021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu și atat!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu și atat!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Speranța!
Ma bucur pentru ca ai revenit!
Bine ai revenit @
Scrie ca face bine.
Iți face bine !
Ne face bine.
O zi frumoasa sa avem cu toții!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu și atat!

Mesaj de Ambasador »

O noua SPERANTA iti doresc sa fii azi si nu DOAR ATAT maine! Iti doresc obtinerea abstinentei pe calea cea mai sigura si recomandata de veteranii de aici... prin ACCEPTARE! 🙏
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu și atat!

Mesaj de tudor »

👌
Si dependența de o altă persoană poate fi foarte nocivă.
Deși este un material despre codependenta anumite lucruri din text mă ajută
"A da drumul "
Concentrându-ne energia asupra lucrurilor care stau în puterea şi responsabilitatea noastră de a controla, lăsând tot restul, ne facem comportamentul mai pozitiv şi mai eficient. Nu mai pierdem timpul şi energia, încetăm să ne mai simţim frustraţi şi mizerabili. Începem să avem grijă de noi în cel mai adevărat şi mai bun sens al cuvântului.
- Veronica Ray,

Letting go of control
Obsesia

A fi obsedat înseamnă a fi tulburat, bântuit, sau preocupat excesiv de o idee sau gând. Acesta este modul în care co-dependenţii se gândesc adesea la alţii şi la problemele lor. Este evident că a fi obsedat de cineva sau ceva, face aproape imposibilă gândirea limpede la alte probleme. Obsesiile ne împiedică să ne gândim la noi înşine.
Toate îngrijorările, imaginările, manipulările şi încercările noastre de a-i schimba pe alţii sunt sortite eşecului. Putem da drumul obsesiilor prin acceptarea neputinţei noastre, şi prin concentrarea gândurilor şi energiei asupra responsabilităţilor proprii.
Avem puterea de a abandona gândurile obsesive şi de a-l lăsa pe Dumnezeu să se ocupe de lucrurile pe care nu le putem schimba. Apoi ne putem îndrepta atenţia spre moduri de
îmbunătăţire a fiinţei şi a vieţii noastre.

Dau drumul gândurilor obsesive.




Acceptarea ajutorului
Învăţăm să avem grijă de noi, să fim mai independenţi, să avem încredere în noi înşine şi în Puterea Superioară. Dar asta nu înseamnă că trebuie să facem totul singuri. Putem cere şi accepta ajutor de la alţii.

Uneori simţim nevoia să vorbim iar cineva ne poate ajuta ascultând. Alteori avem nevoie de informaţiile şi experienţa pe care o altă persoană le poate împărtăşi cu noi. Şi câteodată avem nevoie să râdem, să ne jucăm sau pur şi simplu să fim cu alţi oameni. Sunt multe moduri sănătoase prin care oamenii se pot ajuta.
Atunci când renunţăm la credinţa că noi singuri trebuie să facem totul, devenim deschişi la acceptarea ajutorului venit din partea altora. Uneori, Puterea noastră Superioară ne întinde mâna prin ei. Nimeni nu poate trăi sau rezolva problemele în locul nostru, dar putem da drumul temerilor şi neîncrederii, şi accepta ajutorul de care avem nevoie.

Când am nevoie de ajutor, dau drumul temerii de a-l accepta.

Predarea

Obiceiul de a controla ne poate conferi iluzia siguranţei. Dar vom fi întotdeauna mai în siguranţă în mâinile lui Dumnezeu decât sub conducerea propriei voinţe. Dumnezeu nu face greşeli şi nu ne duce la comportamente distructive.
Oamenii, relaţiile şi situaţiile nu au nevoie de noi să-i conducem. Ne facem numai nefericiţi pe noi înşine şi pe cei din jur dacă insistăm să ne impunem voinţa. Când ne acceptăm adevărata neputinţă şi predăm toate acestea lui Dumnezeu, descoperim că lucrurile se aranjează de la sine. Chiar dacă oamenii nu fac alegerile pe care am vrea noi să le facă, putem lăsa şi accepta acest lucru. Ne putem aminti să îl rugăm pe Dumnezeu să preia totul, şi să ne dea seninătatea să-I acceptăm voia. Adevărata noastră siguranţă constă în acceptarea voinţei lui Dumnezeu peste voinţa proprie.

Dau drumul tuturor gândurilor şi comportamentelor de controlare, şi Dumnezeu va avea grijă de mine.
Alegerea fericirii

În mod ironic, cu cât încercăm mai mult să îi controlăm pe alţii, cu atât suntem noi mai controlaţi de ei. Sentimentele noastre devin reacţii, în loc să reflecte alegeri autentice. Fericirea pentru noi se transformă astfel în clipe trecătoare de confort, care depind de dispoziţia şi comportamentele altora.
Fericirea este o alegere. Putem alege să lăsăm deoparte încercările de a controla oamenii, relaţiile, situaţiile, şi prin urmare să ne eliberăm de sub influenţa acestora. Putem alege să dăm drumul mâniei şi resentimentelor când alţii nu fac cum vrem noi. Putem alege să ne trăim viaţa, şi să lucrăm la propria creştere spirituală.
Fericirea nu înseamnă obligarea altora să ne facă pe plac. Ea se naşte din alegerea liniştită de a accepta lucrurile asupra cărora nu avem putere, şi de a ne concentra pe cele pe care le putem schimba - în noi înşine.

Aleg fericirea prin a acţiona în numele meu, nu prin a răspunde la comportamentul altora.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu și atat!

Mesaj de tudor »

Touchè : aici în opinia ta la postarea lui Lupică:
"...Consider ca, in cazul nostru, al alcoolicilor activi, furia ucide ușor, dar sigur, sufletul și atunci când e reprimată, cum e și cazul meu, refulează pe unde poate, respectiv în vorbe sau acțiuni fizice. Agresiva, fizic, nu pot fi, dar putina smerenie în comportament și vorbe mi-ar fi de mare ajutor..."
Iată ce au scris din experiența lor Alcoolicii Anonimi în cartea 12 Pasi și 12 Tradiții :
"...Credeam că beam din cauza "situaţiilor;" cînd am încercat să îndreptăm acele situaţii şi am constatat că nu reuşeam s-o facem într-un mod care să ne satisfacă, băutul ne-a scăpat de sub control şi am devenit alcoolici. Nu ne-a trecut niciodată prin cap că era nevoie să ne schimbam pe noi-înşine, ca să facem faţă situaţiilor de orice natură.
Dar, în AA, am învăţat, încet-încet, că trebuia făcut ceva cu resentimentele, cu dorinţa de răzbunare, cu auto-compătimirea şi cu orgoliul nejustificat. Trebuia să înţelegem că, ori de cîte ori ne "dădeam mari," ne făceam duşmani. Trebuia să înţelegem că, atunci cînd găzduiam sentimente de ranchiună şi setea de răzbunare pentru fiecare înfrîngere, ne loveam pe noi-înşine cu biciul mîniei, cu care intenţionam să-i lovim pe alţii. Am învăţat că, dacă sîntem cu adevărat într-o criză de exasperare, este nevoie-în primul rînd-să potolim exasperarea, indiferent de cine sau ce ne-ar fi produs-o.
Uneori, a fost necesar timp îndelungat pînă să înţelegem cum am ajuns victime ale emoţiilor excesive. Le puteam zări imediat la alţii, dar foarte încet în noi-înşine. Mai înainte de toate, trebuia să admitem că aveam multe dintre aceste defecte, chiar dacă astfel de dezvăluiri se dovedeau dureroase şi umilitoare. Cît despre rolul jucat de alţii, trebuia să eliminăm, din vocabular şi din gîndire, cuvinte de acuzare. Am avut nevoie de foarte multă bunăvoinţă, ca măcar să demarăm. Dar, odată depăşite primele două-trei obstacole din această cursă, restul traseului a început să arate mai lin. Căci începeam să avem o vedere de perspectivă asupra persoanei noastre-cu alte cuvinte: am început să cîştigăm o doză de smerenie."
Apreciez foarte mult autoanaliza ta.
Mie mi-a fost foartegreu să îmi recunosc lungul nasului și defectele de caracter și fără o intrare intr-o "zonă de modestie este sansa mea de recuperare din alcolism.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu și atat!

Mesaj de tudor »

Puțină credința "într-o Putere Superioară așa cum și-o inchipuie fiecare dintre noi " nu strica
Primi 3 Pasi simplificări sună așa:
Eu nu pot!
EL poate !
ÎL las pe EL !
Pași ca enunt "personal "
1.Am admis că sunt neputincios în fața alcoolului so că viața mea este scapat de sub control dacă beau.
2. Am admis că o Putere Superioară mie însumi să îmi redea sănătatea mintală. Sa ma scape de obsesia pentru alcool dar și de gândurile negative, scenariile din mintea mea.
Pasul 3 .Mi-am lăsat voința și viața în mâinile unui Dumnezeu așa cum mi-l inchipui eu.
Voința mea este 0 în ceea ce privește alcolul.Am încetat să mă lupt cu toti si cu toate.




Imagine
Ultima oară modificat 14 Iul 2020, 12:56 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu și atat!

Mesaj de tudor »

Bună, din nou, Speranța!
Eu nu postez aceste texte ca un robot. Ci m- am străduit să le intelegsi să aplic sugestiile în abstinența mea.
Din cartea Pașii Transformării:


În cuvinte foarte simple, iată câteva concepte:

Religia şi spiritualitatea sunt două concepte aliate cu o orientare diferită:

Religia se preocupă de cine este Dumnezeu.
Spiritualitatea se preocupă de ceea ce face Dumnezeu.

Religia are de-a face cu relaţia lui Dumnezeu cu umanitatea.
Spiritualitatea are de-a face cu relaţia unei persoane cu Dumnezeu.

Religia se ocupă de relaţia lui Dumnezeu cu universul.
Spiritualitatea se ocupă de modul în care o persoană îşi vede locul în univers.

Înainte ca această discuţie să devină prea teoretică, ar fi bine să analizăm aceste concepte în viaţa de zi cu zi:
Atunci când un alcoolic se îndreaptă spre Dumnezeu, se întâlneşte cu un vechi adversar. Rugăciunile alcoolicului, spuse mult tip în singurătatea lui disperată, nu au primit răspuns, cel puţin într-o formă pe care el e pregătit să o accepte. Resentimentele pe care le are faţă de Dumnezeu, şi cei mai mulţi dintre alcoolici le au, fac foarte anevoioasă întâlnirea cu Dumnezeu, chiar dacă nu mai sunt în aburii alcoolici. Orice idee ar avea despre Dumnezeu din copilărie, rezultate din educaţia lui, din adolescenţă, toate trebuie reordonate, din moment ce totul la alcoolic a devenit parte din boala lui.
Dependenţa în general, şi alcoolismul în particular, prezintă o ruptură fundamentală între noţiunea de sine şi cea de Dumnezeu, sau chiar în ideea că ar fi o conexiune între sine şi restul universului. Orice conştientizare vagă a apartenenţei faţă de univers, a fost pierdută de alcoolic. El se simte total izolat şi nu percepe ideea de „ cauzǎ şi efect” care pare sǎ facă parte din perspectiva fiecărui om asupra lumii. Indiferent de ceea ce face, viaţa alcoolicului pare sǎ meargă din rău în mai rău. El se străduieşte, dar totul se înrăutăţeşte. Nu se străduieşte şi lucrurile se înrăutăţesc. Uneori descoperă, cǎ dacǎ luptǎ tot mai mult, viaţa lui va fi din ce în ce mai rea.
Pentru a se face bine, toatǎ gândirea lui, inclusiv cea despre Dumnezeu, trebuie schimbată şi reclǎditǎ din ruine.
Acţiunea de îndepărtare a tot ceea ce „gândeşte” cǎ ştie nu poate fi fǎcutǎ într-o manierǎ foarte directǎ . E imposibil sǎ îi luǎm creierul, sǎ îl spǎlǎm şi sǎ îl punem înapoi. Chiar şi aceastǎ posibilitate este departe, pentru că alcoolicul va lupta împotriva ei la orice nivel. În realitatea vieţii lui de alcoolic, nu existǎ nimic stabil, nimic benign, nimic care sǎ îi ofere confort; lumea lui e una în care a sta în durere necesită un control de fier asupra fiecărui aspect al vieţii lui. De aceea nu poţi sǎ spui unui om care ţine de realitatea lui cu o îndârjire de fier, cǎ trebuie sǎ se lase pur şi simplu de băut. Pentru el aceastǎ acţiune pare sinucidere curatǎ. Ai putea la fel de bine sǎ îi spui sǎ nu mai respire.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu și atat!

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:...nu prea rezonez cu multe conjuncturi,

👍OK
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Eu și atat!

Mesaj de Nalina »

Buna Speranta, buna tuturor:)

Sunt bine, multumesc, suntem bine.

Da, intru in functie de cum imi permite timpul :)

Ma ajuta in primul rand pe mine multe din postarile voastre; mai ales, in ultima perioada, de cand sunt si codependente active.

Eu o vad ca pe o lupta continua, desi fara inversunarea caracteristica unei lupte reale. E atat a mea cu trairile si gandurile mele cat si a celui de langa mine cu ale lui si cu alcoolul.

A baut in urma cu cateva saptamani, amagindu-se că nu bea mult, că bea usor usor, că bea vin indoit cu muuulta apa:), că are control, că ... multe că-uri din sfera asta. Autoamagire la cel mai inalt nivel. Si-a facut damblaua, cand a incetat bautul a trecut prin deja clasicul si din ce in ce mai uratul sevraj, cam 3 zile.
Am adus in discutie posibilitatea internarii, undeva la aer curat; pt o perioada. N-a zis nici da nici nu si mi-am vazut de treaba.
Ca sa-l citez...,, mi-e si rusine sa zic - nu mai beau niciodata; nici eu nu ma mai cred, tu nici atat. Dar asta intentionez".

Viata merge inainte, cu sau fara episoadele lui de baut. Sunt rare ce-i drept dar bautul nu mai e la fel si sevrajul e din ce in ce mai greu de trecut. Observa si el asta. Ca nici macar dresul de dimineata nu mai e ce era acum cativa ani. Berea aia care il dregea dimineata si ii dadea o stare ceva mai buna, la inceput, si ajutor sa treaca starea de rau, cat de cat lin, acum e cea care ii da palpitatii, tensiune mare si atacuri de panica groaznice.

DAR, eu imi vad de ale mele si sper si cred ca va decide la un moment dat sa spuna stop definitiv. Daca nu... vom vedea. Sanatosi sa fim.

Eu de foarte multe ori imi iau putere si resurse din forum. Intrand aici ma ajuta sa nu uit faptul ca si perioadele foarte bune se pot sfarsi prost daca nu lucrez cu mine si cu emotiile mele.

Adresa mea de mail e [...]. Foloseste-o cu incredere daca ai vreodata nevoie.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu și atat!

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:Poate pare ușor aberand ce spun, dar după ultima mea postare am incercat să mă motivez, să-mi schimb starea și am zis sa dau pe tv, să vad un film, orice să mă scoată din starea asta. S-a deschis pe Credo Tv, unde mă uit și acum. Habar nu aveam de existenta acestui post, dar cine e la pământ și are canalul asta sa de-a un ochi.
Buna seara mai spre noapte buna !
Nimic nu este intamplator de ai ajuns la CREDO .
https://www.crestinortodox.ro/editorial ... 44350.html
Iti doresc o noapte cu somn linistit cu somn fara vise.Lasa-i lui Dumnezeu peste noapte ,roaga-L sa te ajute la ele .Si maine vei vedea incotro ai sa o apuci .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Eu și atat!

Mesaj de Nalina »

Usersters123 scrie:Indiferența "detașabilă" de a scrie atât de relaxat, mă trimite cu gândul la neîmplinirile mele. In cazul meu, nepăsarea asta, cum o vad eu, in realitate fiind, de fapt, lipsa de asumare a vinei și greșelilor de orice fel în relație, desfac dopul sticlei de vin.
Daca am inteles bine...
Indiferenta asta in cazul meu se traduce prin "nu poti duce un cal la apa daca el nu vrea". Si atunci, las "calul" unde vrea sa stea si eu imi fac de lucru. Poate nu moare de sete pana la urma.

Este mecanismul meu de aparare. Sub el nu mai e putred pentru ca am inceput sa fac curat. Detasarea mea de acum nu e ca sa dau bine. Am avut si perioade in care asa era. Eh.. nu-mi pasa da' de fapt eu plangeam in pumni.
Încuiat