021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Rely
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ajutor

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 15:03

Iar de AA nu stiu ce sa zic. Sunt prin Bucuresti, ai încercat?

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 15:15

Cum spuneam, sunt și alte metode. Multi au reușit cu AA, alții cu duhovnici, și cei mai fericiți prin propria voință. Trebuie doar sa vrei. Acum ceva timp i-am scris cuiva din comoditatea canapelei mele, băută fiind, că sunt disperata, că "alcoolul a pus stăpânire pe întreaga mea ființă" (mă regăsesc în vorbele tale de mai devreme). Răspunsul a venit repede și la obiect: "Bun și ce-ai făcut ,concret, în privința asta?" Atunci mi s-au aprins felinarele. Nu făceam decât să mă compătimesc și să mă plang. E nevoie de acțiuni, de multe acțiuni pentru a reuși! E greu, dar fa un dus cu apa rece, scutura-te puțin și macar încearcă. Poate nu vei reuși din prima,dar orice zi fără a consuma alcool e un câștig enorm pentru tine și pentru familia ta.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 15:22

Nu, nu am ajuns la AA, din motive foarte întemeiate, cel puțin pentru mine. Și nu, nu e o scuza, e o realitate. Intenționez să ajung, dar în momentul de fata nu sunt în orașul care trebuie. Când mă voi întoarce în București și sunt sigură că voi merge, îți dau un semn, poate mergem împreună. Din păcate eu sunt cu efectul de turma:), nici să merg să mănânc singura vreodată nu am fost. Oricum, pentru mai multe detalii, îi poți scrie lui Tudor. Îți poate oferi toate detaliile de care ai nevoie.

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 15:26

Ms mult! O sa vreau sa merg mor cand aud in urechi cuvintele soțului meu: As fi perfecta daca nu as bea! Azi imi este rau si .a rog sa nu pun gura ca sa mi "revin! Copilul se chinuie sa inteleaga de ce fac asta si stie ca este o boala de care vreau sa ma vindec.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 15:27

P.S. Suntem de aceeași vârstă, e păcat să ne irosim toată tinerețea.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 29 Iul 2020, 15:30

Ooo, nu ai idee de cate ori am auzit aceeași propoziție! Hai sa ne facem perfecte atunci. Te pup, am putina treabă. Continua să scrii, indiferent de orice, chiar daca vei bea sau nu. Crede-mă, îți va face bine!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Iul 2020, 15:33

Buna ziua Rely si bine ai venit pe Foru!
"Speranta" ti-a raspuns f bine si incurajator(FELICITERI Sperant🙂👍) la toate si dupa cum vezi daca noi am putut sa devenim abstinenti toata lumea poate cu conditia sa fii serioasa si dedicata a ceea ce trebuie sa faci.
Asta cu certurile si stricatul a tot ceea ce ai cladit, cred ca fiecare am avut momente in viata cind am facut exact la fel iar cu certurile nu mai spun pt ca mi-e rusine...Privind in urma mie nu-mi vine sa cred ce decizii proaste am luat uneori nu numai pt mine dar care au afectat si vietile celor din jurul meu...Invatam tot timpul, primul lucru invatat aici pe Forum a fost ca mai devreme sau mai tirziu alcoolul ma va distruge si ma va pune la pamint si am inteles ca drumurile noastre in viata trebuie sa merga PARALEL, eu cu drumul meu, el cu drumul lui...Aici te poti cura negresit daca vrei, incepind cu pastila zilnica de abstinenta catre este "AZI NU BEAU", numai astazi , pt ca miine, poimiine nu sti ce va fi dar propune-ti asta in fiecare dimineata si respecta-ti promisiunea in fiecare zi...🤔👍Propunindu-ti sa nu mai bei niciodata, va fi o mare greseala si vei claca asa am facut si eu muuult prea mult timp si recadeam dar o singura zi, cine nu poate o singura zi?Asta este cheia, sa reusesti sa-ti respecti promisiunea zilnica si in timp devine ca si respiratia, nici nu te mai gindesti..., este naturala respiratia, nu?
Pina atunci citeste la TUDOR, Asido, Ovidiu, Colea etc(nu la mine pt ca am scris prea mult dar mie mi-a facut bine cei 8 ani de abstinenta sa scriu zilnic la mine si ceilalti pe Forum).
Nimeni nu te judeca , nimeni nu-ti spune ceea ce trebuie sa faci, noi vb din experienele noastre si ceea ce ti se potriveste tie, "furi" si aplici si tu.
Succes si tine aproape!

PS Nu trebuie sa-ti propui sa te lasi de baut pt copil, familie, prieteni etc ci DOAR pt TINE si fiindu-ti tie bine la va fi bine tuturor celor din jurul tau.👍

Recomand cu caldura grup AA, daca ai in oras, iti va schimba TOTAL VIATA.🙂👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 15:40

Multumesc Joy cred ca sunt in Bucuresti grupuri. Nu m am gandit pana acum sa merg.Si eu simt nevoia să scriu aici sa citesc, dar nu stiu cum.cat de ex Tudor, sa vad ce a scris el?

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Iul 2020, 15:48

TUDOR este cel caruia eu ii datorez abstinenta mea in primul rind lui si apoi tuturor celor care scriu pe acest Forum.
Iti recomand cu caldura sa vb cu el si nu vei regreta toata viata ta ci ii vei fi mereu recunoscatoare asa cum ii sunt si-i voi fi si eu intotdeauna...Iti faci cel mai mare bine din viata pt ca degeaba este totul daca suntem "bolnavi"...🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 15:54

Nu stiu cum sa i scrii sau unde?

Înapoi la “POVESTEA MEA”