021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună,

Vizitator123$5, nu mă simt contrazisă, din ceea ce ai relatat tu despre tine nu avem aceeași poveste de viață deci nu are cum să ni se potrivească exact același tratament. Opinia mea despre mine este că am o sensibilitate înnăscută la alcool, de fapt la dependențe de orice fel. Zic innăscută pentru că și părinții mei au avut probleme cu alcoolul li dependențele in genreal (țigări, oameni, muncă). Această tendință naturală a fos accentuată de traumele copilăriei și de abuzul de alcool din adolescență, devenind astfel boală. Dar eu personal nu cred în incurabilitatea alcoolismului. Incurabil înseamnă, pentru mine, vindecabil din interior. Primul pas e, cum am mai spus, abstinența. Apoi lucrul cu sine, cu sinceritate și cu ajutor exterior - in cazul meu grupul de suport acesta și cel de la curs și coachul căruia i-am spus de dependența mea, acceptand astfel boala mea ca existentă în prezent, dar nu veșnică. Eu am identificat traumele care m-au dus la consum, sau o parte măcar, multe din momentele care m-au făcut să cred că sunt bețivă ca tata, că voi ajunge ca el, ori ca bunicul (aceste vei ajunge ca... predicții care se adeveresc). Astea nu au fost despre mine atunci, dar eu le-am internalizat și le-am făcut să fie despre mine. Mi-am creat realitatea pe care o credeam, că sunt ca tata, adică bețivă și instabilă in relații, iresponsabilă, și or mai fi și altele. Vindecarea acestor momente cheie, a acestor emoții, este posibilă, și asta o caut. Dar ca să poți vindeca o emoție, un moment care te-a făcut să te simți dependentă, trebuie să îl cunoști, trebuie să îl identifici. Iar eu am auzit de mult că si lucrurile pe care nu ți le amintești, pe care nu le crezi că te afectează, chiar amintirea ta despre copilărie oricât de bună e pt că poate ai raționalizat-o, te face să acționezi subconștient intr-un anumit fel. Eu când am inceput lucrul cu mine nu știam că am traume, dar știam că sunt nefericită. Nu știam de ce. OK, ai mei divorțaseră, dar eu avusesem iubirea lor, și toți banii de care aveam nevoie. Apoi am intrat in relații, și erau tot nefericite. Și intr-un final m-am intrebat de ce? De ce repet aceleași tipare? De ce sunt nefericită? Și acum am unele răspusuri, ele sunt in copilăria mea, dar până nu le-am căutat, nu le-am găsit. Caută și vei găsi. Bate și ți se va deschide. Nimeni nu te duce cu forța pe calea vindecării, și e mai ușor să fii doar abstinent, decât vindecat. Doar vindecarea e seninănate. Și până nu cauți in tot noroiul unde nu iți place să vezi și nu vindeci, nu ai cum să fii bine. Deci, nu privesc cu teamă la trecut, nu mă tem de forța alcoolului, ci doar de cea a subconstientului meu. Și astăzi, acum și aici, aleg să mă vindec. Cu iubire, cu acceptare, dar cu sinceritate.

O zi plină de iubire și soare vă doresc tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

La mulți ani tuturor și vă doresc un an minunat!!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

La multi ani ,Elsa!
Un An Nou mai bun, sanatate ,seninatate si bucurie sa ai mereu !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

La multi ani cu bucurii !
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de HOPE »

elsae85 scrie:La mulți ani tuturor și vă doresc un an minunat!!

Elsa
Buna Elsa,

Cum mai esti tu si bebica de care povesteai atat de frumos? Sper ca esti bine si te asteptam sa ne mai impartasesti din experientele tale spre calea vindecarii.🌺🌷🌺
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de lupica »

🙂🙂🙂
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună,

Nu v-am scris de mult pt că am scris in alte forumuri. V-am zis asta. Dar imi era dor de voi si am zis sa intru si aici, Cum am fost eu.. Si cu bune si cu rele. Poate v-ati prins eu nu cred in abstinenta ci in conexiune. Am dat-o in bara? Da. Clar. Dar fac tot ce pot. Cred in reusita. Mă bucur de acest forum si de tot ce am. Vă multumesc pt tot. Si cred sincer că fiecare face ce poate si ce ce mai bine in acel moment.

Si ce face micuta? Merge, vorbeste, e o minune. Vorbareata maxim, Nu cred că exista fata mai dulce. Nu se poate

Vă oibesc pe toti (da.. incă sunt zen..)

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Ginditorul »

Buna Elsa si eu te-am urmarit si imi era dor de Bebica ta si de mama ei, normal...

Ma bucur foarte mult pt micuta ca are o mama asa de responsabila care vrea si isi doreste safie bine.Iti va fi tie bine clar ii va fi si ei...


Nu te judaca nimeni ce ai facut si faci si fiecare invata din greselile lui, este ca si la cu educatia copiilor unde am vrea sa-i ferim de toare relele din lume dar ei tot din greselile lor invata.
Ma bucur mult si eu ca ai revenit si tine aproape!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună, Gînditorul,

Multumesc pentru mesaj. Mama fetitei mele o dă si in bară, am zis asta deja, dar se tratează. Cursuri si muncă cu sine, e nevoie. Un nou curs pt relație când am ieșit (iar) din relație pt că trăiam iar cu frică. Dar toate duc spre vindecare. E necesar să trec prin toate.

O zi cu iubire tuturor!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Aliata »

Buna, Elsa!
Cine nu o da in bara? Cred c-as intra in istoria footbalului, cate rateuri am dat:), dar stii ce? Nu conteaza, toti gresim, suntem oameni. Important e sa invatam ceva, sa ne adunam si, cu capul sus, sa mergem inainte.
Imi pare rau ca incercarea ta nu s-a finalizat intr-un mod pozitiv, dar nu e capat de lume. Sunt convinsa ca orice om poate fi fericit, atunci cand vrea sa fie fericit. Cred ca intelegi ce spun, de la femeie la femeie;).
Scrie răspuns