021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

De unde sa incep

Aici puteti povesti experientele personale.
iulius2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 03 Apr 2019, 17:04
Zile de abstinență: 25,07,2020
Localitate: Bucuresti

De unde sa incep

Mesaj de iulius2019 »

Salutare. As dori niste sfaturi legate de cum as putea renunta la bautura. Am si perioade de pauza cand nu consum deloc, dar la mine se petrece urmatoprul fenomen... cand ma apuc nu mai stiu sa ma opresc.... uneori cand ma scol o iau iar cu bautura si tigari si ma fac iar `avion`. Nu cred ca mai e nevoie sa mentionez ca in culme betiti ma apuc de dat telefone , mesaje etc... vorbesc aiurea jignesc... prieteni , membri ai familiei, etc...
Ma trezesc din bautura si nu-mi vine sa cred ca iar am `comis-o` grav. Imi propun sa nu mai beau dar la fel reusesc doar cateva zile. Apoi ma pacalesc gen ca doar o bere si gata, sa mearga cu mancarea. Dar dupa cateva zile in care am decat o bere.... fac cum fac si o troznesc.... adica o beau si pe a doua... si din doua se fac noua si o tin tot asa. Familia imi tot spune sa merg la psiholog ceva. Dar mai e si aspectul financiar ca nu e tocmai ieftin un psiholog si accesibil oricui.
Sunt multe informatii pe acest forum ceea ce ma face sa fiu oarecum confu si am decis sa deschit acest subiect si sa descriu in mare situatia mea in speranta unor sfaturi care ma vor ajuta.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: De unde sa incep

Mesaj de Danutza »

Hey, iulius, imi.amintesc si eu ca ramasesem falita, fara mancare, fara casa. Ei am avut sprijin in matusa mea si am stat le ea, pana la primul job, unde am tras pe rupte sa recuperez pagube. Nu mi-a mai ars de aclool dupa ce dat de site si am vazut ca nu sunt singura! Succes! Hai ca se poate, azi nu beau!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: De unde sa incep

Mesaj de Airam »

Iulius, daca iti doresti sa nu mai bei, e foarte important sa cauti sa faci ceva cu timpul care-l alocai alcoolului. Cauta-ti de lucru, momente de relaxare doar pentru tine, vezi tu...sunt multe de pus in locul alcoolului. Nu e usor, dar daca-ti doresti, o sa reusesti. Mananca atunci cand iti vine sa bei, bea sucuri, ceaiuri.
Numai bine iti doresc, Maria!
iulius2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 03 Apr 2019, 17:04
Zile de abstinență: 25,07,2020
Localitate: Bucuresti

Re: De unde sa incep

Mesaj de iulius2019 »

Multumesc pt raspunsuri. M-a ajutat sa citesc pe aici povestile altora. M-a ajutat sa-mi dau seama ca si eu am o problema si una grava. Incep sa imi schimb modul de gandire despre alcool. Caci eu mereu ii gaseam scuze alcoolului. Acum incerc sa-mi demontez modul ala de gandire, de auto-pacalire. E ceva nou, ca eu tentative de a renunta am avut multe, dar dupa o scurta perioada de pauza ma "imbarligam" singur ca ar merge o bere cu mancarea, una si atat. Faceam asta cu succes de cateva ori si apoi nemaiavand teama primei beri, invariabil venea ziua cand o beam pe a doua a treia...dupa care le pierdeam numarul. Nu stiu la altii dar pe mine ma tranforma grav, am un comportament foarte nasol la betie.
Am ineteles din ce am citit pe aici ca varianta cu bautul controlat trebuie scoasa din cap si deci abstinenta totala ramane singura solutie pentru cei ca noi care au o sensibilitate la alcool. Asadar incerc sa-mi bag in cap ca bautura pt mine este otrava si ca nu am nevoie de nicun strop. Un pahar mai mult m-ar amagi si 100 nu mi-ar ajunge (cum am vazut ca se spune pe aici).
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: De unde sa incep

Mesaj de Rely »

Buna, eu sunt noua dar am aceiași problema ca tine . Alcoolul ma transforma in alt om, unul rau. Nu mai stiu cum sunt eu de fapt. Si mai rau este ca sunt mama, iar copilul suferă. Azi mi am zis gata fără. Degeaba ma păcălesc ca un pahar ca ma opresc după 10 si dimineata caut o bere sa mi revin. Ascund alcool imi da o senzatie de liniște și amorțeala a doua zi imi este rau.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: De unde sa incep

Mesaj de Rely »

Poate o sa reusim si noi, eu am tentatia ca soțul bea in weekend asa m am obisnuit si eu doar ca la mine a degenerat. O sa ma rog sa reușim!!!!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: De unde sa incep

Mesaj de Airam »

Reusiti daca doriti cu adevarat
iulius2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 03 Apr 2019, 17:04
Zile de abstinență: 25,07,2020
Localitate: Bucuresti

Re: De unde sa incep

Mesaj de iulius2019 »

Rely, eu dupa ce am lecturat pe aici si am gasit cazuri similare am inteles ca noi suntem o categorie anume si ca nu putem bea ca "oamenii normali". Din ce am citit singura solutie este abstinenta totala si sunt perfect de acord. Se pare ca aceasta licoare are efecte diferite asupra oamenilor, pe unii ii apuca somnul dupa doua pahare, altora le da stari euforice pe care vor sa le prelungeasca continuand sa bea. Eu am inteles acum ca am o "sensibilitate" si ca pt mine e otrava pura. Sa bea altii care stiu sa bea, care se pot controla. De mine clar nu e. :
Stiu ce zici, si pe mine ma transforma grav.
Iar cu berea de a doua zi sa scap de mahmureala ce sa zic... au fost dati cand am baut a doua zi toata ziua fara sa apuc sa dorm. Sau am apucat sa dorm si berea aia de a doua zi "anti-mahmureala" bauta pe stomacul gol m-a imbatat la loc si mi-a deschis iar apetitul si am tinut-o iar beat pana seara. Am avut si "sesiuni" din astea de mai mult de 3 zile, timp in care "zombie" fiind si transformat de la alcool aveam un comportament... incalificabil. Apoi urma mereu o perioda in care imi propuneam sa ma las speriat fiind eu de mine si de ce am putut sa fac, iar dupa un timp, incepeam iar cu cate o bere sau doua gandind ca acum gata controlez, si venea iar ziua Z cand o faceam iar lata. Simptome fizice eu nu am avut, dar se pare ca psihic, dorinta de "distractie" era destul de mare.
Se pare ca e timpul sa recunosc si eu ca am o problema si s-o dau incolo de "relaxare" sau "distractie". E o boala si trebuie controlata cu foarte mare atentie.
Acum incerc sa-mi bag in cap ca alcoolul pt mine e otrava. Incerc sa ma fac sa nu-l mai suport. Si da total, niciun strop. Un strop sau un pahar, ar fi o mare greseala.

La tine e nasol daca bea sotul in prezenta ta. Explica-i ca vrei sa renunti si poate te sprijina si te fereste de tentatii.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: De unde sa incep

Mesaj de Rely »

Așa este restul nu tb pedepsiti. Noi nu putem bea normal. Am avut anii trecuți si perioade lungi de cateva zile legate tot felul de minuni. Nu mai vreau poate pt cei din jurul meu este cam târzie decizia mea, dar pt mine nu este tarziu. V a fi greu drumul, Am citit mult si aici ca trebuie sa schimbi tot si modul de gândire și activitățile absolut tot. Voi studia si voi depune eforturi.👍
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: De unde sa incep

Mesaj de Rely »

Faza cu eschimosul este super si asa este! Oriunde noi găsim.licoarea asa ca tb sa ne abtinem
Scrie răspuns