021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Rely
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Ajutor

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 11:51

Sunt alcoolica si vreau sa nu mai fiu! Am probleme grave. Pot gasi ajutor aici?

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 13:00

Buna, draga mea, și bine ai venit printre noi. La fel ca și tine, alcoolica fiind, am "poposit" aici acum aproximativ un an. Conștientizam cam de 2 ani că am aceasta boala, dar mi-a fost mai greu să-mi găsesc curajul necesar de a face ceva. Nu sunt inca abstinenta, dar ce pot să-ți spun, cu sinceritate, este faptul că de când am intrat pe forum consumul meu s-a redus vizibil, atât ca frecvența, cât și ca volum. Practic cu ce m-a ajutat:? In primul rand că m-am simțit înțeleasă, nejudecata, compătimită in unele cazuri și, chiar, admirata in altele. In al doilea rând, am vorbit sincer și deschis despre problemele cu care mă confrunt și asta a mai alungat din negura care-mi pusese stăpânire pe suflet, m-am simțit mai ușurată. Nu in ultimul rand, citind atâtea "povesti de Oscar" cu happy-end, speranța mea a crescut vizibil că voi fi și eu bine la rândul meu. Te îmbrățișez cu drag, suntem multe în aceeași situație și nu ești singură aici și dacă doresti, când vei dori, poate ne vei povesti mai multe despre consumul tau. Te pup.

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 13:09

Multumesc! Azi m am trezit cu dorința de a nu mai bea, eu nu pot bea controlat. Dacă beau seara dimineață simt nevoia de alcool sa functionez! Arat groaznic eram asa atentă si ingrijita si obsedată de curățenie....acum nu mai sunt la fel.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 13:28

Niciun alcoolic nu poate bea controlat. Am trecut prin faza asta de multe ori, dar nu mergeam fericita la culcare. Acum mă lupt sa nu mai beau din nou, o mai gafez, dar mă ridic iar și o iau de la capăt. Cat despre aspect, mai toate am trecut prin asta. Dintr-o femeie care nu ieșea nici până în fața blocului nearanjata, in ultimii 2 ani doar mă spălăm pe față și atât. Foloseam machiaj doar când trebuia să ascund roșeața și "buhăiala" cauzata de consum. Urat termen, știu, dar altul mai potrivit nu am găsit. Vestea buna e, că toate astea se pot schimba, nu dintr-o dată, dar cu pași treptati și siguri poți redeveni ce ai fost sau chiar o versiunea îmbunătățită.

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 14:06

Nu mai am puterea sa lupt sa dețin controlul pentru ca alcoolul ma controlează. Sa discut si cu soțul sa nu mai bea nici el in fata mea o perioadă. Ma dezgustă cand ma privesc si sunt mama de băiat. Mereu ma roagă să nu beau.Mereu cedez ca imi este rau sau sunt tristă și cred ca alcoolul le rezolvă pe toate. Am facut terapie si fac dar nu vad rezultate. Mint si doctorul cu multa ușurință. Merg doar ca soțul m a rugat sa merg, din păcate......Mie frică sa nu mi pierd jobul. Am mai pierdut unul ca nu am mai vrut să merg ca sa beau o săptămână.

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 14:08

Iti multumesc ca imi scrii. Nu credeam ca mai exista femei cu această problemă, dar aici am aflat ca sunt. Nu mai vb cu nimeni din familie pt ca i am jignit beata fiind.Tot ce construiesc stric....

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 14:30

Nu m-am prezentat deloc....sunt femeie am 37 de ani luna viitoare. Am un băiat de 10 ani care suferă cand ma vede beata. Ieri am stat cu el acasa si am băut am început cu o bere si am terminat cu 7 si 200 vodcă. Seara soțul a ajuns si s a supărat are si de ce! Mai rau este ca nu sunt la prima de acest gen. Ma lupt de ceva timp si degeaba. Tot consum. Multe lucruri urâte mi s au intamplat din cauza alcoolului. Soțul meu bea in weekend zice ca el are controlul si eu nu. Asa este eu nu ma pot opri. Am devenit rea meschină, nepăsătoare, neîngrijită. Pe toti cei dragi mie i am îndepărtat. Merg la psiholog dar îl mint.Mie rusine de mine! Copilul cred ca ma va ura va creste cu traume. Vreau sa ma opresc!!!!!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 14:45

Am mai scris aici pe forum, că nu cred in diplomația și politețea alcoolicilor activi. Și eu am jignit, am mințit, m-am prefăcut și toată gama. Este o vorba: "Să te certi cu un om beat, e ca și cum ai jigni un om absent". M-am șocat de multe ori, rememorând ce am făcut pe fond de consum, dar, încă, știu că sunt altfel, pentru că niciodată nu as fi procedat la fel, trează fiind. Referitor la psihoterapie, cred că trebuie să îți schimbi psihoterapeutul, până găsești unul cu care sa rezonezi. Mai ales că ești și "forțată". Nu toți psihoterapeuții sunt și buni sau aplica metoda de psihoterapie corecta. In ultimii ani, cea mai lunga perioadă a mea de abținere a fost de 3 luni și asta datorită psihoterapiei. Am rezonat foarte bine până la un punct și m-am oprit, din motive pe care nu le pot detalia aici. Cea mai mare prostie pe care am făcut-o a fost că nu am căutat pe altcineva, eventual o femeie, cu care m-aș fi simțit mult mai confortabil. M-am crezut puternica, dar m-am înșelat. Acest lucru se va schimba cat de curând, pentru că intelectul meu de asta are nevoie, și nu o spun la modul vanitos. Nu sunt vreo entitate avizată să-ți spun cu siguranță că asta va funcționa, dar dacă tot o faci, fa-o cum trebuie. Metode sunt, poți încerca și AA, ideea e că fără deschidere, sinceritate, motivatie, determinare și voința nu vei reuși. Că nu te mai minți singura e primul pas, următorul ar fi sa fii sincer și cu cei din jur, inclusiv cu psihoterapeutul. Nimeni, dar nimeni în lumea asta nu te va putea ajuta, până nu va ști cu exactitate prin ce treci.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 14:52

Știu, poate pare paradoxal că dau sfaturi din postura unei alcoolice active. Sfaturile vin din suflet, din experiențele trăite și din gratitudinea pe care o am pentru perioadele in care nu consum.

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 15:02

Sunt foarte bune sfaturile intr adevarma mint mult, am schimbat psihoterapeuti 4 pana acum, ma lupt cam de 5 ani cu starea asta, Am avut si o depresie care m a făcut sa beau si mai mult. Tot citesc aici pe forum cum au reușit unii. As vrea si eu sa pot,sa reusesc sa ma privesc altfel si sa scap de faptul că tb sa ascund ca sunt alcoolica si sa ma prefac normală în preajma alcoolului.

Înapoi la “POVESTEA MEA”