021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Bănuiesc că se da pe reteta...melatonina?
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de Andreea S »

Pe sotul meu il ajuta ceaiul de valeriana, baut seara, inaintr de somn
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Buna Vizitator123$5, o sa iau si eu se la o farmacie melatonina...mai încerc o zi doua.Cred ca mai mult sunt remuscarile de vina.....in rest dormeam sau lipsa alcoolului ma ajuta sa dorm. Dar se rezolvă....
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Rely, Vizitator123$5 la Paște nu vreau sa beau dar miel mănânc!😃😘
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Ajutor

Mesaj de And_y »

Buna seara Rely si bine ai venit pe forum!
Am citit povestea ta, eu aveam 38 de ani cand m-am lasat de baut, fiind ajutat sa fiu internat intr-o clinica privata pentru tratamentul dependentelor unde pe langa terapia de grup am facut si terapie individuala cu o doamna psiholog.
Eu pot sa spun ca am fost pe aceeasi lungime de unda mai ales ca a fost prima experienta cu un psiholog. Conteaza cum te abordeaza si cat de deschis esti fata de el.
Referitor la consumul de alcool sa stii ca situatia o sa se agraveze, daca acum mai ai control cat de cat, in viitor ,,o sa scapi haturile ''. Mie mi au trebuit vreo 10 ani (de cand am realizat ca nu beau ca oamenii normali) pana sa ma las de baut. Nu cred ca ma lasam nici atunci daca nu exista un om exceptional care sa-mi spuna:,, Eu vreau sa te ajut dar trebuie sa vrei si tu!". Am acceptat si bine am facut.
Nu sunt toate bune si frumoase in viata mea dar e clar ca se merita viata fara alcool.
Nimic nu e intamplator.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

And_y mersi de sfaturi. Da poate mai ajutat si psihoterapeuti ca am scapat de anxietate, depresie...aproape, panica multa panica nu declanșată de alcool. Eu am 4-5 ani iar tb mi s a parut ca 6 luni s a ameliorat chiar si in carantină dar a revenit. Asa ca m am decis să încerc fără psihoterapeuti, m au învățat si ei multe de la fiecare am avut ce . Poate nu mi doream abstinenta ma păcăleam ca pot controla..Acum simt ca vreau simt cu adevărat si pot citi si pune in aplicare si ce am invatat. Acum stiu ca normal nu pot consuma da se mira toata lumea ca puteam ba chiar aveam cand nu aveam chef sau imi ajungeau 2 pahare de vin. Dar acum nu pot stiu asta. Asa ca încerc si sunt hotărâtă să fiu perseverenta
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Ps: Vizitator123$5 glumeam ca m-ai botezat Nely...oricum tin la gluma si in plus prima urmeaza ziua mea . Dacă ani la rândul era super ma culcam trează in ultimi doi ani beam cam3-5 zile la rând.Anul asta rup obiceiul...😘
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Buna seara, Vizitator123$5, Speranta si toti cei de aici. Foarte bine sunt😁! Am muncit si alergat toata ziua. Ma simt frf bine a fost o sâmbătă lunga dar minunata mai ales ca nu am fost maihmura! De obicei eram si nu puteam sa fac tot ce mi propunea azi am putut si fara nervi chiar. Si mai sadică l am lăsat pe soțul meu sa si pună berea la rece. Nu ma tentează nu mă deranjează. Eu am pepene si limonada. M am bucurat mult de cățelușa am fost la veterinar si la cafea la terasă. Eu abia ma obișnuisem cu faptul că nu mai fumez mai ales la cafea acum vad bere pe la mese dar nu am suferit.
Ultima oară modificat 01 Aug 2020, 21:36 de către Rely, modificat 1 dată în total.
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Multumesc Vizitator123$5 pt piesa! Nu am mai avut timp sa intru ma tin ocupată si da este super sa te simti bine fără să bei, dar mielul tot îl dai! 😁Deși imi place si Nely.....😘
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Ajutor

Mesaj de Rely »

Nu prea am nimic profund de scris dar un singur lucru pot spune ca nu mai număr zilele. De azi le las traiesc prezentul ziua tot ce se petrece. Sunt atentă, vigilenta chiar sa nu alunec! O seara minunată.!
Scrie răspuns