021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața tuturor!

O zi minunată, senină și frumoasă vă doresc!

Doar azi, că e u ultima zi a acestei săptămâni, mă bucur de ea trează și senină!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

O ultimă idee cu privire la ținut alcool în casă. De acord cu varianta e ok si cu, și fără. La inceputul sarcinii primisem o sticla de whisky de la cineva care nu știa de sarcină. Acolo a stat nu a atins-o nimeni. Ieri ideea era că mă enervasem de lipsa susținerii dar a trecut. Nu contează oricum, deja e ceva de ieri :)

Zi frumoasă și senină tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

Neata
O Zi senina sa ai !
Mesajul tau de la semnatura este foarte clar și adevărat!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

😀
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața,

Azi încep cu cu povestirea unei intâmplări de ieri, ca să fac contextul pt azi. Pe la orele 13 eu scrism, el gătea și stătea cu fata. Vine la mine și mî intreabă dacă merg eu cu fiul lui să ăși cumpere ghiozdan si caieite sau merge el. Aveam și eu de cumpărat ceva și oricum de scris nu mai era vorba că se agita micuța așa că merg. Înainte să plec îi spun că e cel mai prost moment, e cald și e full de oameni sigur că e duminică după-amiază.
Acolo cozi kilometrice, normal, doar era hipermagazin. Mă sună să iau brânză să facă plăcinte de la celălalt hipermagazin, aflat cam la 10 min distanță. Îi zic că văd eu cât stăm la coadă la casă că ne e foame.
La casă îmi dau seama că putem economisi timp dacă se duce unul din ei inainte la magazin. Îi intreb, zis că merg amândoi. Pe când termină ei termin si eu la primul magazin, mă duc să îi iau și venim acasă, unde mâncăm și toate sunt bune.
Seara ii spun să ii zică fiului lui să folosească prosopul de dus mai mult de o dată și să nu il mai pună ud in cosul de rufe, să mai strîngă la el in cameră hainele murdare că nu e ok să ii cotrobăi eu prin cameră, să arunce gunoaiele din cameră (eu fac curat și la el deși are 17 ani și arunc inclusiv cojid e banane). El imi spune că așa e după ce stă la mama lui o perioadă că acolo așa face...

Buuun.. Azi dimineața vine la mine să vorbim. Că el nu suportă să iși bată cineva joc de copiii lui. Că cum i-am trimis in soare la celălalt magazin, câtă ură pot să am in mine să fac asta. Inițial nu am avut chef de ceartă, apoi i-am spus si eu că eu ii tratez pe copiii lui aici ca pe copiii mei, că gătesc să îi placă fiului lui, că pun la spălat și pt el, că îi strîng din cameră, plus că de obicei nici nu mulțumește pt masă și lasă farfuriile pe masă, amîndoi de fapt lasă pe masă să strâng eu că de aia sunt femeie. Bonus, le dau și bani la amândoi când el nu are, adică destul de des. Concluzia lui la asta? Nu mai găti dracului că tot asta spui că gătești. I-am spus până la urmă că dacă el asta crede, că imi bat joc de copiii lui, am terminat-o. Răspuns: Bine, am terminat-o. De atunci nu am mai vorbit de asta, adică de vreo oră.

Deci ăsta e climatul meu. Nu am luat mașină de spălat vase de fițe, ci pt că munceam de la 7 dimineața la 9 seara și nu apucam să scriu nici un rând.

Dar el are nevoie de ceartă, e clar, spune că ne certăm că beau eu, nu e așa. Băutul meu doar îi justifică violența verbală și care o dă spre fizică (mă îmbrîncește) nu e cauza certurilor. Și nici tratamentul copiilor. El il ia pe cel de 17 ani cu el pe șantier și intr-o zi atât a muncit că i-a curs sânge din nas iar pe fată a lăsat-o să plece ieri acasă la mama ei pe intuneric. E vreo jumate de oră până acolo.

De ce nu plec? Păi, pt că am mai plecat dar am rămas cumva agățată de el. Tot ne căutam unul pe altul. PRobabil nevoia mea de dramă ăși spunea cuvântul. Plus că am băut.

Am citit in Puterea prezentului de Eckart Tolle, de unde e si citatul de la semnătură, că inveți mai multe in trei ani de relații proaste decât in trei ani singur. Și așa e. Din relația asta am învățat cel mai mult, despre mine, despre relația cu părinții mei, despre tiparul meu emoțional. Lucruri pe care e nevoie să le vindec sau să le las in urmă, trăind in prezent. Deocamdată e destul de liniște în mine, nu mai reiau subiectul. Dacă vrea să plec, plec, e casa lui nu a mea, deși am băgat și eu o căruță de bani în ea. Dar sunt doar bani, măcar pt fată aș vrea să fie liniște și in casă. DEocamdată nu știu daăc fac bine sau rău pt ea că rămân. Cred că pt acum e bine, că nu beau. T
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună, Speranța

Stai liniștită, și eu am fost de acord cu multe. Și teoria o știu și eu, practica mă omoară :) Dar nu vreau să tot repet tiparul plecării si al întoarcerii, e prea distructiv. Relatarea mea e, de obicei, ca să îmi aduc aminte :)

O zi senină și frumoasă și tie!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața,

E o dimineață minunată cu soare și plină de frumusețe. Pisica s-a blocat sus pe casă dar a reușit să coboare, cățeii dau din coadă, bebica papă lăptic singură singurică din biberon. O dimineață minunată.

O zi frumoasă și senină vă doresc tuturor așa cum va fi și a mea!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de HOPE »

Buna, Elsa si bun venit pe forum!

Am citit cate ceva din povestea ta si ma bucur ca reusesti cu fiecare zi sa mai adaugi cate 24 ore de neconsum la abstinenta ta. Sa-ti ajute Domnul sa gestionezi cum trebuie situatiile ce vor aparea si sa te mentii asa mult, mult timp de-acum incolo.
Tine aproape de forum, scrie, intreaba ce crezi tu ca te-ar putea ajuta. Esti femeie desteapta, receptiva si ai toate motivele din lume sa te mentii senina. Ai descris atat de duios imaginea unei dimineti de vara tarzie...😘
Fa Rai din ce ai!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună, Hope!

Mulțumesc de răspuns. Așa să fie cum zici.

Zi frumoasă!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Azi m-am trezit în gând cu ceva ce a spus al meu iubit despre alcoolism. Că mai spune și el chestii deștepte uneori.

A bea pentru un alcoolic e ca purtarea unei perechi de pantofi vechi, care nu îți mai vin și te jenează. I-ai avut, ți-au plăcut, te-ai bucurat de ei, dar acum te strâng și îți fac răni. Insiști să îi porți? Nu, îi lași deoparte. La fel și băutura pt un alcoolic. Ți-a plăcut, te-ai bucurat de ea, te-a făcut să te simți bine, dar la un moment dat te face să te simți rău. Ce faci? Insiști? Poate o vreme, dar la un moment e cazul să o lași din mână. Și să nu mai încerci să o iei că deja s-a stricat treaba, ca perechea de pantofi preferați.

O zi senină tuturor!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Scrie răspuns