021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor

Mesajde Airam » 30 Iul 2020, 13:38

Sa vezi ca o sa-ti revina starea de bine, o sa poti fi vesela si fara sa consumi alcool. Nu merge un singur pahar, noi stim asta. Trebuie, cand o sa fii pregatita, sa iti impui sa nu bei. Incearca in fiecare dimineata cu...azi nu beau!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 30 Iul 2020, 13:41

Pt mine a fost ca o eliberare din Iadul in care am orbecait atitia ani in bezna.Am trecut prin tot ceea ce este omenesc, dureri de nesuportat, decese ale celor dragi, nunti, botezuri etc si nimic nu m-a clatinat in noul drum ales intelegind extrem de bine ca sunt "bolnava" si nu am voie sa ating acest lichid ca si bolnavii de diabet care trebuie sa tina un regim .
Totul a depins numai si numai de mine, bineinteles cu ajutorul prietenilor de pe Forum incepind cu TUDOR.

Poti citi ce au scris acele persoane care nu mai scriu si sa stii ca fiecare este abstinent in zilele de astazi, ma refer la cei dedicati Forumului care scriau aici mereu.👍Multi care au venit putin si au plecat nu-mi dau cu parerea pt ca nu stiu despre ei.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 30 Iul 2020, 14:18

Ok. Ms

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Iul 2020, 18:10

Scrii Speranta ca viata nu este asa cum ti-ai fi propus tu sa fie, hellooo, ai o viata de trait de acum inainte, imbatrinim prea repede si devenim intelepti tirziu, uneori niciodata, cu bune cu rele viata este minunata si trebuie sa curgem prin viata natural ca apa unui piriu de munte involburat ,peste stinci...!
Eu cu psihologii nu prea le am pt ca am vazut-o pe mama mea ce viata grea a avut si multi copii si ne-a crescut extrem de frumos, exemplul pe care l-am vazut eu in in casa este de neuitat cu toate ca nu eram avuti.Mama mea a fost o Sfinta si s-a dedicat toata viata ei noua, nici nu stiu cum am iesit eu asa...🤔😂.In fine, mama nu a fost la psiholog iar eu cred ca numai eu ma pot ajuta si mult m-au ajutat prietenii de pe Forum si voi toti!👍
Eu am scris mereu aici ca pt mine depresia este o stare care se poate depasi cu o gindure si fapte pozitive.Asta nu inseamna ca judec pe cei care au nevoie de un psiholog si ii ajuta, fiecare stie doar pentru el.👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 30 Iul 2020, 18:32

Joy, draga mea, daca ai umbla puțin prin mintea mea și ai vedea unde credeam eu că voi ajunge până la anii mei, ai compatimi-o pe Madonna😅😂😌. Glumesc, evident, sau nu chiar :))). Cat despre metode, am mai spus, fiecare cu ce rezonează. Poate voi avea surpriza sa ajung la AA și voi găsi salvarea, cine știe. In lupta asta, accept orice arma. Cat despre viitor, o fi de la sport, dar auzind, mai devreme, o melodie in timp ce făceam banda, am închis ochii și am început să visez la planuri frumoase pe termen scurt și lung. Aici chiar da surpriza! Eu nu mai visam frumos la viitor decât băută...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 30 Iul 2020, 18:34

https://youtu.be/ssq7OeWIkqQ și melodia cu pricina😚🙃

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 30 Iul 2020, 18:43

Super piesa, eu nu mai ascult muzica de mult. Parca sufletul meu frumos vesel si gălăgios s a inchis in ceva ermetic si.nu se poate misca parca a murit, stiu suna urat încerc să l resuccitez usor usor nu mai fac nimic muncă casa terapie, asta si inainte de COVID,si băut sticle in weekend si gătit plus călcat poate un grătar uneori stropit cu alcool mult seara tarziu si mahmureala de a doua zi.care tb dreasa...

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 30 Iul 2020, 18:46

Si am visat ca o sa ajung departe sau ceva imp pt mine dar m am blocat ani ca sa ne fie comod si sa lucreze linistit la orice ora si orice sărbătoare si cineva sa poata stea cu copilul si tot asa caut scuze.....poate mi a plăcut si m am complăcut.....filozofie nu gluma

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 30 Iul 2020, 19:03

Nu-i filosofie deloc, e realitate. Noi doua semanam mult că și trăiri. Și sufletul meu a fost mort, muzica insuportabila, imaginea în oglindă indezirabilă, socializarea de orice fel chinuitoare, dar se poate. Trebuie sa tragi de tine. Și eu trag, mi-e greu, foarte greu, dar tura asta nu voi renunța. E ca un ultim pariu cu mine. Cu mine, nu cu altcineva. Aici greșeam mult pentru că tot timpul voiam să demonstrez ceva altor persoane, nu mie. Fără validarea și aprecierea lor, eram un nimeni. Gata, asta s-a sfârșit! Sunt doar eu de acum, pentru mine fac tot și merit asta. Am inceput încet, dar cu pași siguri.

Rely
Boboc
Boboc

Mesajde Rely » 30 Iul 2020, 20:19

Of ma motivezi ce spui si cum spui, eu tot pt restul am facut nu pt mine.poate ma urc pe bicicleta maine jum de ora si scot si ganterele prăfuite sa incep un pic si mi am propus sa mi iau o bicicletă de ziua mea am pe unde sa merg nu stau in Buc ci lângă...Stii după ce am slăbit la 7 luni de la nastere arătam ca la 20 ani cand rămăsesem eram greșită apoi tot antrenor si dieta 6 luni apoi menținere si am iesit la o petrecere cineva cunoscut ia zis soțului ca arat super iar el: da ce eu sunt urat?😁 Așteptăm mereu sa mi spune ca arat ok ca am muncit mult plus ca si copil fără ajutoare dus la gradi cand m am intors la muncă

Înapoi la “POVESTEA MEA”