021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu și atat!

Aici puteti povesti experientele personale.

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Eu și atat!

Mesajde Vbc » 20 Oct 2020, 18:53

Cu placere! 👍🏻
E pur si muove!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 20 Oct 2020, 19:24

Buna seara ,Speranta !
Buna seara VBC !
Viaţa e ca mersul pe bicicletă: ca să îţi menţii echilibrul, trebuie să te mişti în permanenţă este un citat celebru din Albert Einstein.
" ..Gasesti si acum Pegas, sunt unele modele mai noi, foarte bune. :)
Eu tot Pegas as vrea sa mi iau."
Inainte sa va cumparati bicicleta reflectati la ce plimbari veti face cu ea .Parcurile sunt foart aglomerate si de biciclete si mai ales de oameni care se plimba pe jos si vor sa relaxeze megand agale asa ca mersul cu bicileta devine stres daca nu ai loc .
Pe trotuare este interzis sa mergi calare cu bicicleta si ramane pista oficala (singura)de biciclete de la Stavilarul Herastrau pana la Podul de la Opereta(Splaiul independentei) cu trecere pe la Piata victoriei si pe Calea Victoriei si lunga de 5,2 km .
De ce va scriu asta ? Pentru ca daca vrei sa mergeti prin trafic pe sosea Pegasul nu este de asa ceva iar daca mergeti la drum lung in afara orasului , la padure si mai greu este cu unPegas cu forma traditionala a Pegasului .
Aprpo de pista de pe Calea Victoriei .Am strabatut-o chiar astazi ora 15, pe sensul dinspre Podul Operetei lejer fiind zi de lucru oamenii erau la ... lucru .In Herastrau erau doar cativa pensionari si paznici asa ca chiar am savurat plimbarea iar pe seara am mers pe bd Dorobanti si bd Stefan cel Mare in cosmarul orei 17 zicandu-le PA din mers la masini de masini printre care si un Mustang .Cozile de km nu tin cont de masini de zeci, sute de mii de euro ,stai la rand la semafor .Avantaj eu .Radeau de mine cand ma vedeau anii trecuti cu masca de ciclism cu filtre si supape acum sunt SIC !😜 Ce imi mai place sa rad de bietii soferi !
Pot sa rad ca nu beau ! 😝
Gata cu vorbaria mea.Ma bag la culcare !
O seara frumoasa va doresc!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 20 Oct 2020, 19:41

E foarte tare plapuma, :))) e mai ieftina decât o bicicleta, sigur, Gata o cumpăr și am scăpat de bicicleta! :))
Eu unul în zona unde locuiesc am posibilitatea sa merg cu bicicleta 20 25km pe langa lacuri , păduri, nu e aglomerația din Buc, de care am parte zilnic la volan.:)
Si eu cand vad bicicliști cand se strecoară prin trafic, sunt invidios pe ei :)
Ai dreptate când traficul este intens s i se fac cozi de km , si mașinile de sute mii € stau blocate, chiar dc unii proprietari le numesc "avioane" nu au ce sa facă :)
Seara buna!
E pur si muove!

Sunt autorul acestui subiect
Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 20 Oct 2020, 20:09

Buna seara, Tudor. In ultimul timp, am realizat ca unul dintre motivele pentru care am ajuns alcoolica este faptul ca am renuntat la lucrurile simple, dar care ne implinesc pe deplin si pur. Fuga mea continua dupa standardele "impuse" de mediul, anturajele in care m-am invartit in ultimele 2 decenii mi-a incalcat dreptul la o existenta normala, fericita si autentica. Nu mai este nicio mirare pentru mine ca am abuzat de alcool. Mi-am facut-o cu mana mea. Si asa eram un suflet ranit, dar renuntand si la autenticitatea mea, fortandu-ma sa ma transform intr-o persoana straina de sufletul meu, mi-am periclitat voit seninatatea. As vrea sa ma intorc in timp, inainte de toata superficialitatea in care am trait, si sa ma scutur din toate incheieturile, dar, din pacate, nu mai pot. Am pierdut multi ani din viata, aproape toata tineretea, dar macar n-a fost in zadar. Sper si cred ca m-am trezit si nu sunt doar vorbe si ganduri de moment. Spuneam luni ca am un plan. De fapt, nu e un plan, e un nou inceput. Un inceput in care vreau sa ma redescopar pe mine, sa-i dau sufletului lucrurile dupa care a tanjit, sa renunt la tot ce e fals in mine si in jurul meu, chiar daca in unele cazuri va fi foarte greu si dureros. O seara linistita tuturor!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 20 Oct 2020, 21:08

Buna seara din nou !
Da ! Schimbarea este dureroasa dar ce placut este cand vin rezultatele . Si rezultatele vin incet ,greu dar si satisfactiile sunt pe masura. Nimeni ,in afara de tine , nu va avea parte de ele dar cu siguranta ca cei care tin la tine se vor bucura. Atata ca daca pana acum nu ai fact asta este sa inveti sa spui nu cand vor incerca (oricine ) sa te foloseasca ,sa abuzezede bunatatea ta .Suna egoist dar este spre binele tau .
Nu asculta de cei care vor incerca sa te descurajeze .
Iti doresc sa mergi fara sa te abati pe drumul ales, sa fi constanta si sa nu dai niciun pas inapoi .
Noapte buna !

Povestea Broscuței Surde
POVESTEA BROSCUȚEI SURDE ESTE O PARABOLĂ CU AUTOR NECUNOSCUT
Câteva broscuțe și-au propus să organizeze, pe malul unui lac, un concurs pentru a vedea care dintre ele poate să ajungă în vârful unui turn, ce se înalța semeț.

O mulțime de spectatori curioși s-au adunat pentru a urmări cursa și pentru a le încuraja pe broscuțele din curajoase. Se auzea cum șușoteau între ei despre cât de înalt este turnul și cât de periculoasă este această întrecere. Despre cât de obositoare va fi încercarea și despre îndoială lor că vreuna dintre broscuțe va reuși să ajungă până sus.

Cum s-a dat startul, broscuțele au început să se cățere vioaie, însă de jos auzeau vocile spectatorilor, unii prieteni, alții necunoscuți, cum strigau pline de teamă: “N-are rost, turnul este prea înalt! Opriți-vă, sunteți în pericol, o să cădeți!”

Pe rând, tot mai multe broscuțe au început să se resemneze și una câte una au abandonat cursa.

Numai una singură a continuat să se cățere cu încăpățânare mai departe.
Nu voia cu nici un chip să renunțe! La final, ea a fost singura care a ajuns în vârful turnului, când nimeni nu mai credea că o să se-ntâmple!

Toate celelalte broscuțe și toți spectatorii au vrut să afle cum a reușit să facă un efort atât de mare, așa că au mers să o întrebe.

Așa se află că broscuță învingătoare era SURDĂ!!! În tot acest timp a crezut că cei de jos o încurajau!

MORALA:
Nu asculta niciodată de oamenii care au obiceiul de a fi întotdeauna negativiști și pesimișți… fiindcă ei îți răpesc cele mai frumoase dorințe și speranțe pe care le porți în suflet!

Fii mereu încrezător și optimist! Și, mai ales, fii pur și simplu “SURD” când cineva îți spune că nu-ti poți realiza visurile.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 20 Oct 2020, 21:12

Multumesc. Noapte buna!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 20 Oct 2020, 21:18

"Nu asculta niciodată de oamenii care au obiceiul de a fi întotdeauna negativiști și pesimișți… fiindcă ei îți răpesc cele mai frumoase dorințe și speranțe pe care le porți în suflet!

Fii mereu încrezător și optimist! Și, mai ales, fii pur și simplu “SURD” când cineva îți spune că nu-ti poți realiza visurile"

> Foarte adevarat si demn de urmat,
pt noi toți:)
O seara linistita si senina tuturor!
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 20 Oct 2020, 21:29

Si melodia de noapte buna:). Bineinteles in ton cu afirmatiile de mai sus:). Somn usor, drag forum! https://youtu.be/NHydngA5C4E

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 22 Oct 2020, 06:06

Buna dimi Speranta...poti tu sa-ti inchipui ca inca nu am alculator?🙄😂😂 ...Daca nu mai am eu rabdare nu mai are nimeni ...🤔🙄😂😂😂
Ti-am citit postarea ta cu ceea ce ai fi vrut sa fii si arati sau despre uitarea simplistic si mi-am spus icatama-s pe mine..., fantastica descriere si simt la fel si mi-a dat f mult de gindit...si am concluzionat eu pt amindoua, bine macar ca nu mai bem...💗
Te pup cu drag si sunt pe baricade sa fac ceea ce stiu...🤔😂😂😂😘 cu toata ca poate nu mi-as dori neaparat...🤔😊

https://youtu.be/puZAGRkf6xc
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Oct 2020, 09:23

Heyyy, sister! Welcome back Ti-am simtit lipsa pe aici. Referitor la calculator, nu ma asteptam, sincer. Nici sa dureze atat, nici sa ai tu rabdarea asta:)). pentru rabdare! Multumesc pentru cantecel. Am si eu unul. Clasic, dar etern:). Aa, si clar nu bem astazi! O zi frumoasa si senina tuturor! https://youtu.be/XxnI94cU-co

Înapoi la “POVESTEA MEA”