021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Am inteles in seara aceasta un lucru esential. AA nu iti ofera leacul, leacul sta in tine. Ce iti ofera AA insa? Viitorul. Libertatea. Zi de zi.

Eu inca bat la usa si fug pe scari, precum un copil nazdravan care vrea sa-l enerveze pe domnul Albu se la 3.

Deci, cioc cioc si Noapte buna!
Vlad
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

M-am hotarat sa incerc usor.
Mi-am luat o sticla de Prosecco. :)
Am baut un mic pahar pana acum.
Am inteles ca nu poti de la 500+ dupa ani direct decat la spital.
Experimentez acest lucru.
Fara tarie, fara vin.
Atat.
Incerc azi doar atat. Sa imi obisnuiesc creierul cu mai putin. Inteleg ca el este responsabil, iar ... carenta unor vitamine produce prapad.
De altfel in paralel am luat deja Vitamax, 8 linguri de miere (complexul de vitamine), am apa si ceaiuri si lamaie si tot. O sa mai iau miere, vreau sa ajung la 24 de lingurite azi.
Sa vedem daca pot asa.
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Multumesc, Speranta.
Incerc asa. Sa vedem. Sunt ok acum.
:) da, sunt prea sincer cateodata.
Ahh... si rau de gura, uitasem.
Apropos, am facut 2000 de pasi azi. :)
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor

Mesaj de Nalina »

Vlad, buna!
Dandu-i alcool creierului, putin cate putin, nu vei fi in nici un moment suficient de lucid incat sa spui "gata, pana aici". Pentru ca centrii care se activeaza in creierul alcoolicului, la primirea alcoolului, vor spune " mai vrem".
Este necesar un efort, imens, da, de 24-48 de ore sa treaca ce e mai rau din sevrajul fizic .

Incearca o activitate care sa te tina departe de sticla; o plimbare;poate o discutie cu baiatul . Ii poti spune, pe intelesul lui, despre problema ta, poti incerca sa afli cum se simte el, emotional, mai ales ca relatia cu mama lui este cea pe care ai prezentat-o si nu cred ca e foarte fericit cu situatia asta. In plus , poate fi un inceput de lectie despre efectele alcoolului, pe care el sa incerce sa o inteleaga, avand in vedere ca este in plin inceput al adolescentei si, ca mai toti adolescentii, este expus la p ericolele reprezentate de droguri, alcool, tutun, poate jocuri de noroc, poate jocuri video in exces.

Starea de sevraj, din cate am observat la sotul meu, vine cu o mai mare sensibilitate si deschidere, a alcoolicului fata de cineva care e aproape. Noi purtam discutii ore in sir, despre copilarie, amintiri ale fiecaruia, sau ne uitam pe poze vechi in calculator. Treceau orele si odata cu ele si ce era mai rau din sevrajul fizic.

E important sa ajungi in punctul in care te simti mai bine fizic, da. Acolo incepe construirea abtinerii. Creierul uita starea de rau, tinde sa te amageasca in a-i da, din nou, putin, pentru ca putin merge. Din putin, ajungi inevitabil, tot acolo.
Fii increzator! Dar si realist ! Cu sticla langa tine, realitatea e deformata!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de tudor »

"Incerc azi doar atat. Sa imi obisnuiesc creierul cu mai putin. " ?
5 ANI M-AM LASAT DE BAUT BAND !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de tudor »

Salut Vlad!
Cum merge treaba !
Ți-ai mai revenit?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Salutare!
Imi este mai bine.
E o dorinta de mai mult, insa ma lupt cu ea mai usor se pare astfel.
Adica imi doresc sa scap de taria aceea.
Nu stiu cum va fi diseara.
Sunt ok acum.
Revin pe seara!
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Nu o sa mai plec de aici, chiar daca scriu 5 ani.
Exista vorba aceea "cand iti zice unul, pff.. cand iti spun 3, ..", apai baga la cap, baiete.
Daca citeste careva acest post, PRICEPE ... esti alcoolic. Poate sunt dur acum, dar nici mierea si nici Prosecco, precum bine spuse Tudor, nu ajuta la nimic.

Am studiat algoritmii genetici 5 ani. In spatiul solutiilor, exista si anomalii, ce fericit converg spre un optim global. E foarte interesanta apoi Mutatia, ce din doi cromozomi poate obtine un efect minunat. Tine de hazard. Totusi, pentru restul indivizilor, potentiali, tine de statistica, de ... curba, de Gauss, ca tot vine valul peste noi Covid.

Aducand discutia spre alcoolism, Mutatia nu functioneaza in cazul meu. Aud, citesc, cazuri fericite ce ... se lasa treptat cu metoda lui Gaia, 900ml de miere si 145 de rodii, altii ... nu.

In esenta, Steve Jobs traia si acum daca nu era cu naturistele... sunt bune, insa tremura patul ori crapi, nu e chiar Zen treaba. Din alcoolism se moare.

E ciudat. Am peste 20 de carti scrise, iar aici scriu ca un novice, adesea tamp, fara har.

E dur. E foarte dur. Ma gandesc la Tudor care 5 ani le-a petrecut precum eu ultimele luni. Apoi, Speranta, Vbc, Raza de soare, si toti ceilalti. Vad ca se poate.

Matematic vorbind, ipoteza mea e dura tare. Sunt ipohondru (varii motive), adesea spre psihopat, probabil, deoarece analizez prea mult, citesc, ma documentez, ma analizez, simt vena X ce imi vibreaza, am ajuns sa imi stiu pulsul cu +/-5 doar punand mana la gat, la artera.
Sunt si perfectionist, ma rog... eram!!!, ca sa spun asa. Caci am ajuns low, mai nou.
Apoi, depresiv. De mult timp.
-------
Ce-i culmea e ca undeva, mai zace un pic de ambitie. Credeti ca nu stiu ca ma priviti fara speranta? Ca este un cumul de valori negative?
-----
Cert este ca ... un Prosecco pana la 6, prietene, se lasa cu o vodka 200 seara. Deci, si daca nu o sa mai fiu, iar acest forum imi va pastra topicul, e Dur.
Nu merge!
Te smulge din casa primul pahar, te taraste pe jos, nu ai ratiune, cap, familie, dumnezei, esti DEPENDENT ca in filme, de ajungi sa faci rau pentru un gram, vorba aceea.
---
Nu merge cu putin.
O spun eu, o spun TOTI.
Bate orice algoritm Machine Learning state-of-the-art din 2020.
---
Concluzie
Chiar sunt curios, pentru ca sunt ambitios. Tine si de ambitie, la naiba.
Stai si te ... pe tine ca nu poti.
Sunt un cacacios.
Caci dur, cam asta sunt.

Deci, prietene, ... nu merge cu Prosecco, sau cum se scrie.
Q.E.D.

L.E. Daca eu, nebunul satului, ajung abstinent, ... ar fi o realizare. Caci am un cumul negativ Major.

#gandurideseara
Ultima oară modificat 11 Oct 2020, 22:05 de către vlad23, modificat 1 dată în total.
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Pai e Gauss, stii de ce? In varf ... tremuri. Mai e speranta, Speranta!
Ma duc in pat, cu un gand bun.
Noapte buna!
PS. Undeva, in adancul meu, intelesesem deja-vu-ul tau. :)
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor

Mesaj de Vbc »

Credeti ca nu stiu ca ma priviti fara speranta? >fals

Eu cred ca ai șanse Daca vrei cu adevărat! Tine de tine!
Cu siguranta am văzut cazuri mai grave, mult mai grave cu alcoolism cronic, cu dementa alcoolica,severa care rezistau 2 3 4, poate și 7 zile, tot dupa 1 2 zile cu sevraje îngrozitoare,
poate ma repet...
Sigur poti si tu!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns