021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesajde Airam » 12 Sep 2020, 16:35

O sa va obisnuiti sa aveti bautura in jurul vostru, o sa v-i se para ceva firesc. La inceput, acum pentru voi, ideal ar fi sa nu aveti bautura pe aproape.
Haideti ca se poate. Ganditi-va cand va vine pofta, ce bine e sa va treziti cu capul limpede.

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 12 Sep 2020, 16:50

Ai dreptate ce spui Airam, dar nu ne putem rupe asa de realitate, neamuri rude , bautori sociali defapt, musafiri fiind , din cand in cand, ne putem rupe în schimb de foștii prieteni de pahar, desi e indicat sa incercam sa i ajutam și pe ei, cand e cazul si daca sunt dornici de o schimbare, părerea mea.
E pur si muove!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 12 Sep 2020, 17:56

Nu avem cum sa ne rupem de rude, asa este, dar putem sa fim cu ei, iar noi sa nu bem.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 12 Sep 2020, 18:02

Salutare tuturor!
E ok sa nu ai alcool in casa dar e ok si daca ai... eu am avut siam tot timpul... adica daca tise pune pata sa bei, ce marelucru sa cobori pana in colt la bacanie? Sau la non-stop... cu alcool sau fara alcool in casa alegerea de a bea sau nu iti apartine... scuze desigurse vor gasi mereu pentru ceicare doresc sa consume,cu solutiile stam mai prost noi astia alcoolicii...
Seara frumoasa!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 12 Sep 2020, 18:10

E ok sa nu ai alcool in casa dar e ok si daca ai... eu am avut siam tot timpul... adica daca tise pune pata sa bei, ce marelucru sa cobori pana in colt la bacanie? Sau la non-stop... cu alcool sau fara alcool in casa alegerea de a bea sau nu iti apartine... scuze desigurse vor gasi mereu pentru ceicare doresc sa consume,cu solutiile stam mai prost noi astia alcoolicii...
Cam asa e :) doar ca eu cumpăr alcool doar când am un eveniment, daca musafirii vin pe nepusa masa, le dau tymbark sau apa :) sau merg și cumpăr dupa, alcool
E pur si muove!

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 12 Sep 2020, 22:22

Buna seara,
Eu prefer sa nu am bautura in casa, mai bine cumpar cand am musafiri bautori.
Nimic nu e intamplator.

Sunt autorul acestui subiect
elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 13 Sep 2020, 06:14

Neața tuturor!

O zi minunată, senină și frumoasă vă doresc!

Doar azi, că e u ultima zi a acestei săptămâni, mă bucur de ea trează și senină!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

Sunt autorul acestui subiect
elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 13 Sep 2020, 06:18

O ultimă idee cu privire la ținut alcool în casă. De acord cu varianta e ok si cu, și fără. La inceputul sarcinii primisem o sticla de whisky de la cineva care nu știa de sarcină. Acolo a stat nu a atins-o nimeni. Ieri ideea era că mă enervasem de lipsa susținerii dar a trecut. Nu contează oricum, deja e ceva de ieri :)

Zi frumoasă și senină tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 13 Sep 2020, 06:27

Neata
O Zi senina sa ai !
Mesajul tau de la semnatura este foarte clar și adevărat!
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 13 Sep 2020, 07:20

Buna dimi! Eu, una, ieri, mi-am exprimat parerea cu privire la situația în care eram, doar. Specific ca si-au cumparat singuri alcool-ul, nu-l aveam în casa:). Anyway, sub nicio formă nu sunt de acord să existe alcool în casă, mai ales în faza incipientă. De ce? Pentru ca suntem animale:). Impulsul, prietenii mei! Nebunia de moment, pe românește. Dacă nu ai în casă, până ajungi să cumperi, să comanzi, unde mai punem ca e greu noaptea să ajungi la non-stop, diverse gânduri etc ai un răgaz să te racoresti, să te temperezi, te cuprind remuscarile. Mai ai sanse, cum ar veni. Cu el în casă, la botic:), sansele se reduc drastic și vorbesc din experienta personala, nu din carti. Te pup, Elsa! Nu ai, nu avem nevoie de susținerea nimănui! Suntem minunate si singurele!

Înapoi la “POVESTEA MEA”