021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor, am nevoie de sfaturi

Aici puteti povesti experientele personale.
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Primavara, cred ca asa se vede din afara, zilele asta tot incerca sa demonstreze ca bea doar 200 ml si bere la greu ( ce -i drept, berea e in loc de apa) 😅. Daca bea doar bere parca nu e atat de afectat fațã de tarie...🙄. Impresia mea e ca berea nu-l schimba deloc, doar taria. Asa vad eu din interior cum zici si tu. Eu tot vreau sa ma rup de viata asta de 2 ani si de fiecare data cedez 😔. Nici eu nu ma inteleg. Parca nu am forta necesara sa duc la bun sfarsit...
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Primavara, am citit povestea lui Raza de soare si aproape toate comentariile.A avut un parcurs greu si un final frumos. Am vazut ca la cateva luni de la "ruptura" s-a indragostit si urma sa petreasca o vacanta impreuna cu cel drag. Diferenta intre povestile noastre e ca ea dupa 3 ani de relatie a putut sa puna punct, iar eu dupa 12 ani ma chinui sa inchei (acum 2 ani abia mi-am facut curaj sa scriu aici, dupa ce am cautat atatea variante pt el). Parca cu cat trece timpul, cu atat e mai greu. Din fericire pt Raza de soare s-a mutat in orasul natal si a lasat totul in urma. Eu nu vreu sa plec din Bucuresti, toti prietenii ii am aici, in curand urmeaza o promovare la locul de munca. In zile ca cea de azi cand simt ca iar a exagerat, ma gandesc ce bine ar fi sa stau singura. ..😓
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

Ajung acasa si izbucneste iar cearta din partea mea, ca l-am simtit inca de la telefon ca a exagerat iar. Il gasesc dormind 🙄. Am vorbit la telefon cu o jumatate de ora inainte. In fine, el foarte calm si linistit dar beat, eu nu reusesc sa fiu calma si linistita in situatiile astea. Azi pe la pranz mi-a scris ca a avut un atac de panica si trece daca se sinucide 😐(inca de atunci m-am gandit ca e mort de beat si nu vreu sa ma mai duc acasa dupa munca stiind ce urmeaza).... I-am scris ca atacurile de panica nu te fac sa te sinucizi ci din contra (stiu cum e, eu trecand prin astea din cauza lui) .Rabufnesc din nou, imi dau seama ca vorbesc cu peretii, reactionez urat la jigniri si la eterna expresie 'ai pe altul'. I-am zis ca toata ziua nu facut nimic altceva in afara sa bea si sa se planga ca se sinucide. I-am mai zis ca mi-as fi dorit foaaaaarte mult sa am pe altul nemaifiind nevoita sa vin aici. M-a jingit mult, si eu am tipat la el ca m-am saturat sa stau cu un betiv si ca e cel mai bine sa plec, sa ma mut. In drumul meu spre dormitor ma tot provoca. Dupa jumatate de ora de liniste vine in dormitor cu fața de om exagerat de beat (umflaturile alea de sub ochi) si stand in usa imi zice spãsit parca abtinandu se sa nu planga ca din toate relatiile pe care le-a avut sunt singura care l-a facut sa se simta atat de prost, ca nu se astepta la asta din partea mea, ca eram ultima persoana la care s-ar fi gandit ca il face sa se simta atat de prost. L-am intrerupt intreband daca s-a gandit la cum ma simt eu in sintuatiile astea ( se uita intr-un punct fix din camera, nu la mine) si continua fara sa-mi raspunda la intrebare , zice doar ca se sinucide. I-am zis sa nu mi mai puna mie sinuciderea lui in carca ca nu sunt responsabila de asta si sa nu ma mai ameninte. Ca si cum as fi vorbit cu un perete , continua ca si cum ar recita o poezie, ca inainte sa se sinucida ma blesteama (ca daca el blesteama pe cineva se prinde). In timp ce inchidea usa dormitorului i-am zis ca din cauza lui ma simt asa. Nu a zis nimic. Oare mai devreme in timp ce ma jignea nu se gandea cum ma simt eu? Nu se gandea cum s-a ajuns in situatia asta? Nu cred...se poarta de parca el e victima si eu asupritorul, ca nu a facut nimic si eu il pedepsesc si daca e asa el se sinucide -dar inainte ma bleseama-. Cred ca l-am facut sa se simta foarte prost, am reactionat la faptul ca e beat iar eu nu mai suport asta. Nu e ceva nou. Or fi fost fostele zâne daca sunt singura care l face sa se simta ca ultimul om de pe pamant. Eu pana la el nu am avut relatii sigure si de durata ca sa am cu ce sa compar. Ce relatii sigure si de durata poti sa ai pana la 20 ani?🤦😑. Chiar si asa neavand cu cine sa compar, daca as fi ajuns la tipurile astea de cearta cu un om care nu bea (sau bea doar ocazional) m-as fi gandit ca sigur e o problema la mine daca il fac pe cel de langa mine sa se simta atat de rau. Numai ca el nu-si pune problema cum ma simt eu. Eu cum ma simt? Mai devereme cand imi strigam frustrarile nici o clipa nu l-am facut prost si idiot sau alte cuvinte din astea "frumoase". Ca i-am zis ca e nebun din cauza alcoolului si ca m-am saturat sa stau cu un betiv inseamna ca l-am jignit? Am spus adevarul, nu cred ca l-am jignit. Si tot pe mine ma face sa ma simt ca un tiran. Un tiran blestemat cu o sinucidere pe constinta. Il cred in stare, cand certurile cresc iar eu devin mai ferma si pe pozitia de a ma muta atunci o baga pe asta cu sinucisul. Da, mi-e frica de fiecare data ca o sa-l gasesc mort si a fost doar vina mea. De parca nu ma terorizeaza destul emotional, m-ar darama si mai mult sa gasesc un om mort din cauza mea. Am mai tot vazut si pe la stiri diverse. Stau cu frica asta la fiecare cearta serioasa. Desi de multe ori imi zic ca nu are cum sa o faca, tot e un mic gand care imi zice : " ia mergi in sufragerie si vezi ce face". In fine...😓😓😓....asta cu blestematul e ceva nou, nu mi-a mai zis asta. Si de ce m-ar blestema inainte sa se sinucida? Chiar arta de rea sunt si i-am facut viata un calvar in timp ce fostele au fost sfinte, asa tiran sunt? De ce s-au terminat acele relatii? Pe prima a lasat-o pentru a 2 a si pe a 2 a pentru mine. Dar eu sunt balaurul. Lasand alcoolul de o parte sunt sigura ca am si eu vina mea in relatie. Dar el fiind mereu beat si eu mereu lucida nu stiu cum arata o cearta intr-o relatie normala (fara dependente). Experimentez la munca certuri din diverse cu colegii, e diferita cearta cu un om lucid 😂. Nu imi face placere cearta de fel, cand se ajunge acolo inseamna ca m-am abtinut mult timp. A 2 a zis sunt scuze de ambele parti (munca multa, neintelegeri...etc). Acasa in schimb niciodata scuze de nicio parte si se reia de parca nu s-a intamplat nimic. Poate nu am dreptate, dar cred ca toate problemele noastre sunt din cauza ca e dependebt, chiar cred ca de aici se deschide cutia Pandorei. Stiu ca scriu mult...asa ma descarc de tot ce se intampla, ar fi fost bine sa merg la psihoterapeut, dar la 200 lei sedinta/ ora....de unde atatia bani? Ca as vorbi cred ca mai mult de 2 ore doar eu. Nu cred ca e de ajuns doar o sedinta, e necesara terapia pe termen lung...asa mai bine ma descarc aici. Pana chiar fac pasul si plec. Nu cred ca puten repara relatia pentru ca el nu cauta ajutor, cauta sa ma aibe si pe mine si sticla si sa fie armonie intre noi 3 (🕺🍾💃). Eu vad armonie doar intre noi 2...si uite asa cercul viicios. Imi dau seama ca fiecare vrea de fapt altceva. Am discutat despre asta miercurea trecuta, discutie fara cearta la inceput dar care imi oferise un fel de incheiere chiar ma gandeam uite ca se poate despartire de comun acord si fara scandal....nu e asa, el a uitat tot si a continuat. Ieri mi-a zis ca a baut doar 200 ml pana la 17.30 cand am baut eu. Avand o sticla de 200 ml pe masa nedesfacuta ( vezi e atat de cald incat nu mai intra taria, nici nu mai vreau) zice asta dupa ce termina 660 ml de bere dintr o sticla. Eee si de la "nu mai intra taria de la caldura si nu mai vreau sa beau" pana la sticla de 200 ml goala, trec 4 ore si inca 3 sticle de 660 ml de bere 😐🙄. Aseara am tacut pt ca voiam sa merg la somn fara certuri si pla s cu ochii rosii si umflati si a 2 a zi la munca sa fiu praf si neodihnita cu ochui ca un vampir. Stiu, e de râs ce scriu...dar efectiv de la plans am ochii rosi cel putin 2 zile indiferent ce si cate picaturi pun. Am avut zile asa de ma intreba toata lumea la munca ce am la ochi de parca in loc sa dorm am plans...minteam zicand divrese motive. Orice altceva (intoxicatie alimentara, atat de panica...etc)...
Maria⁸
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 24 Aug 2020, 20:20

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Maria⁸ »

La final de august se organizeaza teanbuildind la 3 ore de Bucuresti. Evit sa ii zic de asta si ca vreau sa merg. De ce evit? Pentru ca in 2019 cand m-am angajat aici s-a organizat in septembrie si nu m-am dus pt ca el e artist si stie el ce orgii se fac la petrecerile astea de firma 😑. Sincer nu stiu ce fel de orgii ar face oamenii deja satui sa se vada zilnic, poate sunt cazuri, poate o fi vazut el la toate evenimentele pe unde o fi fost, dar cum i-am zis si lui atunci mi-ar fi facut placere sa merg. Si ca daca merg nu inseamna sex cu unu si cu altu ci pt activitatile extra ca grup ca echipa. A fost foarte mandru ca nu m-am dus ( femeile serioase in relatii nu merg la teambuildunguri zice el). In 2019 cateva colege au fost cu copii lor 13 ani +, povesteau la munca cat de frumos a fost si ce rau le pare ca n-am mers si eu. Alte colege maritate, la fel...nu le-au interzis barbatii. Am vazut toate pozele...nicio orgie 😅😂. I-am zis si lui atunci ce si cat s-au distrat toti si am vazut si pozele si a fost foarte ok. El o tinea pe a lui. Au urmat 2 ani de pandemie deci 0 evenimente de firma. Acum vreau sa merg dar nu vreau sa ii zic stiind ce parere are. De fapt ma gandeam ca deja voi fi mutata inainte de teambilding. 🙈...si ca nu mai e nevoie sa ii zic ca as vrea sa merg anul asta...in perioada aia am si concediu 2 saptamani. In prima vine fratele lui in tara si prima saptamana merg ca fratii la munte si la mama lor in vizita si apoi fratele pleaca din tara (aici ma astept la un baut din ala foarte grav ). Si dupa ce pleaca fratele lui gen sa mergem noi 2 pe undeva concediu. Asta era planul cand am aflat ca vine in țara. De atunci si pan acum ne-am tot certat...cred ca in perioada aia de concediu mai bine ma mut. Am platit deja luna aata chirie aici unde sunt....desi as pleca de maine nu am cum financiar...doar de luna viitoare...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de lupica »

😐😐😐
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de primavara »

Buna dimineata Maria si rau imi pare prin ceea ce treci...Esti atat de controlata de prietenul tau ..., stii asta si esti viteaza in spatele lui ca apoi sa capitulezi in fata lui.Nu sunt sfaturi si nu cred ca este nimeni in masura sa ti le dea si sa stii ca in aceaiasi masura cum este el bolnav de alcoolism tot asa esti tu bolnava de "codependenta", asa se numeste "boala" celor care traiesc alaturi de alcolici si sunt afectati in felul lor de catre acestia si ceea ce fac.
Mai era aici pe Forum o distinsa doamna (Staval) al carei sot era alcoolic dar din fericire el si-a revenit si s-a curat dar ei erau de-o viata impreuna ceea ce nu este cazul tau.
Un prim pas in a-l intelege si a te intelege pe tine este sa mergi la un grup AA, acolo unde totul este anonim, cine esti tu, cine este el etc si sunt doar oameni cu aceleasi probleme cu a lui si a ta si singura lor trasatura comuna este dorinta de a se face bine.
Daca vrei si esti interesata iti pot da detalii si parerea mea este ca nu ai ce pierde.Incearca!
O zi frumoasa cu pace-n suflet iti doresc!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de admin »

Buna Maria. Imi pare rau pentru situatia prin care treci. Consumul abuziv de alcool nu da gelozie, nu da abuz psihologic, asa cum pare ca se intampla din ceea ce descrii. Alcoolul este doar ceva ce completeaza tabloul acesta nesanatos. Cred ca partenerul tau are nevoie de ajutor de specialitate, iar tu de un ajutor suportiv ca sa faci fata cu bine acestei perioade. Apeleaza la oameni in care ai incredere, stai de vorba cu ei despre ceea ce ti se intampla pentru ca te va ajuta.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor, am nevoie de sfaturi

Mesaj de Nalina »

Buna,
Iti recomand din nou cartea "Femei care iubesc prea mult". Citeste-o si te vei regasi in multe din povestile de acolo.
Sunteti captivi in relatia asta din care amandurora va e greu sa iesiti, desi poate v-ati dori. Tie iti e frica sa o iei de la 0, cu siguranta si lui ii este si alege sa te santajeze si manipuleze emotional, pasand responsabilitatea actiunilor lui, pe umerii tai. Iar tu, in faza de codependenta in care te afli, ajungi sa crezi ca esti responsabila pentru actiunile lui.
Intre dependent si codependent e o legatura greu de rupt. Va alimentati si intretineti unul pe celalalt, daca pot sa spun asa, constient si inconstient.
Cauta si citeste literatura de self-help daca la terapie nu ai posibilitatea sa mergi. Te ajuta intr-o oarecare masura, la nivel de teorie, sa intelegi de ce ramai in relatia asta toxica, de ce iti este atat de greu sa te desprinzi, sa faci pasul decisiv. Prin terapie poti aprofunda astfel incat, pe viitor sa nu "atragi" aceeasi tipologie de relatie.
Ne alegem oamenii cu care relationam, deloc intamplator, de regula dupa tipare vechi, de acasa.
Nu stiu daca mai este permis sa imi las adresa de mail, dar totusi o fac.
[...].
Daca admin considera ca nu e in regula, o va sterge. Imi poti scrie in privat daca vrei sa vorbim. Iti doresc sa ai putere sa te gasesti pe tine asa cum nu te cunosti, inca.
Scrie răspuns