodata umilita ca te-ai deschis sufleteste, dar in fata ta a ramas tot un vid uman. Dimpotriva, face parte din procesul TAU de vindecare, chiar daca devii singurul participant la ceva ce ar trebui sa fie un dialog.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu și atat!

Mesaj de Reni »

Seagull,
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Eu și atat!

Mesaj de seagull »

Nu i bai, explic.:) Ai scris tu ca am pandit din umbra, de aici plecand hawkeye "ochi de soim" care e un sistem de monitorizare si supraveghere video...am amplificat un pic panditul tau printr o glumita :)
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Eu și atat!

Mesaj de seagull »

Reni,
Si multumesc si eu pt ce scrii( am citit si topicul tau) am inteles niste lucruri si am constientizat ca am nevoie sa inteleg si mai multe pentru a fi bine eu cu mine pt ca momentan nu sunt , deloc.
Încuiat