021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tatal meu este navigator

Aici puteti povesti experientele personale.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Eu locuiesc cu sotul meu acum, insa sun des acasa si ii vizitez des, mai ales cand e mama libera si stiu ca ar putea face scandal. Mi’as fi dorit sa’l ajut sa se faca bine, este un om foarte bun cand nu bea.

Multumesc mult!
Ultima oară modificat 04 Aug 2020, 16:10 de către Irina27, modificat de 2 ori în total.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Si socrul meu consuma mult alcool, insa sotul este un om foarte dur si daca a ridicat o data vocea, el se potoleste. Insa in cazul tatalui meu nu poate face asta pentru ca el spune ca e vorba de respect si atat timp cat nu ne agreseaza fizic direct, nu intervine. Pe noi nu ne’a lovit niciodata, insa a spart lucruri, a aruncat cu diferite obiecte.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Cel mai tare ma enerveaza ca eu stiu ca el poate sta fara alcool, insa NU vrea.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Multumesc mult, Vizitator123$5! 🤗
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Nalina »

Irina27 scrie:Buna ziua!

Mama mea pe care o respect si careia ii multumesc pentru tot ce a facut pentru mine si pentru fratele, este o eroina. Toata viata a incercat sa ascunda aceasta partea tatalui, sa ne protejeze

Buna si bun venit!
Mama ta este o victima. Este bolnava de ceea ce se cheama "codependenta" si tu la fel.
Spune bine Speranta ca cel mai de pret dar de la Dumnezeu e viata ta.
Iti recomand sa citesti cartile "Femei care iubesc prea mult " si "Labirintul codependentei". Si poate ii dai si mamei tale sa citeasca. Din ele veti intelege mai bine ce inseamna codependenta si de ce actionati in felul cum o faceti, in relatia cu el.

Tu nu esti responsabila pentru alegerile parintilor tai; nici pentru bautul lui nici pentru ca mama ta alege sa ramana langa el.
Ea trebuie sa ia decizia de a divorta sau sa aleaga alta cale de a se departa de el. Nu tu pentru ea. Nu e usor dar nu e imposibil. Puteti obtine in instanta un ordin de restrictie pentru a nu se apropia de voi (nu inseamna ca, obligatoriu el il va respecta, dar poate fi un prim pas ).


Tatal meu bea de cand ma stiu si nu accepta ideea ca ar fi alcoolic; toata copilaria am trait in scandalurile si betiile lui; am incercat in fel si chip sa stau de vorba cu el despre problema alcoolului, el nu si nu, ca doar bea si el cateva beri, ca de aia munceste. Am renuntat in a incerca sa schimb ceva la el. Am schimbat la mine. Am mers la terapie si am incercat prin ce am invatat eu sa o ajut pe mama, care nu vrea sa plece de langa el. Imi pare rau ca mama isi iroseste anii de viata ramasi langa el, dar nu pot decide eu pentru ea.

Incepe prin a lucra cu tine si cu reactiile tale fata de comportamentul lui. Daca discutati cu el si vezi ca n-ai cu cine, da-i pace si vezi-ti de viata. Tu esti prioritatea in viata ta, nu mama, nu tata, nu sotul, nu altii. Daca tu esti bine poti incerca sa ii ajuti si pe ceilalti. Daca tu nu esti bine nu faci decat sa iei asupra ta, peste problemele tale nerezolvate si problemele celor din jur. Si, cumva, asa ajungi in punctul in care iti doresti sa nu mai stii de viata.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Multumesc frumos de sfaturi, chiar voi citi ceea ce mi’ai recomandat.
Nici mama mea nu vrea sa divorteze. In acea perioada cat e plecat, lucrurile rele se uita si mereu o luam de la capat cu speranta ca va fi mai bine.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Nalina »

Asa cum pentru un alcoolic pare de neimaginat sa nu mai bea toata viata, asa pentru codependent, mai ales pentru sotii, femei, pare imposibil sa-si vada viata, in viitor, fara cel care le-a stat alaturi niste ani. E nevoie de curaj si hotarare pentru a lua o decizie. Si la fel ca la alcoolici: vezi de ziua de azi. Cu cat incerci sa te duci mai adanc in viitor, cu atat mai mari sunt frica si panica de o altfel de viata.
Mama mea zice "rau cu rau, da' mai rau fara rau". Din pacate e mentalitatea majoritatii mamelor codependente.

Multa putere pentru a lua cele mai bune decizii pentru tine! Si mamei tale la fel!
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Rely »

Am citit tot topicul. Nu sunt in masura sa dau sfaturi pot spune că si el își îneacă o durere o suferință, o depresie pe care nu o recunoaște. Il chinuie ceva iar alcoolul adoarme acel ceva si nu mai iese la suprafață si asa nu il mai înfrunta.Poate daca iese il face alt om poate vulnerabil, iar el nu vrea sa fie văzut asa de către copii, nevasta, familie.Pot fi regrete, a stat plecat de lângă familie, nu a făcut parte din toata viata de familie. A facut greseli pe care le regret dar nu le poate discuta asa ca bea sa nu simtă frustrarea frica durerea.
Scrie răspuns