021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Tatal meu este navigator

Aici puteti povesti experientele personale.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Buna ziua!

Nu stiu cum am ajuns aici, probabil disperarea si dorinta de a scapa de viata.
Povestea mea este trista, tatal meu este navigator. Cand este in voiaj, nu prea consuma alcool, insa cand vine acasa recupereaza tot timpul “pierdut”. A consumat alcool de tanar, tatal lui fiind un alcoolic incurabil, s-a sinucis din cauza alcoolului.
Mama mea pe care o respect si careia ii multumesc pentru tot ce a facut pentru mine si pentru fratele, este o eroina. Toata viata a incercat sa ascunda aceasta partea tatalui, sa ne protejeze. Acum, la 25 ani incep sa constientizez tot ce a facut el, de cand eram mica si pana acum. Certuri, tipete, spart lucruri prin casa, sparg geamuri, aruncat cu televizor, laptop.
Recent a ramas fara permis de conducere pentru o luna, salvarea nostra era ca la volan nu urca baut si mereu ii cautam sa plecam pe undeva. Si-a facut stoc de alcool, dar asta nu-l impiedica sa mai procure. La ora 8 dimineata deja este beat.
Sunt ultimul an la facultate, am enorm de invatat si capul imi sta doar acasa (sunt maritata, am plecat de la el). Plang continuu, nu ma pot concentra pe invatat. Mi’eteama pentru mama mea, este tot cel mai de pret dat de la Dumnezeu. Fratele meu este plecat, ma sustine de la departare. Mi’e teama rau! Vreau sa mor, vreau sa scap de tot ce simtin momentul acesta.

Imi doresc sa scape de aceasta boala, insa nu se poate discuta cu el.

Vreau sa mor!
Ultima oară modificat 04 Aug 2020, 16:06 de către Irina27, modificat 1 dată în total.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Nu mai stiu ultima noapte dormita normal, nu mai stiu ce inseamna sa zambesc.. traiesc cu frica, imi acapareaza tot corpul si nu sunt decat o leguma.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Eu cred ca totul se va rezolva cand el nu va mai fi. Eu ma tratez la psiholog, insa mama mea? Ea trebuie sa treaca in continuare prin tot..
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Daca mama va divorta, ne va urmari si ne va omori pe amandoua. E dependent de mama mea!
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Am anumite retineri, nu ii pot spune ca imi doresc sa mor..
Cand este treaz este cel mai bun tata, este muncitor, saritor. Cand se intoarce din voiaj, de pe drumbea o bere-2. Plus de asta, de teama sa nu iscam vreo noua cearta, preferam sa nu discutam cu el.El se bucura de concediu si pe noi ne distruge.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Acum locuiesc la 20 km de ei, insa nu ma pot rupe de ei. Gandul ca bea ma termina, chiar daca nu face “urat”. Aud pana aici sunetulde doza desfacuta.
Acum 2 zile i’am spus ca sunt suparata pe el ca eu am de invatat,am un examen care’mi decide viitorul si nu’mi permit sa pierd timpul cu toti musafirii lui care fac galagie, vorbesc tare. Si’a cerut scuze si s’a dus sa bea o bere...
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Multumesc mult pentru ca’ti rupi din timpul tau ca sa ma linistesti pe mine.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Am discutat, are multe persoane drept exemplu care sunt bolnave,au ciroza, acum sunt scandura.
Insa el a zis ca atunci cand stie ca nu trebuie sa conduca vrea bere, bere bere. Exact asa a spus. Mereu ii spunem ca bautura nu este buna, ca micsoreaza creierul, ca mai bine bea un suc. Dar nu, glumeste pe tema asta in timp ce desface o doza de bere..
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Nici nu se poate pune problema de un ajutor specializat pentru ca el nu considera ca are o problema.
Motivele lui de a fi un om nefericit nu le cunoastem, poate sunt strict profesionale. Are 2 copii buni, amandurora ne’a placut sa invatam si vreau sa cred ca amandoi am ajuns foarte bine. Am avut nunta, motive de fericire in familie. Mama mea e o super femeie.. Mi’as dori mult sa il inteleg. 😪 as dori sa’l salvez, insa daca n’am ajutorul lui, plec la razboi fara arme si fara scut. Ii placea sa bea si atat.
Mi’e frica sa fac un copil, imi esteteama sa’l aduc in curtea lui. Cand e beat, e foart dragastos cu nepotii lui, insa nu are control si mi se pare ca le pune viata in pericol.
Irina27
Boboc
Boboc
Mesaje: 15
Membru din: 04 Aug 2020, 11:19

Re: Tatal meu este navigator

Mesaj de Irina27 »

Voi incerca. Multumesc mult 🤗 sifelicitari pentru ca ai reusit sa renunti la scarba asta de alcool!
Scrie răspuns