021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesajde Joy » 08 Oct 2020, 06:17

Buna dimineata Elsa, buna dimineata tuturor!😊👍
Vreau sa-ti spun ca sunt convinsa ca pe acest Forum are fi fost si altii care s-ar fi oferit sa ajute, daca ar fi fost in aceeasi localitate cu tine si daca ar fi avut timp .
In ceea ce ma priveste aceasta dorinta de a ajuta probabil este o tradiva intelegere a ceea ce am facut eu pt copiii mei si intelegerea tirzie a faptului ca ei nu au nevoie neaparat de un confort prin lucruri materiale ci de prezenta ta alaturi de ei, de asta au ei nevoie si de aceea si apreciez extrem de mult ceea ce faci pt bebica ta, eu neavind sansa sa inteleg acest lucru la timp...🤔Sunt convinsa totusi ca Dumnezeu a vazut ca sunt un om bun si m-a salvat de la undezastru sigur...si de fapt noi toti suntem oameni buni numai ca uneori in viata stam cu spatele la El...🤔
O zi minunata alaturi de scumpica mica si toate cele bune iti doresc din suflet!😊👍
Ultima oară modificat 08 Oct 2020, 13:58 de către Joy, modificat de 2 ori în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
elsae85
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde elsae85 » 08 Oct 2020, 09:26

Bună dimineața,

Joy, mai bine mai târziu decât niciodată. Copiii au nevoie să își iubească părinții și să simtă iubire chiar și adulți fiind deci oricum e bine dacă arăți asta chair și tardiv :) Mulțumesc pentru urări.

Azi a fost tatăl fetie pe aici, am vorbit civilizat, îi era dor de ea. A zis că nu paote dormi că e prea liniște. Asta e, și eu și fata dormim bine (a dormit bebica toată noaptea adică până la 5, nu a mai dat din mânuțe, ieri și alaltăieri a adormit fără să fiu fizic lângă ea in pat ci eram doar in casă dar cum toată ziua fusesem cu ea probabils e simțea destul de iubită și liniștită că sunt acolo).

I-am spus si mamei, o să merg azi și pe la ea, dacă se abșținea cu acel Tu trebuie să nu mai bei deloc pt fata ta, era și mai bine, mă enervează tare cu comentariile ei mai ales că ea bea dar asta e, spune si ea ce poate, e bine intenționată dar nu știe să se exprime și e si ea traumatizată de pîărinții ei și de fostul soș, tatăl meu...

Am inceput o zi nouă, ploioasă și furtunoasă dar liniștită și veselă, asta e important.

Vă îmbrățisez cu drag, o zi senină și liniștită vă doresc tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 08 Oct 2020, 11:12

Bună ziua, doamnelor !
Mă bucur să vă citesc .
Mama ta, Elsa nu știe ce este în sufletul tău dacă ea nu este depandenta. Îți dorește binele.
Mama îmi zicea :
"- Nu mai bea măi mamă! Ai copii de crescut.Nu mai bea așa mult că ai să ajungi ca unchii tai."
La doi ani după ce am intrat în abstinența m-am cerut iertare pentru supărările pricinuite in acești ani de băut și nu numai.
Erau doar ei doi, mama și tatăl meu.
Nici nu am apucat bine să termin de cerut iertare că tata s-a ridicat de la masa că î-l podidea plânsul.
Mama spus că bine că nu mai beau bși că sa merg "acolo unde merg" că îmi face bine ..
Dumnezeu sa îi odihnească în pace.
Au trăit să mă vadă om normal, responsabil , eu care intre 35 și 46 de ani le eram grijă permanenta deși locuiau la casa mea .
Încrederea se pierde repede și se recăpătă greu.
O zi frumoasă vă doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 08 Oct 2020, 17:24

Bună din nou,

Azi a afost o zi bună. Am fost la mama la sortat hăinuțe (a primit trei plase pt micuța), am făcut cumpărături și am luat si niște mici pt mine și mama, apoi a fost la mine să stea cu micuța să pot căra toate acasă, deci am scăpat și de cele din mașină. M-a luat un pic plânsul vorbind cu ea de plecare deși nu i-am spus exact ințelege că l-a avut și ea pe tata și era aceeași poveste cu femeia la cratiță și fără să iasă din vorba minunatului bărbat.. E, am vorbit un pic ca fetel, oricum săptămâna viitoare iar merg la ea că mai am cumpărături mai mari de făcut, azi am fost pe buget redus.

Fata a tot plâns după ce a fost tatăl ei pe aici, a agitat-o probabil că era cu energia jos dar sper pe viitor să fie mai ok. Acum e veselă, deși ii e cam somn că adormise pe mașină către casă și i-am stricat somnul când am ajuns acasă...

Dar per total a fost o zi bună. Nu am băut, nu am cumpărat alcool și nu am regrete cu plecarea. Știu că a fost cea mai bună decizie chiar dacă imi e greu și va mai fi in continuare, important e să o iau câte o zi la rând, ca și cu toate, nu-i așa?

Zi senină tuturor și mulțumesc tuturor pentru mesaje, le-am citit cu drag pe toate chair dacă poat enu am răspuns fiecăruia.

PS: Iar chițăie micuța mea de îmi mută urechile :))

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 08 Oct 2020, 19:04

"Dar per total a fost o zi bună. Nu am băut, nu am cumpărat alcool și nu am regrete cu plecarea. Știu că a fost cea mai bună decizie chiar dacă imi e greu și va mai fi in continuare, important e să o iau câte o zi la rând, ca și cu toate, nu-i așa?"
🙂👍
Ma bucur pentru tine !
O seara frumosa va doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 09 Oct 2020, 16:38

Bună seara (aproape seară),

Astăzi a fost o zi din nou plină. Am făcut supă, brânzică calcică (nu o mâncâm prea cu spor dar încă încerc...) am reușit să îmi așez hainele in dulap și să fac și o plasă de dat. Cam puțin dar le mai triez eu. Am vorbit și cu un prieten de familie să imi mai aranjeze prin casă (de făcut niște rafturi că pre amult elcururi am, de schimbat un calorifer că cel vechi sba merge ba nu.. și masina de spălat la fel, acum a apucat-o damblaua... nu mai incălzeste apa, spală dar nu scoate petele de papa de pe haine.. va trebui una nouă....)

Bebica mea a fost veselă, deși s-a trezit cam devreme și azi noapte la ora 2.30 o apucaseră poveștile... (doar dormea de la 6.30 cu pauză de papa la 9 seara și la 2 noaptea). A descoperit săritul în brațe. Nu stă incă în picioare dar a descoperit că din fund poate ateriza in genunchi și de acolo face un salt la mine in brațe. E tare dulce, deschide tare brațele și țup! O scumpete adorabilă ce mai.

Mâine la prânz o să vină să ia el fata. I-am zis să aducă pătuțul ei și ce a mai rămas acolo, dacă vrea normal, că la ultima ceartă a zis că el nu mă ajută cu lucrurile. Dar e cam stupid să închiriez dubă când el are dubă...

Vom vedea ce va aduce ziua de mâine, azi e o zi frumoasă, in care nu beau și nu regret plecarea.

O zi senină tuturor și un weekend minunat vă doresc!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 09 Oct 2020, 20:04

Bun seara ,Elsa !
sunt bucuros ca ne scri in fiecare zi !
Felicitari pentru abstinenta !

Imagine
Si o medalie simbolica pentru tinealaturi de un indemn .
Imagine
ImagineOLD Tudor

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 09 Oct 2020, 20:14

Tudor,

Mulțumesc pentru mesaj. Și azi ne-am drăgălit si a adormit cu nasul in fata mea. Dap... ceva ce nu putea face acum o lună.

O seară frumoasă tuturor și o noapte senină!

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 10 Oct 2020, 10:36

Neața,

Azi e o zi in care îi mulțumesc lui Dumnezeu că nu am alcool in casă. A fost el pe aici, cu fiu cu tot, mi-au adus lucrurile fetei si masina de spălat vase și a luat fata la el până mâine. Și e groaznic. Am plâns de când a venit, in baie să nu ma vadă, acum a plecat așa că pot plânge in cameră. E clar că sunt tulburată că piesele de la radio sunt Something stupid like I love you, I want to walk with you on a clouded day, in loc de vorbele de indemn care se auzeau in primele zile. Normal, atragem ce simțim. Oau, ce mă doare de tare. La naiba, și tigările am uitat să le iau de acolo. Nu am sesizat până acum că fumez o dată pe săptămână, sau pe lună, dar acum așa aș vrea să le am... Măcar am dulciuri :) M-am mai eliberat... s-au mai oprit lacrimile deocamdată... Tot e greu, și va mai fi, ca orice schimbare bună e grea la inceput.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 10 Oct 2020, 10:36

Draga Elsa, grea decizie ai avut de luat, pentru o femeie cu un copil mic. Ma bucur ca esti bine, sa ai grija de tine si fetita ta, e cel mai important.
Te imbratisez cu drag, Maria.

Înapoi la “POVESTEA MEA”