021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Tudor,

Si eu am învățat de la părinți tot să nu arăt dragoste. Și nici să nu am prea mare credință, să nu merg la biserică, că banii sunt răi, tot felul de convingeri de astea limitative. Slavă Domnului că am avut și bunici și multe cărți. Că dacă aveam doar ce am învățațt de la părinți nu cred că încercam măcar să schimb ceva, cred că ziceam că e bine așa, doar carieră am, bani am, ce mai contează stima de sine, iubirea, fericirea. Copilul e sănătos, ce contează dacă e fericit și iubit? Când văd pozele cu mine mică nici un zâmbet, nimic, a mea fetiță e toată un zâmbet și o veselie. O pup și ii zic că o iubesc toată ziua (eu am auzit doar vreo două te iubește mama și te iubesc nici gând). Din fericire și pe perioada sarcinii m-am rugat mult pentru ea și am făcut meditatii de vindecare a pântecului, cred că au ajutat-o să nu preia chiar toate traumele mele, dar e loc de mai bine. Copiii invață prin ce văd, asta știu și eu. Normal că eram nefericită cu ce îi arăt bând... Când ai comportamente contrare valorilor tale nu ai cum să te simți bine cu tine.... Asta e, cât trăiește omul învață și din greșeli inveți cel mai mult... Dar nici să le repet la nesfârșit. Că o dau drept în definiția nebuniei, clar :)

A ieșit și soarele, știam eu că e pe acolo pe undeva :)

O zi frumoasă tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Andreea Simina,

Eu am meditatii Louse Hay Poti sa-ti vindeci viața și afirmații pozitive. Astea le găsești pe youtube. Pe perioada sarcinii am făcut meditatii de curățare a pântecului https://www.facebook.com/groups/583150038835355 (link facebook a grupului - curs cumpărat, pe mine chiar m-a ajutat, vreau să il reiau) și acum fac tot ceva cumpărat cu care sunt la inceput Roxana Borz Minicurs meditatii Vindeca-ti traumele - pe asta l-am luat pt că e recomandat de Pera Novacovici psiholog pe care il citesc și care are tot asa experientă pe traume și inclusiv pe dependente niste programe (nu le-am luat si pe acelea, mă concentrez acum pe cel cu traumele).

Si la final de mesaj, ceva primit pe email azi Tu vei trăi cu ţine toată viaţa, indiferent cât de departe mergi în lume sau pe cine ai alături. Tu eşti primul tău partener de viaţă şi vei rămâne cu tine, garantat, pentru tot restul vieţii, aşa că ai face bine să devii cel mai bun partener al tău, să trezeşti la viaţă sufletul pereche din tine, adică partea adormită din sufletul tău care acum e doar pe jumătate trează
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Si un PS la mesajul anterior, nu e meditatie da rmerită amintită cartea din care am si citatul de la semnătură: Puterea Prezentului de Eckhart Tolle - am tot citit-o și o tot recitesc, mi se pare că e bună de stil de viață și merge bine pe filozofia Doar pentru azi.

Zi senină tuturor cu multă iubire și binecuvântări!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Andreea S »

Multumesc!
Puterea prezentului o tot plimb si eu dupa mine de cateva sapt bune dar tot altceva citesc.
Meditatii nu am incercat inca dar poate e momentul sa incerc ceva nou :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

elsae85 scrie:Si un PS la mesajul anterior, nu e meditatie da rmerită amintită cartea din care am si citatul de la semnătură: Puterea Prezentului de Eckhart Tolle - am tot citit-o și o tot recitesc, mi se pare că e bună de stil de viață și merge bine pe filozofia Doar pentru azi.

Zi senină tuturor cu multă iubire și binecuvântări!
In abstinenta am inceput cu adevarat sa traiesc in prezent si doi autori "m-au ajutat " Dale Carnegie cu carte "Lasa grijile si incepe sa traiesti " si Eckhart Tolle cu "Puterea prezentului" si pentru ca m-ati provocat am sa o recitesc ca sa dau refresh la "invataturi " .
Este foarte greu de aplicat aceste invataturi dar macar ma straduiesc .Si bineinteles ca intai trebuie sa imi ...golesc mintea .🙂
Multumesc mult ,Elsa si Andreea <3

"...
Imagine
Ultima oară modificat 05 Oct 2020, 17:07 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

<<...din care am si citatul de la semnătură:""Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!" >>
Alcoolicii anonimi au mai multe texte despre paradox iar unul dintre paradoxuri este : "Murim, ca să trăim. Acesta este un paradox foarte frumos. Prin practicarea celor 12 Paşi AA, vechea noastră viaţă, condusă de o gândire tulbure şi întortocheată, moare treptat cu tot ce ţine de ea. Iar noi dobândim un mod de viaţă nou, superior. Pe măsură ce scăpăm de defecte, murim într-o viaţă şi ne naştem într-alta. Când începem programul AA, murim ca să trăim "
"IERI, AZI, MÂINE

Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile în care nu au de ce să încapă teama şi îngrijorarea.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei, cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele rostite. Ziua de IERI a trecut.
Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control. Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.
Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE.

De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul
"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Vbc »

De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul - 👍🏻
Seara senina tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Ia ghiciți ce fac eu azi? Cine mi-a urmărit postările poate bănui. Fac bagaje. Predictibil? Poate. Ce a umplut paharul? Ieri am spus că e prea frig in casă și fata e răcită. A spus să nu exagerez si eu am zic că imie frig si iar am răcit si m-am săturat (cam așa ceva). El nu știu ce a auzit dar contiuarea a fost Fă, p....o, ce tot comentezi? Nu mai imi arăta că ești bărbată, iți dau cu telecomanda asta in cap și te strâng și de gât, când nu mai bei te crezi nu știu ce... Asta in camera alăturată apoi de față cu fata i-am zis că nu e normal să imi fie frică de el iar el a zis că dacă mi-ar fi frică aș tăcea, că să nu scot dracul din el, că el a trăit cu o femeie bărbat și i-a ajuns... A fost deosebit. Fata mea nu merită așa ceva, eu nu merit așa ceva. Că trăiește in trecut, sau prin corpul-durere, cum alege fiecare să zică, e problema lui. Diferența intre acum și alte plăcări, azi nu beau. Au fost un du-te in... apoi o pauză luungă, apoi o panaramo (când eram gravidă) și alte injurături, au am dat cu aspiratorul in luna a 9-a, eu și după cezariană (de aceea incă eram rău și cu dureri mari când deja ar fi trebuit să fiu bine) dar am tot crezut că e vina mea, că beau, si la șuturi, și la imbrânceli, acum văd că e tot mai des și tot pe motiv einventate. Gata, adio! Atât că am bagaje, azi nu beau, azi nu mă intorc!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

😘 multumesc
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de Andreea S »

Elsa, stay strong! Cat de grele sunt aceste transformari dar ce lumina pot aduce!
Scrie răspuns