021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt aloolică și ultima care vede asta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața, tuturor, și pupici tuturor, mai ales ție Vizitator123$5 îți răspund cu pupiceii, și bebica la fel (știu eu că e pupăcioasă),

Azi am citit un citat frumos, care merge in orice situație, Fă-ti griji pentru conștiința ta, nu pentru reputația ta. Conștiința este ceea ce gândești tu despre tine, reputația este ceea ce gândesc ceilalți despre tine. Iar ceea ce gândesc ceilalți despre tine este problema lor. Charlie Chaplin

Vă doresc o duminică în care să gândiți numai lucruri bune și frumoase despre voi, să credeți că meritați tot ceea ce este mai bun și să vă comportați ca atare cu voi mai ales și față de cei din jur cât de frumos se poate cu respect față de voi și sentimentele voastre in primul rând! La fel cum imi doresc și mie.

😘Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Elsa !
Mulțumesc pentru mesajul tau.
Să îmi pese de ce cred oamenii despre mine înseamnă să fiu prizonierul lor.
L-am iubit mult și îl iubesc pe Charlie Chaplin.
Are multe lăsate moștenire printre care și textul "În ziua în care m-am Iubit cu adevărat".
O duminică frumoasă vă doresc și eu!

"În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am înțeles că în toate împrejurările, mă aflam la locul potrivit, în momentul potrivit.

Și atunci, am putut să mă liniștesc.

Astăzi, știu că aceasta se numește – Respect pentru mine

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am realizat că neliniștea și suferința mea emoțională, nu erau nimic altceva decât semnalul că merg împotriva convingerilor mele.

Astăzi, știu că aceasta se numește … Autenticitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să doresc o viață diferită și am început să înțeleg că tot ceea ce mi se întâmplă, contribuie la dezvoltarea mea personală.

Astăzi, știu că aceasta se numeste … Maturitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am început să realizez că este o greșeală să forțez o situație sau o persoană, cu singurul scop de a obține ceea ce doresc, știind foarte bine că nici acea persoană, nici eu însumi nu suntem pregătiți și că nu este momentul …

Astăzi, știu că aceasta se numește … Respect.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am început să mă eliberez de tot ceea ce nu era benefic … persoane, situații, tot ceea ce îmi consumă energia. La început, rațiunea mea numea asta egoism.

Astăzi, știu că aceasta se numește … Amor propriu.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să-mi mai fie teamă de timpul liber și am renunțat să mai fac planuri mari, am abandonat Mega-proiectele de viitor.

Astăzi fac ceea ce este corect, ceea ce îmi place, când îmi place și în ritmul meu.

Astăzi, știu că aceasta se numește … Simplitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să mai caut să am întotdeauna dreptate şi mi-am dat seama de cât de multe ori m-am înșelat.

Astăzi, am descoperit … Modestia.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să retrăiesc trecutul şi să mă preocup de viitor.

Astăzi, trăiesc prezentul, acolo unde se petrece întreaga viață. Astăzi trăiesc clipa fiecărei zile.

Și aceasta se numeste … Plenitudine.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am înteles că rațiunea mă poate înşela şi dezamăgi. Dar dacă o pun în slujba inimii mele, ea devine un aliat foarte prețios.

Si toate acestea înseamnă … să ştii să trăiești cu adevărat.”
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Tudor,

Mulțumesc pentru mesaj. Auzisem acest citat, dar nu știam că este al lui Charlie Chaplin. Superbe vorbe.
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Ce zi frumoasă e astăzi. Nu afară dar e o zi frumoasă. Am dormit patru ore legate așa că m-am trezit plină de energie, am făcut exerciții cu bebica in brațe și cu pisi jucându-se in părul meu, o veselie. Am zis să intru un pic și pe aici să văd ce se mai scrie și să vp urez o zi minunată, senină, frumoasă, plină numai și numai de lucruri bune!

Pupicei!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Elsa !

Mă bucură tonusul psihic al tau.
Este molipsitoare pozitivitatea ta.
La ora 6,20 , când am plecat spre serviciu începuse să plouă mărunt și era un pic de ceață și... m-am bucurat că această toamnă a fost superbă până acum . Acum pe stradă și mai ales pe alei s-a depus un covor de frunze de toate culorile . Este superb.
Îți doresc și eu o și frumoasă și succes in tot ceea ce faci.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Bună seara, oameni frumoși!

Vizitator123$5 și Speranța, vă mulțumesc pentur vorbele frumoase, sunteți niște drăguțe amândouă!

Am intrat azi doar să citesc noutățile și să mă laud că am și eu internet în sfârșit. De când m-am mutat la bloc sunt pe net de pe mobil și e limitat, in sfârșit mi-am pus fix. Nu și cablu TV că nu am vrut și de această dată nu a mai decis nimeni altceva ci am ales doar ce am vrut eu. Ce sentiment plăcut, să decizi doar tu pentru tine și să alegi ce e mai bine pentru tine și bebe adică fără poluare TV.

Vă doresc tuturor o zi senină, in care să decideți voi pentru voi ceea ce ce mai bine. Voi, nu alte persoane, nu dependența, nu vreo substanță care poluează creierul și corpul!

Vă îmbrățișez cu drag și vă doresc o seară minunată!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Haideți să vă spun revelația zilei, de fapt a zilei de ieri dar azi am pus-o un pic in practică. Ascultam ieir primul curs NLP, de fapt introducerea. Și vorbea trainerul despre puterea corpului asupra stării și comportamentului. Am mai auzit eu că lumea tot o dă cu puterea minții asurpa corpului dar uită de puterea corpului asupra minții. Și așa e. Și m-am uitat eu un pic la mine. Băi nene, hainele de pe mine, comode, jur, dar veeechi... Hmmm.. not so good. Bun.. Apoi mi-a mai trecut prin minte ceva, că fstul zisese că eu mă schimbam când erau copiii lui acolo. Și avea dreptate, mă schimbam, mai ales de haine. Adică de la femeia sexy și imbrăcată frumos la casnica îmbrăcată super decent, adio pantaloni de casă super scurți și maieuri decolate, bun venit haine lălâi. Și adio orice cu tentă sexuală. Și asta de înțeles că doar fiu-so e la vremea la care incepe să devină bărbat. Buuun. Altă treabă, hainele de exterior. În general, blugi, bluză destul de ok, haină ok. Acolo.. Trening gros, larg, in generla murdar de noroi că mî săturam să spăl la două zile că tot sărea cățelul pe mine. Șlapii vechi și la fel, murdari de la treabă în grădină. Eu nepensată, nespălată până seara, sau deloc, nepieptănată sau chair cu părul murdar, nemâncată... Tot de înțeles, nu aveam timp... Păi unde naibii e vreo doamnă sexy acolo? Că eu nu văd decât o imagine de femeie căreia nu îi pasă de ea. Oare alții ce vedeau? Și oare cum arată omul la consum? Nespălat, nemâncat, imbrăcat cu haine aiurea.. Da... Eu arătam in general așa și fără consum. MAi ales in ultimele luni Deci consumul era f aproape mereu pt că stima mea de sine era deja la nivelului unui consumator activ. Da... și tot el aici a zis că arăt bine (a zis intr-o zi), că sunt o femeie super. La telefon, când e acolo și are imainea mea nașpa in cap, sunt știți voi cum, aici când e sunt alta. (nu ii caut lui scuze, nu e vorba de el, e vorba de mine aici și de respectul meu acordat imaginii mele, el e doar o oglindă aici, clar, utilizez ce a zis el ca exemplu).

Concluzie, am pus la dat acel trening, hainele de pe mine la fel. Mai urmează multe haine așa zis bune dar care mă fac să mă simt nașpa. Minte sănătoasă in corp sănătos, da? Și care arată sănătos și plin de vitalitate. Nu in corp nesănătos, neingrijit, nașpa!

O zi minunată vă doresc! Aranjați-vă, iubiți-vă, îngrijiți-vă, meritați! Tu, cel care citești și poate nu scrii, uită-te în oglindă și dacă nu iți place ce vezi, schimbă ce vezi, și scrie și aici ce te doare! Nu se schimbă nimic ca prin minune scriind, dar dacă nu scrii nu se schimbă nimic deloc, ăți spun eu din experiență.

O zi senină, fără alcool, fără poluare mentală și de imagine vă doresc!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Elsa !
Ce mai faci?
Cum vă simțiți, tu și bebica?
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Suntem minunat, Tudor, mulțumesc de intrebare. Am inceput cursul NLP de aceea nu am mai intrat pe forum. Sâmbătă am fost la mama ca să pot sta in fata laptopului de la 10 la 14 si apoi am mai stat la ea, s-a cam terminat ziua, iar duminică a fost bebica la tatăl ei până la 16 că eu am avut cursul de la 10 la 15.

Pentru mine a fost un weekend minunat, revelator, abia aștept continuarea!

Cum am mai spus, eu cred in vindecarea traumelor si crearea unor programe noi automate pozitive pentru a scăpa de dependențe și a crește, și asta face acest curs. Mă simt absolut binecuvântată pentru aceste momente din viața mea, pentru toată viața mea, și dacă nu eram abstinentă nimic din asta nu era posibil, deci mă simt binecuvântată și pentru abstinența mea si pentru acest forum și voi mai spune ceva ce unii nu vor ințelege dar unii da. Mă simt binecuvântată și pentru alcoolismul meu, pentru că mi-a deschis ochii și m-a ajutat să doresc să rezolve unele traume care ar fi putut zace acolo nevăzute dacă trăiam așa călduț cum o fac mulți. Sunt atât de plină de recunoștință și de iubire, ceva minunat!

Vă doresc tuturor o zi binecuvântată, celor care nu văd incă de ce li se întâmplă toate acele lucruri rele (poate faptul că acum se simt oribil, băuți sau mahmuri, sau poate se abțin de la alcool cu nervi sau poate doar nu au găcit partea bună), le doresc să privească cu alți ochi, pentru că există o binecuvântare in orice lucru care pare negativ!

Vă iubesc și vă îmbrățișez pe toți si pe toate!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt aloolică și ultima care vede asta

Mesaj de tudor »

Buna seara ,Elsa !

Ai scris clar ,edificator 👍
"voi mai spune ceva ce unii nu vor ințelege dar unii da. Mă simt binecuvântată și pentru alcoolismul meu, pentru că mi-a deschis ochii și m-a ajutat să doresc să rezolve unele traume care ar fi putut zace acolo nevăzute dacă trăiam așa călduț cum o fac mulți. Sunt atât de plină de recunoștință și de iubire, ceva minunat!"
In AA se numeste "trezire spirituala" si inseamna mult .Nu numai constientizare ci si mutarea constientei la un alt nivel . Inseamna constientizare prin chimbarea modului de a privi evenimentele din trecut care pe fiecare l-a dus unde se afla in prezent si daca accepta ca trecutul este o lectie incepe sa faca ceva ce poate vindeca traumele prin terapie .cu psiholog ,terapie de grup ,cursuri NPL, orice ce il ajuta sa se vindece si atunci apare recunostiinta .
In cazul meu daca nu eram alcoolic as fi avut mereu si fara alcool comportamenul de dictator in familie , vesnic nemultumit nu numai acasa ci la munca si in societate , impulsivitatea mea mi-ar fi dat mereu de furca asa ca alcolismul meu m-a dus la alcoolicii anonimi unde intai i-am cunoscut pe ei si mi-aU placut de ei ,nu de toti ci de "cei care emanau seninatate" ai apoi am cunoscut Programul AA in 12 pasi care aduce schimbarea pus in practica si asta mi-a schimbat viata pentru ca mi-a schombat modul de a vedea viata.
Viata mea era o greseala pana in momentul incare am renuntat la alcool . Spre deosebire de personajul lui Lev Tolstoi , Ivan Ilici care pe patul de moarte s-a intrebat " -Si daca viata mea a fost o greseala , sunt recunoscator pentru ca am renuntat "la timpul meu la alcool si am mers la AA lucru care apoi m-a ajuta sa gasesc un sens al vietii mele .
Elsa, te felicit pentru ca esti abstinenta si constienta ca viata fara alcool este mult mai frumoasa daca ii dai un sens !
Imi place ce spune un psiholog de la un rehub pentru dependente din USA :
"Secretul este să îi şi oferi ceva în schimbul alcoolului, ceva care să umple vidul creat de pierderea unei soluţii la o problemă...Dacă în programul de recuperare se investeşte aceeaşi cantitate de energie mentală ca în alcoolismul activ, succesul e asigurat.
Bătălia fiecărui om este bătălia pentru a avea un rost în viaţă. Vrea să fie acceptabil pentru el însuşi şi pentru cei pe care îi iubeşte. Are nevoie de ajutor pentru a vedea bunătatea care există în fiecare om. Dar înainte de toate, trebuie să simtă că e un om util.
Maslow spune că nevoile umane pot fi categorisite în cinci arii – fizică, de securitate, de dragoste, de stimă şi de realizare a sinelui.
Descoperirea şi aprecierea sinelui este un pas vital în evoluţia omenirii.
Satisfacerea celorlalte nevoi, ne permite să ne concentrăm asupra nevoii de realizare a sinelui. Aceasta se referă la nevoia dezvoltării întregului nostru potenţial. Semnificaţia acestei nevoi variază desigur, de la om la om, fiecare având un potenţial diferit. Pentru unii, înseamnă afirmare în domeniul literar sau ştiinţific; pentru alţii, înseamnă funcţie de conducere în politică sau în comunitate; iarăşi pentru alţii, înseamnă pur şi simplu a-şi trăi viaţa în deplinătatea ei, fără restricţii nerezonabile din partea convenţiilor sociale. Putem găsi “realizatori de sine” printre profesori, oameni de afaceri, misionari, artişti, sau gospodine. Dar nu toţi din oricare aceste categorii pot atinge realizarea de sine; mulţi au numeroase nevoi nesatisfăcute, şi datorită faptului că realizările lor sunt doar compensaţii, rămân frustraţi şi nefericiţi în alte privinţe.
Fără teama de a mă contrazice, sugestia mea este că odată ce găsiţi sentimentul de utilitate personală acompaniată de pacea interioară, prin acordarea iubirii dumneavoastră altor oameni, sunteţi pe cale de a deveni o persoană realizată."
O seara frumoasa sa ai !
O seara frumoasa va doresc la toti !
P.s. Apropo de sensul vietii .
Victor Frankl a scris cartea Omul in cautarea sensului vietii. Dupa ce am citit-o am terminat definitiv cu plangerea de mila .
In carte el spune ca |orice i se poate lua unui om dar mai putin libertatea de gandire" . In acest sens a scris si Parintele Nicolae Steinhard "Jurnalul Fericirii"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns