021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesajde Airam » 21 Oct 2020, 08:15

Multumesc Elsa, Puterea Prezentului o am si eu, am inceput-o doar, dar o s-o citesc. Si eu am baut bere fara alcool in prima vara de abtinere, dar am renuntat usor fiindca nu mi-a placut gustul.
Te imbratisez cu drag, Maria!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 21 Oct 2020, 09:14

Bună dimineața, Elsa!
Bună dimineața, Tuturor!
Mă bucur pentru că nu ai băut berea fara alcool .
Când eram în consum când vedeam lumea la terase bând apă plată cu lămâie râdeam in sinea mea de rocă sunt duși cu pluta dar eu eram dus.
Mie mi-au trebuit 9 ani abstinență să mă obișnuiesc cu apa plata cu lămâie.
Am băut sucuri carbogazoase la greu mai puțin coca cola și Pepsi.
Acum am ain permanenta,casă său la serviciu lămâi și atunci când îmi este sete îmi fac repede o limonadă neindulcita. Am miere dar iau dimineața pe stomacul gol o linguriță și peste zi când mi-e poftă de dulce.
In AA se sugerează să se consume miere mai mereu. Bineînțeles fara exagerare.
O zi frumoasă vă doresc!
AZI nu beau fiecare zi la timpul !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Sunt autorul acestui subiect
elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 23 Oct 2020, 08:23

Bună dimineața,

Astăzi mi-am inceput ziua cum se cuvine. O cafea, o piesă ritmată și niște intinderi (micuța dormea, evident), apoi un duș. Păi, o zi cu soare merită bună dispoziție (orice zi merită, dar azi e și soare și vreme de plimbare).

Alaltăieri el mi-a spus să merg eu cu fata acolo in weekend, că el nu știe dacă are cum să vină sa o vadă. Primul instict a fost să zic Da. Apoi m-am tot gândit și mi-am dat seama că tot corpul meu, toate emoțiile mele zic Nu. Așa că ieri i-am zis că e bine venit oricând să vadă fata aici dar eu am prea multe amintiri urâte acolo ca să pot intra in casa aia. Ieri nimic nu a mai zis. Nici nu a mai intrebat ce face fata deși eu am trimis poze cum fac zilnic. Azi dimineață după poza de dimineață mi-a scris: imi rupe inima eu de asta am să mor... Ce frumos, ce manipulativ.... Așa că l-am trimis iar la AA sau psiholog. Cândva aș fi fugit să văd că e bine probabil, și acum primul instinct a fost să o fac, al doilea să îi spun că mai bine moare el decât eu de bătaie sau de inimă rea... dar m-am abținut. Astăzi va fi o zi bună, este o zi bună, și fiecare e dator cu propria viață, eu cu a mea și a micuței, și a pisicii că și ea e a mea, dar nu cu a lui.

O zi senină tuturor, cu soare afară și în suflet!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 23 Oct 2020, 08:35

Bună dimineața, Elsa !
👏
"...Ce frumos, ce manipulativ.... Așa că l-am trimis iar la AA sau psiholog. Cândva aș fi fugit să văd că e bine probabil "
FELICITĂRI!👏
Acum nu are decât "să dea mărunt din buze" pentru că nu te lași șantajată.
O zi frumoasă îți doresc și eu ! 🙂
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 23 Oct 2020, 14:40

Felicitari Elsa, esti extraordinara si nici nu stii cit de mult ma bucur sa te vad cit de bine faci pt tine si mititica ta.Spun asta pt ca in trecut eu am facut nenumarate greseli si am luat foarte multe decizii proaste cu urmari in timp...
Ma bucur ca si pentru mine , te sustin si sunt cu sufletul alaturi de voi!!!💗🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 25 Oct 2020, 08:04

Bună dimineața tuturor,

E duminică astăzi, o duminică mohorâtă din punct de vedere al vremii, dar sigur poate fi caldă și senină în sufletul fiecăruia. Așa v-o doresc cum mi-o doresc și mie!

Eu ieri m-am inscris la un curs NLP - neuro lingvistic programing - pe care imi doream să îl fac de ceva ani dar se ținea la București și nu am reușit. Acum e online așa că m-am înscris și sunt tare încântată. Să vină schimbările pozitive!

Bebica mea, că nu v-am mai zis de mult ce face, e o dulce, învață lucruri noi în fiecare zi. Mă minunez de ea și că ridică mâinile și lasă capul in jos să îi dau jos bluza (e o noutate, s-a prins cum merg lcururile) și că se bâțâie pe ritmul muzicii (e o minune să o vezi). E tot cu pupicei de bebe adică mă trage către ea (de păr, ce-i drept dar ăla e cel mai la îndemână) și mă papă de față, de nas, de mâini, îmi vine să o mănânc de scumpete ce e. :)

Tatăl fetei a venit ieri să o vadă (uite că a reușit să vină) a rămas aici deci eu am scris la carte în bucătărie azi noapte (mai am câteva zile, e aproape gata adică am tipărit-o și verificat dar parcă parcă mai trebuie câte ceva ici și colo). A zis că rămâne pe aici și azi deci fac și eu baie liniștită. Acum e la cumpărături și să îmi mai aducă una-a alta pt fată. Si a zis că s-a interesat de întruniri AA, adică a discutat cu o dependentă care acum e psiholoagă și i-a spus dna că il primește și la consiliere individuală și când sunt intruniri. Când va merge e treaba lui nu a mea dar parcă parcă mișcă ceva - oricum rezultate se vor vedea abia in câteva luni.

Cam atât cu noutățile mele, o zi minunată tuturor!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 25 Oct 2020, 20:22

Buna seara ,Elsa !
Sper ca duminica ta a fost cu spor la toate dar ca te-ai si odihnit !

O seara frumoasa iti doresc !

P.s. Daca merge la intruniri si face si consiliere cu "consilier(a) de egal" atunci este pe maini bune pentru ca numai un alcoolic poate intele alt alcoolic si el poate incepe prin ceea ce zice versul "Renunta EGO ,FI LIBER "din INNUENDO melodia superba al formatiei QUEEN .
ImagineOLD Tudor

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 27 Oct 2020, 10:25

Bună dimineața,

Am văzut ieri un film. Simpatic așa pe parcursul lui, dar nu grozav ca acțiune. Însă genial la final. Filmul este despre un bărbat care are capacitatea de a călători in timp, dar doar pe parcursul vieții lui. La un moment dat tatăl lui îi zice că pentru a fi fericit să trăiască fiecare zi de două ori, o dată cu grijile și frământările zilei și a doua oară să se bucure de zi. La finalul filmului tipul spune că nu mai călătorește aproape deloc in timp, în schimb se bucură de fiecare zi ca și cum s-ar fi întors special în timp ca să o trăiască. Asta mi s-a părut absolut genial. Asta îmi doresc și eu, azi și in fiecare zi, să trăiesc ca si cum m-am întors special in timp pentru a trăi această zi. La fel vă doresc tuturor, să vă bucurați de fiecare zi, așa cum e. ca și cum ați fi ales-o și v-ați fi intors în timp ca să o trăiți!

O zi minunată tuturor! Eu mă intorc la drăgălit bebica, doar azi mă pot bucura de ea așa cum e, deja mâine va fi mai mare 🙂 (a nu se înțelelge că nu sunt super obosită, sau că nu mai am de scris câte ceva la carte, sau că nu mă trezește pe ora veche, și ea și pisica... dar azi e azi și e o zi de care să mă bucur)

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 27 Oct 2020, 13:21

Bună ziua, Elsa !
Scriu și...
Bună ziua, Speranța!
Mă bucură optimismul vostru , determinarea voastră.

Da ! AZI și eu voi trai în intervalul zilei prezente și nu am să mă frământ cu toate.
Pentru că viața nu este film voi trai fiecare zi de azi pentru că doar un azi in fiecare zi.
O zi frumoasă vă doresc !
ImagineOLD Tudor

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 27 Oct 2020, 13:50

Buna, Elsa. Buna, Tudor. Mai mult tragere de mine decat optimism, dar e bine si asa ca uneori le confund:). Altceva mi-a atras atentia si anume: "scriu si"?

Înapoi la “POVESTEA MEA”