021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesajde colica zis alcoolica » 17 Sep 2020, 22:33

Bine ai venit Elsa pe forum , m-am regăsit mult in multe din ceea ce ai scris. Si eu am un fiu si tare imi era frica sa nu ii fie rusine cu tatal lui cum imi era mie rușine cu tatăl meu , alcoolic fiind si el .
Apropo de ceea ce spunea sotul tau despre comparatia dintre a bea in mod distructiv si niste pantofi care iti placeau in trecut si mai apoi te strang si iti fac rau , am gasit foarte expresiv un video , colegii mai vechi sigur il stiu deja :
https://www.youtube.com/watch?v=HUngLgGRJpo
O seara frumoasa Elsa, o sera frumoasa prieteni!
Colea , alcoolic , multumesc voua, astazi abstinent !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
elsae85
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde elsae85 » 18 Sep 2020, 08:09

Neața, dragilor,

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Așa e, e o minune bebica mea și merită toată atenția, nu picături.

Azi nu e soare dar asta nu înseamnă că nu e o zi frumoasă. Să ne bucurăm de ea că doar ziua de azi o avem :)

O zi senină tuturor! Așa va fi și a mea!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 18 Sep 2020, 09:12

Buna, Elsa. La mine e soare:). Mă bucur că ești bine, să stii ca se simte. O zi senină ne doresc!

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 18 Sep 2020, 16:43

😘

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 19 Sep 2020, 08:50

Bună dimineața,

Azi e o zi cu soare și cu zâmbete de bebe și chițcăieli. Deci, o zi minunată să fiu trează și senină.

Ieri citeam pe forum despre visele de băut și azi noapte oare ce am visat? Am visat că visam că beam. Nu știu dacă și in visul în care visam beam. Nu îmi amintesc. Dar e interesant cum am visat ce am citit. Notă pt mine: Să citesc doar chestii pozitive, povești de succes adică. :)

Azi dimineață, mâncând micul dejun, mi-am dat seama că m-am mai deșteptat. Probabil odată cu limpezirea minții dar și cu calmarera depresiei post natale, încep să îmi recapăt puterea. Cum am mai zis, am mai renunțaț eu la alcool două-trei săptămâni, dar mă simțeam atât de vinovată pt băut și atât de tare simțeam că nu merit nimic bun încât încercam să compensez, expiram aer de vinovăție și ceream tratamente nasoale. Așa că repede repejor ajungeam înapoi în groapă. Acum e ceva altfel. Poate acest forum, cine știe :). Ideea e că pe lângă mașina de spălat vase care chiar ajută, am luat și aparat automat de gătit și am scris la carte. Adică iubi a dormit cu fata iar eu am scris. Am scris chiar bine, săptămâna viitoare pot să o termin (cu mintea tot limpede, evident). Săptămâna trecută mi-am formulat iar afirmații (merit să fiu fericită, merti să fiu respectată, de-astea) și imi incep ziua cu ele, bine, de fapt imi incep ziua cu dat păpică și schimbat scutece.. și cu dat papa la animale că trebuie si ele să pape, dar după îmi văd de mine, fac afirmații, mănânc, fac duș (dacă doarme fata, dacă nu.. mai târzior când doarme). Nu mai fac curățenie la ora 8 ca să fiu disponibilă când se trezește fata și să fie totul gata la 12. E bine si mai târziu, e bine și mâine... Nu mă mai chinui atât cu mancarea.. Imi văd de mine, mă joc cu fata, mai scriu. Și fac și restul, dar mai cu calm. Și el se comportă mai altfel. Simte el ceva la nivel subconștient. Nu zic că gata, e totul roz, nu zic că nu mai am traume, că nu o să mai am poftă de alcool sau frici, sau plâns, dar mă bucur mai mult de fiecare zi. Acum cam fac ce zic de mult, mă bucur de viață.

Vă îmbărțisez pe toți și vă doresc o zi senină, cu multe bucurii și claritate!

Elsa, azi senină

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 19 Sep 2020, 09:22

Bună dimineața, Elsa ! 🙂
Mă bucur pentru că te simți bine, ești limpede!
Acum că vezi lucrurile altfel decât înainte când erai in abținere.
Acum sugestia mea este să ai grijă "să nu te premiezi" cu vreun păhărel pentru că mintea dependentă este hoață .
Te rog să nu îmi iei in nume de rău.
Acum că ești bine și sigură pe tine s-ar putea să nu convină celor apropiați pentru că nu mai au pe cineva pe care să de ea Gina când ceva "nu funcționează" iar stima lor de sine este in scădere.
Vei vedea că apar situații de acestea. Că doar "nu curge lapte și miere in abstinența"
Oricum este cu totul altceva abstinența decât iadul bețiilor.
O zi frumoasa îți doresc și abstinența senină!

[
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 19 Sep 2020, 09:41

Bună, Tudor,

Mulțumesc pentur răspuns. Da, mă aștept să încerce creierul meu să mă prostească. Psihologic vorbind, creierul o să încerce să mă aducă înapoi la linia pe care eram. Asta mi-a explicat și psiholoaga cu care m-am înțeles bine că eu merg in sus repede și apoi creierul face ceva să mă tragă în jos la fel de repede ca să revin la linia de plutire. Mă aștept la asta, și mă aștept și la alte atacuri din partea celor din jur pt că deranjez și confortul lor fiind altfel ca de obicei. De asta am scris și când nu aveam ce, ca să țin minte. Cum ziceam, uit repede. Și da, e altceva abstinența decât abținerea forțată. Pe aia o văd lângă mine și merge de minune cu crizele de furie declanșate de beție uscată.

Zi senină tuturor!

Elsa

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 20 Sep 2020, 08:56

Bună dimineața!

O zi senină tuturor!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 20 Sep 2020, 09:19

Bună dimineața, Elsa !
Bună dimineața, Tuturor!
O duminică frumoasă vă doresc și eu!
P.s. Aveți grijă de voi in primul rand pentru că:
"...Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit.
Un număr surprinzător de oameni cred că alţi oameni le pot răni sentimentele. Şi nu te vor crede când le vei spune că nu este de loc aşa – că nimeni nu te poate răni decât dacă tu îi laşi să te rănească! Dacă criticismul iresponsabil sau irezonabil îţi cauzează nefericire, este în mică parte şi vina ta. Toţi spunem „Nu îmi pasă ce spun oamenii”, dar mai tragic este că la toţi ne pasă, iar prefăcându-ne că nu este aşa doar înrăutăţim lucrurile. Ce să facem?
Practic, poţi să-ţi întorci urechea surdă către persoana care te necăjeşte; pune-ţi în minte că nu te vei lăsa să asculţi ce el/ea spune, şi să iei în serios acestea. Nu vei crede asta până vei încerca. Daca refuzi, cel puţin să încerci, un suflet cinic şi suspicios(ca mine, de exemplu) va bănui că eşti obişnuit să-ţi răneşti sentimentele, pentru că altfel te-ai plictisit.
Atât de mult pentru o durere inutilă..."
Acceptarea
de Vincent P. Collins

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 20 Sep 2020, 09:47

Bună,

Adevărat. Foarte adevărat, Tudor.

Mulțumesc pentru răspuns. Adevărul e că eu stau și scriu și mă simt vinovată că nu fac nu știu.. orice altceva pt alții... Încerc să trec peste, greu cu anii de vinovăție că nu sunt cum vor alții.. că mult tare m-a ajutat să încerc să fiu. :) A venit la fix postarea ta :)

ZI frumoasă!

Înapoi la “POVESTEA MEA”