021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Ajutor

Mesaj de Rely »

Sunt alcoolica si vreau sa nu mai fiu! Am probleme grave. Pot gasi ajutor aici?
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Multumesc! Azi m am trezit cu dorința de a nu mai bea, eu nu pot bea controlat. Dacă beau seara dimineață simt nevoia de alcool sa functionez! Arat groaznic eram asa atentă si ingrijita si obsedată de curățenie....acum nu mai sunt la fel.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Nu mai am puterea sa lupt sa dețin controlul pentru ca alcoolul ma controlează. Sa discut si cu soțul sa nu mai bea nici el in fata mea o perioadă. Ma dezgustă cand ma privesc si sunt mama de băiat. Mereu ma roagă să nu beau.Mereu cedez ca imi este rau sau sunt tristă și cred ca alcoolul le rezolvă pe toate. Am facut terapie si fac dar nu vad rezultate. Mint si doctorul cu multa ușurință. Merg doar ca soțul m a rugat sa merg, din păcate......Mie frică sa nu mi pierd jobul. Am mai pierdut unul ca nu am mai vrut să merg ca sa beau o săptămână.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Iti multumesc ca imi scrii. Nu credeam ca mai exista femei cu această problemă, dar aici am aflat ca sunt. Nu mai vb cu nimeni din familie pt ca i am jignit beata fiind.Tot ce construiesc stric....
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Nu m-am prezentat deloc....sunt femeie am 37 de ani luna viitoare. Am un băiat de 10 ani care suferă cand ma vede beata. Ieri am stat cu el acasa si am băut am început cu o bere si am terminat cu 7 si 200 vodcă. Seara soțul a ajuns si s a supărat are si de ce! Mai rau este ca nu sunt la prima de acest gen. Ma lupt de ceva timp si degeaba. Tot consum. Multe lucruri urâte mi s au intamplat din cauza alcoolului. Soțul meu bea in weekend zice ca el are controlul si eu nu. Asa este eu nu ma pot opri. Am devenit rea meschină, nepăsătoare, neîngrijită. Pe toti cei dragi mie i am îndepărtat. Merg la psiholog dar îl mint.Mie rusine de mine! Copilul cred ca ma va ura va creste cu traume. Vreau sa ma opresc!!!!!
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Sunt foarte bune sfaturile intr adevarma mint mult, am schimbat psihoterapeuti 4 pana acum, ma lupt cam de 5 ani cu starea asta, Am avut si o depresie care m a făcut sa beau si mai mult. Tot citesc aici pe forum cum au reușit unii. As vrea si eu sa pot,sa reusesc sa ma privesc altfel si sa scap de faptul că tb sa ascund ca sunt alcoolica si sa ma prefac normală în preajma alcoolului.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Iar de AA nu stiu ce sa zic. Sunt prin Bucuresti, ai încercat?
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Ms mult! O sa vreau sa merg mor cand aud in urechi cuvintele soțului meu: As fi perfecta daca nu as bea! Azi imi este rau si .a rog sa nu pun gura ca sa mi "revin! Copilul se chinuie sa inteleaga de ce fac asta si stie ca este o boala de care vreau sa ma vindec.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Multumesc Vizitator123$5 cred ca sunt in Bucuresti grupuri. Nu m am gandit pana acum sa merg.Si eu simt nevoia să scriu aici sa citesc, dar nu stiu cum.cat de ex Tudor, sa vad ce a scris el?
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Nu stiu cum sa i scrii sau unde?
Scrie răspuns