021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Tatal meu este navigator

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Irina27
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Tatal meu este navigator

Mesajde Irina27 » 04 Aug 2020, 10:30

Buna ziua!

Nu stiu cum am ajuns aici, probabil disperarea si dorinta de a scapa de viata.
Povestea mea este trista, tatal meu este navigator. Cand este in voiaj, nu prea consuma alcool, insa cand vine acasa recupereaza tot timpul “pierdut”. A consumat alcool de tanar, tatal lui fiind un alcoolic incurabil, s-a sinucis din cauza alcoolului.
Mama mea pe care o respect si careia ii multumesc pentru tot ce a facut pentru mine si pentru fratele, este o eroina. Toata viata a incercat sa ascunda aceasta partea tatalui, sa ne protejeze. Acum, la 25 ani incep sa constientizez tot ce a facut el, de cand eram mica si pana acum. Certuri, tipete, spart lucruri prin casa, sparg geamuri, aruncat cu televizor, laptop.
Recent a ramas fara permis de conducere pentru o luna, salvarea nostra era ca la volan nu urca baut si mereu ii cautam sa plecam pe undeva. Si-a facut stoc de alcool, dar asta nu-l impiedica sa mai procure. La ora 8 dimineata deja este beat.
Sunt ultimul an la facultate, am enorm de invatat si capul imi sta doar acasa (sunt maritata, am plecat de la el). Plang continuu, nu ma pot concentra pe invatat. Mi’eteama pentru mama mea, este tot cel mai de pret dat de la Dumnezeu. Fratele meu este plecat, ma sustine de la departare. Mi’e teama rau! Vreau sa mor, vreau sa scap de tot ce simtin momentul acesta.

Imi doresc sa scape de aceasta boala, insa nu se poate discuta cu el.

Vreau sa mor!
Ultima oară modificat 04 Aug 2020, 15:06 de către Irina27, modificat 1 dată în total.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Tatal meu este navigator

Mesajde Speranta16 » 04 Aug 2020, 10:36

Gresit, cel mai de pret dar dat de Dumnezeu este viața ta!!! După, asa cum spui, este cea a mamei tale. Moartea ta le va nenoroci pe amândouă! Si acum urmează o intrebare mai dura. Vrei sa mori doar din cauza problemelor pe care le are tatăl tău cu alcoolul? Intreaba-te sincer, meditează puțin...

Irina27
Boboc
Boboc

Mesajde Irina27 » 04 Aug 2020, 10:39

Nu mai stiu ultima noapte dormita normal, nu mai stiu ce inseamna sa zambesc.. traiesc cu frica, imi acapareaza tot corpul si nu sunt decat o leguma.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 04 Aug 2020, 10:43

Ai mers să încerci să discuți cu un psiholog? Nu-ti sugerez nimic, doar ca stările tale sunt simțite și de alte milioane de oameni din intreaga lume. Se numesc atacuri de panica, angoase, depresii și chestia buna e ca se pot trata.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 04 Aug 2020, 10:45

Probabil spui în gândul tău ca ce stie asta prin ce trec eu. Ei, bine, am fost și eu acolo. Stiu ce inseamna sa nu dormi nopțile, să ai frici nejustificate, am trăit tot ce simti și tu, dar sunt bine acum și poți fi și tu bine.

Irina27
Boboc
Boboc

Mesajde Irina27 » 04 Aug 2020, 10:48

Eu cred ca totul se va rezolva cand el nu va mai fi. Eu ma tratez la psiholog, insa mama mea? Ea trebuie sa treaca in continuare prin tot..

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 04 Aug 2020, 10:51

"Când el nu va mai fi", dacă asta iti doresti, se poate rezolva simplu, fara gânduri "tenebre". Mama ta poate divorța și puteti rupe orice legătură cu el. Dacă îmi spui că nu e asa usor, empatizez, dar totusi sunt enorm de multe femei care au facut-o și o fac. Aleg să trăiască o viață normală! Iti recomand sa citesti și aici povești de viață similare, ultima postarea fiind a Anei M. Alcool se intitulează, îl găsești puțin mai jos.

Irina27
Boboc
Boboc

Mesajde Irina27 » 04 Aug 2020, 11:06

Daca mama va divorta, ne va urmari si ne va omori pe amandoua. E dependent de mama mea!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 04 Aug 2020, 11:16

Off...Fiind o persoana mai directa, nu stiu cum sa-ti raspund mai delicat. Spui ca ati incercat orice metodă de a discuta cu el. Chiar și treaz fiind? Ai încercat sa-i spui cu toata sinceritatea ca nu mai poti trai asa și că moartea nu e străină de gândurile tale? Afirmi ca atunci cand pleaca pe mare (din cate stiu, perioada minima e de o luna) nu consuma. Din punctul meu de vedere e suficient cât sa-si limpezească puțin gândirea. Ati încercat să vorbiți fara menajamente la întoarcerea lui?

Irina27
Boboc
Boboc

Mesajde Irina27 » 04 Aug 2020, 11:23

Am anumite retineri, nu ii pot spune ca imi doresc sa mor..
Cand este treaz este cel mai bun tata, este muncitor, saritor. Cand se intoarce din voiaj, de pe drumbea o bere-2. Plus de asta, de teama sa nu iscam vreo noua cearta, preferam sa nu discutam cu el.El se bucura de concediu si pe noi ne distruge.

Înapoi la “POVESTEA MEA”