021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor, am nevoie de sfaturi

Aici puteti povesti experientele personale.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Airam »

Of doamne cata suferinta. Tot timpul am zis ca sotiile alcolicilor sunt niste eroine. Trebuie sa te gandesti si la tine.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Danutza »

Aici e cat se poate de adevarat. Din prrspectiva alcoolicului.. Acum eu nu stiu cat am deranjat in jur.. Stateam singura.. Beam in nestire cand eram doar eu acasa, dadeam telefone... Ma intelegeam cu toata lumea ca eram pusa pe bancuri defel... Dar ce nu stiau altii era ca eu dimineata nu ma puteam trezi.. Nu mergeam la lucru.. Pierdeam.. Eu ma saturasem de mine ca seara sa le am intr-un fel.. Si dimineata toate cazute, sparte.. Nu ma puteam mobiliza pana nu beam o bere.. Si de fiecare data imi ziceam.. Na o beau pe asta si gata.. Atat cat sa pot sa mi le fac... Si iar de la capat... Daca nu mai aveam bani era ok.. Ca treceam si de mahmureala, sevraj, tot si imi vedeam de treaba... Cana apareau banii.. Incepeam usor m. O bere.. Doua... Pana ajungean iar la cateva sticle pe seara
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Vbc »

Alcoolismul difera, în funcție și de personalitatea fiecăruia, eu de ex am un prieten alcoolic, care indiferent de stare beat sau treaz , nu l poți scoate din calmul lui,nu deranjează pe nimeni, indiferent de situație nu reacționează agresiv, nu injura, chiar dc ii spune cineva ca are o prob grava cu alcoolul, nu reacționează impulsiv , ba chiar confirma...ca are, râzând.. dar nu și dorește schimbarea
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Danutza pentru curajul cu care scrii despre experienta traita, despre acest cumplit viciu vazut din perspectiva ta.
Am invatat aici ca sinceritatea vindeca, am invatat aici ca fiecare poveste de viata este scrisa cu sufletul. Cuvintele chiar daca dor, ele sunt eliberatoare, au darul acesta. Sunt cu adevarat nepretuite. Le citesc cu smerenie si multa, multa apreciere!
Va multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Am recitit ce am scris acum 2 ani. Ce credeti? Sunt in aceeasi situatie 🤦🙄. Anul trecut la mijlocul lunii decembrie i s-a umflat o masea de sus cu falca pana aproape de ochi cu mari dureri.Cum s-a speriat foarte tare a sunat dentistul pt programare, dar cum dentistul venea abia urmatoarea zi la cabinet i a zis sa mearga la farmacie sa ceara antibiotc pt ca i se va da fiind vizibila umflatura pana aprope de ochi.I s-a dat antibioticul si n-a baut alcool pana a 2 a zi la intalnirea cu dentistul. A fost la programare si i s-a zis ca daca trece de ochi si ajunge la tampla e posibil sa moara.Dupa ce a curatat maseaua si a pus tratament i-a prescris 10 zile de antibiotic. Din cauza durerilor si a spaimei de moarte timp de 2 saptamani a renuntat complet la alcool. Doar ceaiuri si apa, mancare prea putin din cauza durerilor. Asa a reusit sa slabeasca, aratant chiar foarte bine, si era cel mai minunat om de pe fata pamantului. N-am observat vreun soc de la abstinenta brusca, sevraj nici vorba. Doar usor apatic din cauza poblemei cu maseaua.Perioada asta sfanta de 2 saptamani a fost pentru mine cea mai frumoasa perioada de cand ne-am cuplat. Am crezut ca l-am prins pe Dumnezeu de picior (cum se zice popular in unele zone). Cele mai fericite 2 saptamani din toata relatia. I-am zis si lui asta zilnic, starea mea din ce in ce mai buna, eram mai zambitoare, mai solara. Totul țiplã, perfect in afara de umflatura ce "ameninta " sa urce spre tampla. I-am zis ca imi place omul ce a devenit , a demonstrat (chiar si fortat de ideea de moarte) ca se poate excelent de bine si fara alcool si ca asta poate fi punct de abstinenta totala. Zicea ca asa crede si el si ca o va lasa mai moale (clișeu). Numai ca venea Craciunul iar noi eram invitati 2 zile la rudele lui. Ajunsi acolo am stat cu geana pe el si a facut ce stia mai bine cu sora lui si cumnatul. Toate corabiile mi s-au scufundat si revenind acasa i-am reprosat toate frustrarile stranse la rudele lui unde am tacut si am stat mai mult cu soacra si cu nepoata in camera. Asa ca i-am dat ultimatum ca daca nu renunta definitiv vazand ca se poate , din ianuarie ma voi muta. A inceput sa bea mai putin pe fațã, insa pe ascuns suplimenta. Si uite asa a trecut timpul si a venit si aprilie moment in care eu m-am decis sa incep sa lucrez la problemele mele dentare. Dupa cateva vizite la clinici si medici diferiti am facut calcule si am ales varianta cea mai "ieftina" pt un credit (el zicand ca ma ajuta cu banii din cantari) eu nu am acceptat stiind ca nu se va tine de cuvant, ca are de platit alcool. Asa ca am facut un credit de 2400 euro pe 5 ani pentru 3 operatii foarte grele si diferite la maxilar fiind si foarte aproape de sinusuri plus 2 implanturi ca punte in mijloc fiind liber. Perioada de 2 saptamani de recuperare a fost ok cu mine desi bea la fel de mult. Doar ca mie nu mi mai pasa atunci de cat bea el, imi pasa de mine sa ma pot recupera si sa nu-mi ies din minti pt ca nu voi fi in stare de cearta si de plans nici atat. Evitam asta, pt ca aveam interzis sa-mi suflu nasul sau sa stau cu capul aplecat riscand sa se desprinda operatia. Din aprilie pana in prezent i-am mai dat cateva timatumuri. Ce nu e in regula cu mine? De ce nu plec odata si gata? In seara asta, ajungand acasa de la munca il gasesc facand ciorba si remarci legate de programul meu de lucru (neschimbat in 3 ani) . Ca plec mai dreveme de acasa cu 20 minute poate ca sa ma intalnesc cu unul ce ma conduce la munca si cand plec pre casa , m-ar conduce spre casa😑. Mi-am iesit din minti si i-am zis ca are o imaginatie bolnava daca chiar crede asa ceva, i-am explicat ca incerc sa ajung mai repede la munca ca pt ca am multa treaba. A inteles si nu prea, apoi l-am intrebat cat a baut, a zis ca 400 ml de tarie si cateva beri si ca nu a dormit de pranz, cum obisnuia. Adcia bea de rupea si dormea 3 ore pana sa ajung eu, ca sa fie chipurile treaz cand ajung. Azi nedormind stiind ca oricum va urma scandal am rabufnit iar si mi-am expus toate nemtumirile si frustrarile ca intr-un final sa-i zic ca e mai ok sa ma mut (stam cu chirie). El a zis ca s-a saturat sa-l stresez zilnic cu bautura si ca e de mii de ori mai greu sa se lase pt ca bea pe ascuns si ascunde sticle peste tot. S-a saturat si el de cicaleala mea si ar fi mai bine sa plec. Ca asa nu il ajut ci dimpotriva, daca daca n-ar mai fi constrans sa se ascunda cand bea ar fi mai ok . si cu sticla pe masa i-ar fi mai usor sa mai "taie din ele" asa din cauza mea el e forțat sa bea pe ascuns chipurile. Cand a fost pe fațã si i-am incurajat dependenta mi-a reprosat ca eu am fost de vina si ca n-ar fi trebuit sa il incurajez. Acum ca nu il mai incurajez si il amenint ca plec definitiv iar nu e bine. I-am zis ca am incercat toate variantele posibil iar el a baut la fel de mult de fiecare data. Chiar mi-a mentionat ca bea de mult timp fara sa aibe probleme de cuplu si fosta nu era asa seveta cu el, chiar ii zicea ca poate sa bea oricat, chiar panaoare ca ea nu e afectata. Femeie de aceeasi varsta cu el, dar natura jobului ei presupunea sa fie multe luni pe an plecata, el job la televiziune zilnic in direct...etc. I-am zis ca nu are cum sa compare 2 relatii atat de diferite, eu venind zilnic acasa la figura lui nervoasa, suspicioasa stand pe canapea iar ea vazand odata la cateva luni pe an comic cu o sticla de 200 ml dupa ce venise de la televiziune si urma o cantare in club. In fine...mi-a zis ca va dormi in sufragerie, eu m-am retras in dormitor. Maine va avea un eveniment in țarã, are ire bune de gandit. Iar eu timp berechet sa caut chirii si chiar sa fac pasul. Simt ca am avut parte de "incheiere" in seara asta. Se pare ca a inteles ca eu vreau pt mine altfel de viata, el la fel. Imi doresc doar sa pot duce la bun sfarsit gandul si chiar sa ma mut. Am scris mult, stiu .. dar m-am descarcat neavand cui impartasi aceste lucruri. Va multumesc pentru intelegere si pentru atentie. Daca mai sunt intalniti pentru codependenti as dori sa aflu. Imi doresc sa m vindec (daca se poate) pentru nu a alege acelasi tipar de barbat pe viitor si pentru a nu incepe o viitoare relatie cu "bagajul"strans in 12 ani de frustrari. Wow ce repede trece timpul...parca au fost 12 ore , nu 12 ani..nu stiu daca are sens ce zic. Va imbratisez pe toti si va urez noapte buna si linistita.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de primavara »

Buna Maria si sincer imi pare rau prin ceea ce treci!
In primul rand trebuie sa intelegi ca partenereul tau este bolnav de acesta boala cronica numita alcolism(care din fericire se poate trata dar nu esti tu in masura sa-l ajuti cu nimic daca el nu vrea).

Citind pe Forum povestile tuturor, posta cineva care a trait exact ceea ce traiesti tu(Raza de soare) situatii similare.A avut curajul si taria sa ia un pas inapoi si sa-si cladesca o viata reala intalnind ulterior si pe cineva pe masura valorii ei si eu nu-ti dau sfaturi ci idei...Suntem autorii sortii noastre si ar fi foarte trist sa traiesti peste timp cu amintiri si regrete...

Si nu uita, un alcoolic oricat de mult l-am iubi si dori a-l ajuta, nimic nu lucreaza daca nu doreste el in primul rand, unii band pana la sfarsit...Nu te poti baza pe el(ea) pt ca au personalitati duble si atunci cand beau sunt cu totul alte persoane de care te miri si nu trebuie sa te bazezi pe ei in ceea ce spun si fac in astfel de episoade care in timp devin tot mai dese.

Multa putere si intelepciune iti doresc!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 415
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de joystick »

Eu cred ca vre sa se lase dar nu suficient. Multi de aici suntem bolnaivi dar si din simplul motiv ca intram aici, dovedim ca vrem sa ne fie mai bine.

Daca il alsi, probabil ca va ajunge mai rau dar...la TINE cine se gandeste? Tu esti cea care vei lua cea mai buna decizie, asa cum EL este cel care poate sau nu sa ceara ajutorul. Eu asta am ajuns sa cred dupa cateva luni bune de abstinenta...si nu, nu beam...400 ml de tarie si bere...
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Voi cauta povestile lui Raza de soare, multumesc de sugestie. E foarte greu sa ma desprind. Tot are impresia ca am pe altcineva desi nu e asa. Iar a degenerat cearta, mi-a reprosat ca sunt rece se purta de parca nu s-a schimbat nimic, de parca e totul ok intre noi desi nu e. Vineri cand a ajuns acasa a ascuns in camara o sticla de 1 litru de tarie si de atunci si pana acum tot isi facea "de lucru" pe langa camara. Nu stiu cum puteti voi sa va abtineti dar eu nu sunt in stare.Am o problema cu el ca bea. Azi de nervi am scos sticla din camara si i-am pus o pe masa zincandu i sa nu se mai ascunda . El de aici probabil a inteles ca nu il voi mai cicali dar de fapt fierbeam de nervi. A inceput sa-mi zica ca sunt sigura care i-a mai ramas, ca e singur si sufera si doar eu il inteleg...etc..apoi a trecut ca sunt prea rece si ca sigur am pe altul. I-am repetat ca nu vreau sa ma mai cert ca nu imi face bine fizic, dar ma tot provoca asa ca i-am zis ca daca as fi avut as fi fost acolo in alta parte nu aici cu el. La care el "deci recunosti, nu"? Ce papuci sa recunosc...De miercuri de cand am avut discutia finala (crezand eu) m-am simtit foarte rau fizic, mi-a fost greu simtit ca am luat amandoi decizia de a pune punct. Parca existam degeaba si chiar ma gandeam ca poate ar fi mai rau daca m-as muta. Dar el se intoarce acasa de parca nu s-a intamplat nimic, continuand sa bea. Mi-a mai zis ca cu ce ma deranjeaza ca e un gentleman, ca tine la mine si vrea tot ce mai bun. I-am zis ca ma deranjeaza ca se schimba si ca nu si da seama. Totul e bine si ok pana ii zic de bautura.
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Asa cu 400 ml de tarie si cateva beri era pe fațã ce arata ca bea. Dar de fapt cred era un total de vreo 4 litri de bere si vreo 1.5 litri de tarie, zilnic. Chiar daca ascundea mare parte din cantitati i se vedea pe fațã, mai jos de ochi ca niste umflaturi asa si ochii tulburi. Nu vorbeste impleticit ca un om beat, merge normal, functioneaza normal. Se schimba doar gandirea, e mai suspicios, se repeta muuuuuult, toata lumeae impotriva lui, el e prea bun si e luat de prost. Daca nu ii raspund la avansuri inseamna ca am pe altcineva, daca ma retrag in dormitor ma ameninta ca se sinucide...si tot asa.. Si mie mi-e greu sa ma rup de relatia asta, si eu ma simt de parca imi vine sa mor...mi-e greu. Sa intru acum in jocul lui? Sa-i zic ca daca raman in relatia asta eu ma voi sinucide daca nu renunta la alcool? Pt el e convins ca nu are o problema si ca functioneaza chiar foarte bine si cu alcoolul. Mi-a zis ca, cat a fost plecat cu treaba adica de joi de la 07.00 dimineata pana vineri la 14.00 cand a ajuns a baut doar 1 bere mica....Deci nu e la el problema ci la mine ca as avea pe altul si daca il mai ignor mult el se sinucide...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de primavara »

Buna seara Maria si clar amandoi traiti intr-o relatie toxica!
Acum probabil ca iti iti este f greu sa faci ceva dar acesta viata a lui , cu parere de rau vad ca ti-o distruge si pe a ta...Ce viitor vezi sa aveti impreuna?Un alcoolic intotdeauna va gasi motive pt a bea in cazul tau ca nu-l intelegi pt ca el functioneaza f bine si cu alcool, ca este un gentleman si tu nu esti multumita, ca singura care-l intelege are pe altcineva, ca nu-ti pasa de el, ca-l cicalesti, ca x sau y s-a uitat urat la el, ca afara este soare sau nu-i soare, etc asadar intotdeauna va gasi un motiv dar ce vina ai tu sa nu traiesti la timp ceea ce nu se mai poate trai?Alcool incet sau mai repede il va distruge si fizic si-mi pare rau pt el dar daca nu vrea sa se ajute nimeni nu-l poate ajuta...
Scuze pt ca nu vreau sa-ti dau sfaturi dar din exterior se vede situatia clara nu subiectiv ca atunci cand esti implicat direct.

O seara cu liniste si pace-n suflet iti doresc si sa stii ca uneori sa ai mai putin inseamna mai mult si uneori in viata mai punem si punct si o luam de la capat...
Imagine
Scrie răspuns